جمعه ۳۰ شهريور ۱۳۹۷ - September 21 2018
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۱
کد خبر: ۴۱۲۲۴
سپنتا نیکنام، عضو شورای شهر یزد در دوره چهارم و منتخب مردم یزد برای پنجمین دوره شورای شهرسکوت خود را شکست و مصاحبه کرد.
میهن امروز- سپنتا نیکنام، عضو شورای شهر یزد در دوره چهارم و منتخب مردم یزد برای پنجمین دوره شورای شهرسکوت خود را شکست و مصاحبه کرد.  مشروح این گفت‌وگو را در زیر بخوانید:

‌ آقای نیکنام، بعد از حرف و حدیث‌های بسیار در مورد تایید صلاحیت شما، دیروز رییس شورای شهریزد، طی سخنان تند و تیزی در صحن شورا، رسما اعلام کرد که چنانچه حکم شما تایید نشود، وی نیز استعفا خواهد داد. شما خودتان در جریان آنچه در صحن شورا اتفاق افتاده هستید؟

بله؛ من هم ماجرا را از طریق دوستان و همکاران و رسانه‌ها و فضای مجازی شنیده‌ام. چون خودم ٢ هفته‌ای می‌شود که به شورا نمی‌روم و تهران بودم و همین دیشب به یزد برگشتم. اما در مجموع می‌توانم بگویم که حقیقتا متاسفم که چنین برخوردی با رای مردم یزد که با آرای خود نشان دادند که چقدر صمیمت و دوستی و همدلی بین مسلمانان و اقلیت وجود دارد، می‌شود. برخوردی که باعث می‌شود نگاه ملی و حتی جهانی به کشور ما و عملکرد مسوولانش تغییر کند.

‌ شما برای دومین بار است که برای عضویت در شورا انتخاب می‌شوید. پس چطور در دوره قبل با تایید صلاحیت شما مخالفتی نشد؟

آن دوره – یعنی سال ٩٢ – نیز مشکلاتی در مورد تایید صلاحیت اعتبارنامه بنده وجود داشت (که البته دلایل واهی دیگری داشت) ولی هر چه که بود، آن دوره با تلاش دوستان، قضیه حل و فصل شد. اما این دوره...

‌ اصلا قضیه از کجا شروع شد ؟ از یزد یا تهران ؟

داستان از جایی شروع شد که چند نفر از چهره‌های مخالف با عضویت بنده در شورا بعد از انتخابات، بحث اقلیت بنده را پیش کشیده و موضوع را از طریق برخی ارتباط‌هایی که در شهر داشتند به تهران کشیدند و درنهایت این شد که امروز می‌بینید.

‌ خودتان در طول این مدت، ماجرا را از مسوولان استانی یا وزارت کشور پیگیری نکردید؟

نه، اصلا.

‌ پس چرا به تهران آمده بودید؟

برای پیگیری یک کار شخصی.

‌ واکنش و فضای قالب در شورای شهر جدید یزد چطور است؟ بیشتر موافق تایید صلاحیت هستند یا مخالف آن؟

نمی توانم در این مورد مطمئن صحبت کنم. ولی همین قدر می‌دانم که حتی تعدادی از دوستان اصولگرای ما در شورا نیز به من می‌گفتند: ما نه «نفیا» و نه «اثباتا» ورود پیدا نمی‌کنیم! مثلا همین امروز در صحن شورا و به دنبال سخنرانی رییس شورا، یکی دیگر از همکاران، یعنی مهندس پاکن‍‍ژاد، یعنی فرزند شهید پاکنژاد – نیز با لحنی تندتر از مهندس سفید، این اقدام را تاسف بار خوانده و مانند رییس شورا، گفته بودند که در صورت تایید نشدن اعتبارنامه، وی نیز استعفا خواهد داد. ولی نمی‌دانم چرا این سخنان در رسانه‌ها منعکس نشد.

‌ واکنش مردم یزد با این مساله چطور بوده و هست؟

همان‌طور که گفتم من مدتی تهران بودم و از فضای عمومی شهر و مردم خبر ندارم. ولی در هواپیما هم که بودم تعدادی از چهره‌های سیاسی که من را می‌شناختند و با ما همسفر بودند، جلو می‌آمدند و از مساله رخ داده اظهار تاسف می‌کردند. مردم یزد هم در فضای مجازی به‌شدت به من لطف داشته و دارند و این اقدام را محکوم می‌کنند. حتی خبری در کانال‌های مجازی مردم یزد دست به دست می‌شود که در حمایت ازحقیر و در محکومیت رفتار مسوولان، قرار است شنبه صبح در مقابل فرمانداری شهر یزد، تحصن آرام و مصالحت آمیز داشته باشند.

اگر بخواهید احساس یا تحلیل خودتان از این تصمیم را بگویید چه می‌گویید؟

فقط می‌توانم بگویم که متاسفم از این همه تنگ‌نظری. البته واقعیت این است که برنده اصلی این رخداد، من هستم چرا که معروف‌تر و محبوب‌تر وشناخته شده‌تر شدم. اما می‌خواهم از مسوولان سوال کنم که اگر قرار باشد این موضوع- یعنی مسائل اقلیتی- را در یک کفه و موضوعات ملی و منافع مردم شهر را در یک ترازو بگذارند، آیا واقعا ارزش این‌همه حاشیه‌سازی‌های جورواجور را داشت؟ امیدوارم که مسوولان کمی کلانتر و واقعی‌تر به مسائل بنگرند و همان‌طور که شعار می‌دهند به رای مردم احترام بگذارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری