جمعه ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - April 27 2018
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۶
کد خبر: ۲۵۷۷۲
بتول جعفری، فعال سیاسی
قدیمی‌ها، مداحان را با نام استادانشان می‌شناختند و اگر کسی استاد نداشت، از پشتوانه‌ای در میان همکارانش برخوردار نبود. گویی نه فنون کار را بخوبی می‌داند و نه راه را به درستی طی کرده است.

اساتید، مردانی مجرب، کار آشنا و سخت گیری بودند که مرحله به مرحله مداحی را به شاگردان خود آموزش می دادند و آن‌ها را زیر چتر خود می‌گرفتند. مداحان جوان، با سخت کوشی و تلاش، راه استاد را برای رسیدن به جایگاه معنوی او دنبال می‌کردند. بنابراین بیشتر شاگردان چه در فن بیان و منبرداری و چه در صوت و آوازه به همان راهی می‌رفتند که استاد بیش از این رفته بود و هنوز هم خیلی از شاگردان قدیمی و استادان حال حاضر را با نام معلم و آموزگارشان می‌شناسند.

مداحان امروزی هم بعضاً شاگردی استادان را می‌کنند، اما به طور عمومی، چیزی تحت عنوان استاد با آن شاخصه‌های قدیمی، نه وجود خارجی دارد و نه کسی تن به آن سختی‌ها و رنج‌ها می‌دهد. مداحان امروز، معمولاً خودآموزند و دل به شاگردی و آموختن نمی‌دهند. البته بعضی مداحان معروف و ذاکران مشهور، با وجود داشتن استادان متعدد، با ایده‌ها و سبک‌های شخصی در جامعه جا باز کرده‌اند.

در سال‌های نه چندان دور، مداحان نوپا در مجالس عمومی، مداحی را می‌آموختند و پس از طی دوره‌های متعدد در همین مجالس و برابر استادان و پیشکسوتان می‌ایستادند و می‌خواندند. این مجالس در واقع، محل رفع اشکال و آزمون نهایی مداحان جوان و نوساخته بود که در صورت تایید استاد، لباس نوکری اهل بیت به تن آنان می‌پوشاندند. به این معنا که مانند روحانیون که مراسم عمامه گذاری را در پایان دوره طلبگی برای شاگردان خود برگزار می‌کنند، مداحان کاربلد عبای مخصوص مداحی را بر روی شانه شاگردان موفق در آزمون می‌انداختند.

اما در مقوله روابط عمومی، مردم داری و دوستی یکی از مولفه‌های مهم در مداحی است. منتها این مردم داری در مداحان قدیمی بیشتر در سفره داری و تعامل خوب با هیئت‌ها تعریف می‌شود و برای برخی مداحان امروزی، در ارتباطات وسیع تر و حضور در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی معنا پیدا می کند.

امروز مداحی که تصویر و برنامه اش در شبکه‌های تلویزیونی پخش می‌شود، چه از نظر خودش و چه از نظر بسیاری از افراد، امتیازآور‌تر نسبت به دیگر همکارانش است. اکنون مداحانی هستند که جایگاهی مانند ستاره های سینما در میان مردم دارند و رفتارشان به شدت زیر ذره بین است در حالی که خیلی از مداحان قدیمی ما زندگی کاملاً عادی و طبیعی دارند.

منبع: دوهفته نامه آیت ماندگار
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری