شنبه ۰۲ تير ۱۳۹۷ - June 23 2018
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۸
کد خبر: ۲۵۲۱۴
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که در بیست و ششمین کنگره جهانی پست (UPU) در استانبول ترکیه، باتوجه به رایزنی‌های انجام شده، ایران به عنوان عضو شورای راهبری اداری اتحادیه پستی جهانی انتخاب شد.
میهن امروز- واعظی با تبریک اینکه ایران به عضویت شورای راهبردی اداری UPU درآمده است ،  گفت: پس از اجرایی شدن برجام و با توجه به مثبت شدن نگاه و رویکرد کشور‌ها به جمهوری اسلامی ایران، فشارهای سیاسی که معمولا مانع از عضویت ایران در سازمان‌های تخصصی جهانی می‌شوند تاثیر گذار نبوده و ایران با رای اعضا به عنوان عضو این شورا انتخاب شد. 

وزیر ارتباطات افزود: این شورا سیاست‌های چهار ساله کشور‌ها را در حوزه پست تنظیم کرده و با توجه به سرویس‌های جدید پستی نظیر تجارت الکترونیک و دولت الکترونیک و... تصمیمات آن تاثیر عمیقی بر سیاست‌های جهانی پست می‌گذارد. 

وی خاطر نشان کرد: در این اجلاس در ملاقات با وزرای همتا و دبیر کل اتحادیه جهانی پست، تصمیمات خوبی در حوزه توسعه روابط پستی اتخاذ شد. 

واعظی ادامه داد: شرکت ملی پست با توجه به فعالیت‌های بسیار خوبی که داشته است، توانست در این اجلاس دو جایزه نقره و برنز نیز در بخش‌های مختلف کسب کند. 

اتحادیه پستی جهانی به عنوان یک سازمان بین الدولی در سال ۱۸۷۴ به منظور پاسخگویی به نیاز‌های رو به رشد ناشی از روابط بین المللی و تسهیل در روند گردش مرسولات پستی تاسیس شد و هم اکنون ۱۹۲ کشور عضو آن هستند. 

براساس اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در بیست وششمین کنگره این اتحادیه که از ۳۱ شهریورماه ۹۵ در شهر استانبول گشایش یافت، جمهوری اسلامی ایران پس از ۱۲ سال از میان پنجاه و یک کشور نامزد توانست به عضویت شورای اداری اتحادیه پستی جهانی درآید. 

شورای اداری اتحادیه پستی جهانی مهم‌ترین نهاد اتحادیه است که ۴۰ عضو آن در جریان هر کنگره انتخاب می‌شوند. ضمنا کشور میزبان برگزار کننده کنگره به عنوان رئیس این شورا می‌باشد. 

از اهم وظایف این شورا می‌توان به نظارت بر کلیه فعالیت‌های اتحادیه بین دو کنگره، مطالعه و بررسی مسایل مربوط به خط مشی‌های دولتی در زمینه موضوعات پستی، بررسی و تصویب هر گونه اقدام ضروری برای حفظ و تقویت کیفیت سرویس پستی بین المللی و نوسازی آن در چهاچوب صلاحیت‌های شورا، ارتقا، هماهنگی و نظارت بر کمک‌های فنی پستی در چهارچوب همکاری‌های فنی بین المللی، تصویب گزارش دوسالانه و گزارش عملکرد مالی تنظیمی توسط دفتر بین الملل، ارائه موضوعات مطالعاتی جهت بررسی به شورای عملیات پستی، تعیین کشور میزبان کنگره بعدی، بررسی و تصویب بودجه و حسابب‌های سالیانه اتحادیه، تصویب آیین نامه مالی اتحادیه، تصویب قوانین و مقررات حاکم بر صندوق‌های ذخیره، ویژه و کمکهای داوطلبانه اشاره کرد. 

بنا براین گزارش، بشار حسین و پاسکال کلیو مجدداً به عنوان دبیر کل و معاون دبیر کل با اکثریت آرا در مقام خود ابقا شدند.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری