دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - May 25 2020
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۰
کد خبر: ۲۱۲۴۵
به گزارش ایرنا ، عصر دوشنبه یک قلاده پوزپلنگ ایرانی با حمله به گله بزهای اهالی روستای امام دره جرگلان در خراسان شمالی ، حدود 4 راس بز را تلف کرد.
میهن امروز- محمد نوروزی از جوانان فعال در بخش جرگلان سه شنبه شب با اشاره به اینکه به اهالی و چوپان ها آموزش کافی داده ایم و فرهنگ سازی شده تا با پلنگ کاری نداشته باشند تصریح کرد: در این حادثه نیز اهالی و چوپانان در مقابل حمله یوزپلنگ واکنشی از خود نشان نداده اند.
وی تاکید کرد: خوشبختانه یوزپلنگ با انسان کاری ندارد و در مجموع حیوان مظلومی است و اهالی نیز با رفتار این حیوان آشنا هستند .
به گفته این فعال اجتماعی ، تعدادی از یوزپلنگ های ایرانی که حیوانی کمیاب و درحال انقراض هستند در منطقه ما زندگی می کنند.
نوروزی با اشاره به بیمه بودن یوزپلنگ ایرانی در کشور خاطر نشان کرد : خسارت های مرتبط با حمله این حیوان در حال انقراض به گله حیوان های اهلی مردم توسط بیمه و سازمان محیط زیست پرداخت می شود و مردم هم نگرانی خاصی در خصوص حمله این حیوان به گله هایشان ندارند.

***میاندشت جاجرم پویاترین زیستگاه یوزپلنگ در کشور
مشاهده یوزپلنگ در میاندشت جاجرم به عنوان پویاترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی و مناطق پیرامونی بارها گزارش شده است.
سال گذشته نیز بیش از 30 مورد مشاهده و تصویربرداری از یوز در منطقه توسط محیط بانان و دوربین های تله ای ثبت شد و از همین روی این منطقه به عنوان پویاترین زیستگاه یوز کشور شناخته شد.
به گزارش ایرنا ،پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم با وسعت 85 هزار هکتار در شرق شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی واقع شده است.
میاندشت که یکی از قدیمی ترین مناطق 4 گانه کشور به شمار می رود از سال 1352 تحت حفاظت قرار گرفته است و جزو بهترین زیستگاه های آهو و یوزپلنگ در کشور به شمار می آید.
یوزپلنگ آسیایی که روزگاری از آسیای مرکزی تا غرب آسیا پراکنش داشته است امروزه تنها درهفت منطقه از ایران یافت می شود که پیش از این ، پنج منطقه توسط سازمان محیط زیست به عنوان زیستگاه یوز معرفی شده است.
شهرستان 70 هزار نفری راز و جرگلان در 120 کیلومتری شمال غرب بجنورد واقع است.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری