جمعه ۳۰ شهريور ۱۳۹۷ - September 21 2018
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۲
کد خبر: ۴۰۷۱۲
داود سوری کارشناس مسائل اقتصادی
یک کارشناس مسائل اقتصادی براین باور است که در خصوص رشد اقتصادی نباید به اعداد و ارقام توجه کرد، بلکه باید ببینیم چه زمینه‌ و مؤلفه‌هایی باعث رشد اقتصادی در کشور شده است.
میهن امروز-  یک کارشناس مسائل اقتصادی براین باور است که در خصوص رشد اقتصادی نباید به اعداد و ارقام توجه کرد، بلکه باید ببینیم چه زمینه‌ و مؤلفه‌هایی باعث رشد اقتصادی در کشور شده است.

محمدباقر نوبخت، طی سخنانی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که در ماه‌های گذشته رشد اقتصادی را شاهد بوده‌ایم؛ رشدی بدون احتساب رقم نفت! نوبخت در ادامه سخنانش به بهبود شرایط کار نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: « فزايش سرمايه‌گذاري نيز به ٤/١٠ در سال ۹۵ افزایش‌یافته است كه بهبود شرايط كار كشور را هم داريم. آخرين گزارش رشد اقتصادي كشور نشان مي‌دهد كه در فصل بهار امسال، گروه كشاورزي رشد ١/٣، صنعت ٩/٤، خدمات ٣/٨ و رشد اقتصادي كل كشور ٥/٦ درصد است. البته اين رقم بدون احتساب نفت به ۷ درصد رسيده است؛ بنابراين ازاین‌پس رشد، خود را در بخش غيرنفتي نشان خواهد داد.»

مثبت شدن رشد اقتصادی کشور آن‌هم بدون احتساب رقم نفتی، قطعاً پیامدهای خوبی را برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت، از خارج شدن از رکود تا افزایش صادرات غیرنفتی؛ اما موضوعی که اکنون مورد سؤال قرار می‌گیرد این است که آیا این رشد اقتصادی که بدون احتساب رقم نفتی، صورت گرفته است، تداوم خواهد داشت یا نه؟ کارشناسان و تحلیلگران مسائل اقتصادی معتقدند که در گام نخست باید زمینه‌هایی که باعث شده تا این رشد ایجاد شود را موردبررسی قرارداد و پس‌ازآن به دنبال راه‌کارهایی برای تداوم آن بود.

اعداد و ارقام پایه و اساس ندارند، اما ما اعتماد می‌کنیم!

داود سوری، کارشناس مسائل اقتصادی، در گفت‌وگو با رویداد۲۴ با اشاره به رشد اقتصادی کشور گفت: معتقدم بیش از آنکه در مورد اعداد و رقم‌ها صحبت کنیم بهتر است که سیاست‌هایی که باعث این رشد شده را بازگو کنیم دولت و مسئولان باید بگویند که چه سیاست و برنامه‌های را در دستور کار خود قرار داده‌اند که باعث شده تا رشد اقتصادی را شاهد باشیم.

سوری بابیان اینکه اعداد و ارقام پایه و اساس ندارد و بیشتر به یک شوخی شباهت دارد، خاطرنشان کرد: البته ما باید به اعدادی که از منابع رسمی اعلام می‌شود اعتماد داشته باشیم، ما اگر بخواهیم شاهد تداوم این رشد باشیم باید سیاست‌های ثابت و مشخصی را دنبال کنیم.

این کارشناس با اشاره به اینکه برجام مشخصاً آرامش را به اقتصاد برگردانده است، ادامه داد: بعد از برجام نظر سرمایه‌گذاران نسبت به سرمایه‌گذاری در ایران تغییر کرده است و ما اکنون به ابتدای مسیری که باید، رسیده‌ایم و خوشبختانه ثبات لازم را داریم؛ اما اینکه از چه سیاست‌ و منابعی باید استفاده شود، موضوعی است که باید موردبررسی و مطالعه قرار بگیرد. معتقدم ما اگر تصمیم داریم که رشد اقتصادی غیرنفتی را تداوم ببخشیم باید منابع مالی را در جهت بهبود فضای کسب‌وکار هزینه کنیم و همچنین سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت را در دستور کار خود قرار دهیم.

سوری با تأکید بر اینکه ما اکنون ثبات لازم در بخش اقتصاد را داریم، تصریح کرد: استفاده از منابع مالی در جهت بهبود فضای کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت قطعاً می‌تواند ما را در جهت تداوم این ثبات کمک کند.

سوری ادامه داد: برای تولید و صادرات نیازمند تعامل و ارتباط با دنیا هستیم که بر اساس همین ارتباط بتوانیم جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری را افزایش دهیم؛ اگر این اتفاقات رخ دهد ما نیز می‌توانیم شاهد افزایش رشد اقتصادی غیرنفتی باشیم. البته دولت نیز باید دخالت‌هایش در بخش اقتصاد را حتماً کاهش دهد تا سریع‌تر شاهد این مهم باشیم.
منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری