سه‌شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - April 23 2019
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۴
کد خبر: ۳۴۲۴۵
تاجیکستان و ترکمنستان بیشترین شانس را برای میزبانی پرسپولیس از الاهلی در اختیار دارند و پس از این دو، کشورهایی نظیر مالزی و استرالیا مناسب به نظر می آیند.
میهن امروز- تاجیکستان و ترکمنستان بیشترین شانس را برای میزبانی پرسپولیس از الاهلی در اختیار دارند و پس از این دو، کشورهایی نظیر مالزی و استرالیا مناسب به نظر می آیند.موضوع بازی تیم های ایرانی و عربستانی در کشور ثالث هر روز وارد مرحله دیگری می‌شود و حالا پس از دیدارهای مراحل قبل در عمان، به دلیل گرمای شدید این کشور و همچنین استفاده از امتیاز میزبانی، تیم های ایرانی در تلاش هستند تا کشوری از آسیا مرکزی را به عنوان میزبان معرفی کنند. در این میان تاجکستان و ترکمنستان شانس بیشتری از دیگر گزینه ها دارند؛ هرکدام از این دو امکانات و مزایای خاص خود را دارند و نمی‌توان با قطعیت یکی را برتر از دیگری دانست.

تاجیکستان

ورزشگاه پامیر: این ورزشگاه ۲۴ هزار نفری در مرکز کشور تاجیکستان قرار دارد و مهم ترین استادیوم شهر دوشنبه به شمار می‌رود. تیم های زسکا دوشنبه، استقلال و تیم ملی تاجیکستان در این ورزشگاه ۷۱ ساله از رقبا میزبانی می‌کنند.


این ورزشگاه که در کنار باغ وحش بزرگ شهر  بنا شده، فاصله ۲۱۰۰ کیلومتری با تهران و ۴۵۰۰ کیلومتری با جده دارد و فارسی زبان بودن اهالی تاجیکستان سبب شده تا این کشور و ورزشگاه پامیر یکی از جدی ترین گزینه سرخ ها برای میزبانی مرحله یک چهارم نهایی باشد. البته مصنوعی بودن چمن این ورزشگاه که در فصل جاری میزبان رقابت های ای اف سی کاپ نیز بوده است، جزو معایب آن محسوب می شود.

ترکمنستان

۱. استادیوم المپیک: مهم ترین ورزشگاه کشور همسایه شرقی، این ورزشگاه ۴۵ هزارنفری و ۱۴ ساله است. ورزشگاهی که تاکنون بیش از ۳۰ هزار نفر به خود ندیده و در مجموعه المپیک شهر عشق آباد قرار دارد. تیم ملی ترکمنستان و اف کا عشق آباد تیم هایی هستند که در این استادیوم میزبان حریفان هستند.


البته ترکمنستان ورزشگاه های مجهز دیگری نیز دارد. یکی از آن ها ورزشگاه ۱۰ هزار نفری بلخان آباد است که در سال ۲۰۰۹ تاسیس شده و به دلیل میزبانی مسابقات ای اف سی کاپ، مورد توجه مدیران پرسپولیس قرار گرفته است. این استادیوم در اکتبر ۲۰۰۹ به دست پیمانکاران ترکیه ای ساخته شد و مورد استفاده تیم باشگاه بالکان قرار میگیرد و در صورتی که پرسپولیس ترکمنستان را برای میزبانی انتخاب کند، از آن بیشتر خواهیم شنید. چمن طبیعی و مسقف بودن، از مزایای این استادیوم به شمار می رود.

 

دیگر کشورها

البته پرسپولیس گزینه های دیگری هم برای میزبانی از الاهلی دارد. گزینه هایی مثل مالزی و استرالیا که در ظاهر شیک تر از دو کشورقبلی هستند اما مسافت بالای ایران تا کشورهای ذکر شده، احتمالا سرخ ها را برای میزبانی در این دو کشور منصرف خواهد کرد. اما حضور انبوه ایرانیان و ورزشگاه های مدرن این کشورها، هر تیمی را برای میزبانی در آن ها وسوسه می کند. مالزی بیش از ۲۰ ورزشگاه استاندارد دارد که البته از بین آن ها، گِلزار سرمبان نصیب ایران می شود! استرالیا نیز با توجه به حضور پیمانکاران اروپایی، از ورزشگاه استاندارد غنی به شمار می رود.


البته گزینه های دیگری همچون لبنان، امارات و ازبکستان نیز همچنان روی میز هستند اما واقعیت این است که پرسپولیس برای استفاده درست از امتیاز میزبانی اش، باید روی کشورهای عربی قلم بکشد. حال باید دید پس از سفر طاهری به کشورهای آسیای میانه، پرسپولیسی‌ها چه تصمیمی در این خصوص خواهند گرفت. 

منبع: ورزش سه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری