دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - May 21 2018
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۳
کد خبر: ۲۹۷۶۰
مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت که یک کوهنورد از کشور جمهوری چک که هنگام صعود زمستانی به قله دماوند دچار سانحه شده بود با تلاش نجاتگران تیم امداد و نجات کوهستان این جمعیت نجات یافت.
میهن امروزمجید اکبری شامگاه سه شنبه افزود: این کوهنورد عضو یک گروه سه نفره از کوهنوردان چک متشکل از یک زن و 2 مرد بود که با وجود کولاک شدید برف و بوران بر ادامه برنامه اش برای صعود به قله دماوند اصرار داشت .
 
وی توضیح داد: این تیم سه نفره تا پناهگاه سوم صعود کردند و بعد از آن بقیه اعضا از ادامه مسیر منصرف شدند ولی کوهنورد حادثه دیده برخلاف میل دیگر اعضای گروه در شرایط بد هوایی، تصمیم به صعود گرفت و تا ارتفاع 4200 متری قله دماوند پیشروی و در نهایت به علت کاهش دید ناشی از برف و بوران مسیر رفت و برگشت را گم کرد.
 
او ادامه داد: این حادثه روز گذشته برای اعضای این گروه رخ داد و پس از اطلاع یکی از اعضای گروه به پایگاه امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر، گروه امداد هلال احمر از بامداد روز سه شنبه بلافاصله برای انجام کمک رسانی به منطقه اعزام شدند.
 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت: با توجه به شرایط نامناسب جوی امکان اعزام بالگرد به منطقه وجود نداشت و به علت بسته بودن جاده فرعی شهر ' رینه ' که زیر بیش از 50 سانتیمتر برف قرار داشت، با هماهنگی راهداری یک دستگاه گریدر به خودرو آمبولانس جهت باز نمودن جاده اضافه شد.
 
اکبری گفت: تیم امداد کوهستان پس از رسیدن به 2 کوهنورد چک که در حال برگشت از پناهگاه ' گوسفندسرا ' بودند ، مسیر را بر اساس نقشه ارسال شده توسط کوهنورد مفقود شده ادامه دادند و موفق شدند وی را پیدا کنند.
 
وی افزود: کوهنورد مفقود شده که بر اثر شدت کولاک و بوران و سرما دچار تخلیه انرژی شده بود ، با انجام اقدامات لازم توسط تیم تیم امداد کوهستان به پائین قله بازگردانده شد و در نهایت کوهنوردان چک به فدراسیون کوهنوردی مستقر در پلور تحویل شدند.
 
در ماه های گذشته نیز حوادث مشابهی برای کوهنوردان داخلی و خارجی در مسیر صعود و بازگشت از قله دماوند رخ داده بود.
 
یکی از این سوانح برای تیم کوهنوردی مالزی و لهستانی در ماه گذشته در راه صعود به قله دماوند رخ داده بود.
منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری