دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - June 18 2018
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۵
کد خبر: ۲۶۰۶۸
مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مرودشت خبر داد؛
مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مرودشت از اجرای حکم قضایی در خصوص اراضی تغییر کاربری و درختکاری شده محدوده حریم تخت‌جمشید خبر داد.
میهن امروزمسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مرودشت از اجرای حکم قضایی در خصوص اراضی تغییر کاربری و درختکاری شده محدوده حریم تخت‌جمشید خبر داد.

سعید صفرزاده گفت: در خصوص اتهام فردی که اقدام به تغییر کاربری و انجام درختکاری در محدوده حریم درجه یک تخت‌جمشید کرده بود، حکم قضایی مبنی بر قلع و قمع در این محدوده، صادر و اجرا شد.

وی ادامه داد: بنا بر نظریه کارشناس رسمی دادگستری تخلف واقع شده، موجب تزلزل بنیان آثار تاریخی تخت‌جمشید شده و خلاف ضوابط حریم محوطه میراث جهانی تخت جمشید، دال بر ممنوعیت درختکاری در این محدوده، بوده است.

صفرزاده، افزود: براساس ضوابط محوطه میراث جهانی تخت جمشید، تمامی محدوده حریم درجه یک به دلیل آثار شهر پارسه جدای از تختگاه دارای ارزش تاریخی بوده و باید حفظ و حراست شود. از این رو هرگونه عملیات تسطیح، درخت کاری و کند و کاو در آن برای جلوگیری از تخریب آثار ممنوع اعلام شده است.

مسئول اداره میراث فرهنگی مرودشت با بیان اینکه حفظ ضوابط حریم و عملکرد شایسته نیروهای یگان حفاظت در این مورد بر هیچ کس پوشیده نیست، اضافه کرد: جا دارد مردم قبل از اینکه علیه تخلفات آنها در مراجع قضایی طرح دعوی شود، به اخطارهای مأموران یگان حفاظت توجه ‌کنند و نسبت به حفظ حریم میراث فرهنگی خود را مسئول بدانند.

وی در خصوص سفارش و مماشات با ساخت و سازهای غیرمجاز ، عنوان کرد: هر گونه تخلف انجام شده در رابطه با حریم محوطه میراث جهانی تخت جمشید، نقش رستم و نقش رجب، توسط بخش حقوقی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پایگاه تخت جمشید، پیگیری و در مراجع قضایی مطرح می‌شود و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

صفرزاده از فعال شدن خط 1804 برای گزارش مردمی در خصوص وضعیت تغییر کاربری اراضی و ساخت و سازهای غیر مجاز و کاوش‌ها و حفاری‌های غیر قانونی در شهرستان مرودشت خبر داد و گفت: این سامانه آماده دریافت مشارکت‌های مردمی در ارتباط با حفظ حریم سه گانه تخت جمشید و ضوابط آن است.

ممنوعیت احداث هرگونه ساختمان و هر نوع مستحدثات و تاسیسات ،غرس اشجار، دخل و تصرف در اراضی و هر نوع کند و کاو، نصب پایه‌های چراغ و نظایر آن از ممنوعیت‌های قانونی حریم تخت‌جمشید است.

براساس قانون انجام زراعت در اراضی مزروعی که آثاری در آن مشهود نیست و در اثر بررسی نیز مشهود نشود بدون کاربرد وسایل مکانیزه (به شرط سطحی بودن و نداشتن نیاز به شخم زنی عمیق) بلا مانع است.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری