شنبه ۰۲ تير ۱۳۹۷ - June 23 2018
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۱
کد خبر: ۲۶۰۷۰
وزیر کار اعلام کرد
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد دو میلیون و ۴۰۰ هزار شغل در دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: آموزش‌های مهارتی مرتبط با شغل در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است.
میهن امروزعلی ربیعی با حضور در مراسم افتتاحیه هفدهمین دوره مسابقات ملی مهارت با بیان اینکه توسعه اشتغال و حل معضل بیکاری یکی از اقدامات اساسی در کشور است اظهار کرد: باید از کشورهای موفق در مسیر توسعه اشتغال بهره بگیریم و با مهارت‌آموزی مرتبط با شغل مسیر توسعه اشتغالزایی را به سرعت طی کنیم. 

 وی از کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی به ۱۱ درصد خبر داد و ابراز امیدواری کرد: با ارائه این تسهیلات افراد بیشتری برای اشتغالزایی ترغیب شوند. 

ربیعی افزود: اکنون شاهد این هستیم که نرخ مشارکت ۳۹. ۵ درصد است که امید را در جامعه افزایش می‌دهد تا افراد تمایل بیشتری برای اشتغال نشان می‌دهند. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: آینده‌ای بهتر در انتظار جوانان در عرصه‌های مهارت آموزی پیش بینی می‌شود. 
او در عین حال با اشاره به تدوین برنامه‌های تخصصی برای ایجاد اشتغال گفت: تدوین برنامه‌های تخصصی در جهت ایجاد اشتغال برای افرادی که دارای مهارت هستند از مهم‌ترین اولویت‌ها است و می‌تواند گامی مهم در جهت توسعه اشتغال محسوب شود. 

ربیعی مهارت‌آموزی را مهم‌ترین برنامه وزارت کار برشمرد و افزود: توانمند کردن افراد جامعه و ارائه آموزش‌ها به آن‌ها از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند در مسیر توسعه اشتغالزایی تأثیرات بسیار مطلوبی داشته باشد. 

وی با بیان اینکه بهره‌وری از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای یکی از مهم‌ترین ارکان اقتصاد مقاومتی است تصریح کرد: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای می‌تواند به عنوان یکی از راهکارهای اساسی برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی محسوب شود. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: غالب کشورهایی که مسیر را در ایجاد اشتغال درست پیمودند به سمت مهارت آموزی روی آورده‌اند بنابراین آموزش‌های مهارتی مرتبط با شغل در دستور کار وزارت کار قرار دارد و مزیت‌های شغلی کاملا مشخص شده و سازمان فنی حرفه‌ای موظف شده آموزش‌های خود را در این رابطه آغاز کند. 
ربیعی افزود: امید است در سال‌های آتی به تناسب سازی اشتغال روی آوریم و گفتمان مهارت آموزی را افزایش دهیم تا هر ایرانی حداقل یک مهارت برای پیشرفت کشور بیاموزد. 
وزیر کار در ادامه از جمله علل بیکاری جویندگان کار را فقدان مهارت‌ عنوان کرد و گفت: متأسفانه هر چند جوانان جویای کار دارای تحصیلات هستند اما به دلیل عدم مهارت‌های کافی نمی‌توانند در محیط‌های کسب و کار به راحتی جذب شوند. 

به گفته وی ارتباط بین صنعت و دانشگاه باید مطلوب‌تر شود و دانشجویان در زمان تحصیل با حضور در محیط‌های کسب و کار مهارت‌های لازم را در زمینه رشته تحصیلی خود فرا گرفته تا در زمان فارغ‌التحصیلی بتوانند از مهارت کسب شده استفاده کنند و جذب محیط کار شوند. 

 محمدامین سازگارنژاد _ رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور نیز در این مراسم اظهار کرد: باید در راستای نخبه پروری برنامه ریزی شود و بسترهای لازم برای فعالیت‌های علمی جوانان و نوجوان را فراهم کنیم تا چهره‌های مستعد را شناسایی و در مسیر پرورش استعدادهای آن‌ها اقدامات اساسی را انجام دهیم. 

وی با اشاره به حضور ۴۹۲ نخبه در این دوره از مسابقات، گفت: یکی از راهکارهای اساسی در اقتصاد کشور توجه ویژه به نخبه‌پروری است تا از طریق انتقال تکنولوژی در توسعه کشور موثر باشد. با توجه به اینکه مسابقات ملی مهارت نیز یکی از میادین علمی برای تحقق کارآفرینی و ارتقای تولیدات داخلی است، ‌ بنابر باید سرمایه‌گذاری‌های لازم برای برگزاری این دوره از مسابقات انجام شود. 

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به اینکه در این دوره از مسابقات ۴۹۲ نفر در ۲۹ رشته در مدت چهار روز با هم به رقابت می‌پردازند، تاکید کرد: نفرات بر‌تر این دوره از مسابقات به مسابقات جهانی سال آینده ابوظبی امارات اعزام خواهند شد.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری