جمعه ۳۰ شهريور ۱۳۹۷ - September 21 2018
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۲
کد خبر: ۴۱۱۹۷
یکی از مدیران اجرایی ارشد یکی از شرکت های پالایشی چین بیان کرده است که گروهی متشکل از شش پالایشگاه مستقل نفتی در چین، ۳۳ میلیارد یوان (۵ میلیارد دلار) برای رقابت با شرکت های بزرگ دولتی و افزایش توان شرکت های خصوصی مواد شیمیایی، سرمایه گذاری مشترک کرده اند.
میهن امروز- به نقل از رویترز، ژانگ لیوچنگ، معاون گروه پتروشیمی شاندونگ دونمینگ (Shandong Dongming)، گفته است که گروه جدیدی، به نام گروه پالایشی شیمیایی شاندونگ، که از شش پالایشگاه مستقل (غیر دولتی) نفت تشکیل شده، در اواخر ماه سپتامبر ثبت شده است. این در حالی ست که یک صندوق محلی وابسته به دولت سرمایه گذاری لازم را انجام می دهد.

سرمایه گذاری ۵ میلیاردی چین برای توسعه پالایشگاه های نفتی

دونمینگ، بزرگترین پالایشگاه مستقل چین، بزرگترین سهم را با ۲۲.۶۳ درصد در اختیار دارد. پس از آن، گروه شاندونگ مارین با در اختیار داشتن ۲۲.۵۹ درصد از سهام این شرکت، در رتبه دوم قرار دارد.

انتظار می رود که اعضای این گروه، تولید، بازاریابی، واردات نفت خام و سرمایه گذاری خود را با یکدیگر یکپارچه سازند.

سهمیه ی هفت کارخانه نفت متعلق به این شش شریک، از جانب دولت در مجموع ۲۳ میلیون تن نفت خام در سال، یا به عبارتی حدود ۴۶۰ هزار بشکه نفت در روز است.

این گروه در کل دارای ظرفیت پالایش ۳۲.۶ میلیون تن در سال یا ۶۶۱ هزار بشکه در روز است.

چين، به عنوان بزرگترين مصرف کننده نفت پس از ايالات متحده، با واردات بيشتر نفت جهان به کشورش، نقش مهمی در تعيين قيمت جهانی کالاها دارد، به ويژه در زمانی که بازار آتی نفت شانگهای توسعه یابد.

افزایش واردات چین به دلیل گسترش ظرفیت پالایشگاه های آن بوده است. اما از آنجا که نیاز داخلی در این کشور بسی کمتر از واردات آن می باشد، صادرات بنزین و گازوئیل چین به بالاترین سطح خود رسیده است. این سیل محصولات باعث ایجاد دردسر برای رقبا در سراسر آسیا شده است و موجب شده تا در سال ۲۰۱۶، حاشیه سود گازوئیل به پایین ترین سطح خود در چند سال گذشته برسد.

براساس طرحی از سوی شرکت نفت و پتروشیمی چین یا همان سینوپک، چین قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ ظرفیت پالایشگاه هایش را حداقل ۲.۵ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. سینوپک بزرگترین پالایشگاه نفت آسیا است و یونیپک زیر مجموعه آن است.

با توجه به پیشبینی های وود مکنزی و اف جی ای، انتظار می رود که امسال در نسبت با سال ۲۰۱۶، صادرات بنزین از چین حداقل ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد و امسال فروش بنزین در خارج از کشور به ۲۳۵ هزار تا ۲۴۰ هزار بشکه در روز برسد و گفته می شود که این میزان در سال ۲۰۱۸ به ۳۳۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری