سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - June 02 2020
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۳
کد خبر: ۳۳۸۱۴
داد تولید کنندگان فولاد درامد
رئیس سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل، با اشاره به کاهش ظرفیت تولید فلزات در بازار تصریح کرد: در سال 95 با وجود اجرای برجام و لغو تحریم ، در مقایسه با سال گذشته شاهد کاهش 30 درصدی تولید و مصرف آهن آلات در کشور بودیم.
میهن امروز- به گزارش اکو تیتر: داد تولید کنندگان از روند ارزان فروشی فولاد خام صادراتی در حالی در آمده است که صنایع داخلی این مواد را بسیار گران تر از مشتریان خارجی از فولادسازان داخلی تهیه می کنند به طوری که صاحبان صنایع لوله و پروفیل را به عنوان صنایع پایین دستی بر آن داشت تا از مراجع مختلف دولتی به ویژه وزارت صنعت در پی جلوگیری از صادرات مواد خام فولاد و اختصاص آن به صنایع با ارزش افزوده بالا برآیند.

در همین رابطه رئیس سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل، در گفت و گو با اکو تیتر، با انتقاد از صادرات مواد خام فولادی تصریح کرد: به منظور پیشگیری از ضرر و زیان تولید کنندگان نامه ای را به وزیر صنعت ارسال کردیم تا معافیت مالیاتی مواد خام فولاد را حذف کند. چرا که صادرات سنگ آهن و کنسانتره ریشه تولید را در صنعت فولاد خشکانده است.

سید محمد علی ابویی یاد آور شد:  برخی از مقامات دولتی با سوء استفاده از تعرفه ها، زمینه های افزایش قیمت مواد اولیه را به بازار داخل تحمیل کرده اند که همین امر موجب شده است صنعت فولاد بیش از گذشته زمین گیر شود.

 ابویی، سیاست های دولت فعلی را موجب تعمیق رکود در صنعت فولاد کشور دانست و یاد آور شد: رکودی که اکنون تولید کنندگان در بازار فولاد با آن دست به گریبان هستند حتی در دوران تحریم تجربه نکرده اند.

وی، در ادامه یکی از شاخص های رشد و توسعه اقتصادی کشور را مصرف فولاد دانست و افزود: هم اکنون در حالی رکود در بخش هایی نظیر صنعت ساختمان در کشور حاکم است که مسئولان دولتی هفته پیش اعلام کردند موجودی انبارهای فولادی روندی نزولی پیدا کرده است. این در حالیست که بخش خصوصی همچنان با مازاد تولید در بازار و انبارها مواجه است.

رئیس سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل، با اشاره به کاهش ظرفیت تولید فلزات در بازار تصریح کرد: در سال 95 با وجود اجرای برجام و لغو تحریم ، در مقایسه با سال گذشته شاهد کاهش 30 درصدی تولید و مصرف آهن آلات در کشور بودیم.

ابویی، با بیان این که فولاد مبارکه توانایی پرداخت بدهی های خود را به طلبکاران ندارد یاد اور شد:  این شرکت بزرگ تولیدی در ازای پرداخت نقدی بدهی خود به طلبکاران به آن ها فولاد و آهن می فروشد. طلبکاران نیز برای پیشگیری از ضرر و زیان محصولات فلزی  خریداری شده را 10 درصد گرانتر در بازار قیمت گذاری می کنند. این در حالیست که این مسئله به زنجیره های زیرین فولاد کشور لطمه وارد کرده است.

رئیس سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل، تصریح کرد: در حال حاضر میانگین قیمت شمش خوزستان 1425 تومان و فولاد 1553 تومان برآورد می شود، اما در بازار متقاضیان حاضر نیستند حتی فولاد را براساس نرخ 1380 تومان خریداری کنند. دلالان از این شرایط  سو استفاده می کنند و فولاد تولیدی را بسیار پایین تر از نرخ مصوب در بازار داخل قیمت گذاری می کنند.

ابویی، یاد آور شد: به دلیل رکود حاکم در بازار فولاد، دیگر تولید کنندگان بخش خصوصی انگیزه ای برای تولید ندارند. به طوری که کارخانه هایی که روزانه 2000 تن میلگرد تولید می کنند حتی نتوانستند 10 درصد تولیدات خود را به فروش برسانند.

ابویی، یاد آور شد: هم اکنون کارخانه های مادر در صنعت فولاد به دلیل رانت بالایی که به دست می آورند توان افزایش ظرفیت صادرات را دارند. اما به دلیل کاهش 60 دلاری قیمت جهانی فولاد و عدم حمایت های دولت بخش خصوصی توان صادرات را ندارد. 
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری