شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - October 20 2018
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۶
کد خبر: ۴۲۰۴۸
یک روزنامه‌نگار قدیمی اظهار کرد: مردم امروز در رسانه‌ها فراموش شده‌اند و به همین خاطر دیگر همچون سابق از رسانه‌ها استقبال نمی‌شود.
میهن امروز- مینو بدیعی که در نشست انجمن پیشکسوتان مطبوعات درباره سرنوشت مطبوعات در جدال با شبکه‌های اجتماعی سخن می‌گفت، با اشاره به وضعیت امروز رسانه‌ها گفت: خبرنگاران باید از تحریریه‌ها بیرون بیایند و خبر تهیه کنند. اگر همه دنبال خبر باشند دیگر نیازی به حرف‌های مسؤولان نیست. ما در گذشته از حرف مردم و بر اساس دیده‌های خودمان گزارش تهیه می‌کردیم.

این روزنامه‌نگار قدیمی که تجربه ۲۲ سال گزارش‌نویسی دارد، ضمن ارائه تاریخچه‌ای از پیدایش اینترنت و همچنین تاریخ مطبوعات در جهان و ایران بیان کرد: به هیچ وجه شبکه‌های اجتماعی با مطبوعات که مادر رسانه‌های جهان محسوب می‌شود قابل مقایسه نیستند. فکر می‌کنم شبکه‌های اجتماعی از هیچ لحاظی قدرت برابری با رسانه‌های رسمی را ندارند. این مطبوعات هستند که باید برای شبکه‌های اجتماعی خوراک تهیه کنند نه اینکه رسانه‌های رسمی ما از شبکه‌های اجتماعی سوژه بگیرند. در سال‌های گذشته گزارش‌هایی همچون موضوع گورخوابی روزنامه شهروند برای شبکه‌های اجتماعی خوراک تهیه کردند.

بدیعی یکی از ویژگی‌های مثبت شبکه‌های اجتماعی را فعالیت رودرروی مخاطبان و تولیدکنندگان محتوا برشمرد و اظهار کرد: در شبکه‌های اجتماعی کاربران یا همان تولیدکنندگان روبروی مخاطبان قرار می‌گیرند. البته رسانه‌ها نیز می‌توانند این ویژگی را داشته باشند. مطبوعات و رسانه‌ها می‌توانند بخش‌هایی را فقط به مخاطبان اختصاص دهند و نظرات آن‌ها را مستقیم منعکس کنند. به هر حال باید به این نکته توجه کرد که اولین کار مطبوعات و رسانه‌ها پاسخگویی به نیازهای خبری مردم است. اگر رسانه‌ها بتوانند به این نیاز مخاطبان پاسخ بدهند دیگر مردم انقدر در شبکه‌های اجتماعی حضور نخواهند داشت.

او همچنین با اشاره به پدیده شهروندخبرنگار خاطرنشان کرد: این پدیده شهروندخبرنگار به این شکلی که امروز وجود دارد اصلا معنی ندارد. باید به شهروندخبرنگاران سبک‌ها، عناصر و ارزش‌های خبری آموزش داده شود تا دیگر این گزارش‌های سطحی که در آن اصول روزنامه‌نگاری رعایت نمی‌شوند، منتشر نشوند. ما امروز در شبکه‌های اجتماعی با تصاویر نامناسبی مواجه می‌شویم که از نظر اخلاقی با اصول روزنامه‌نگاری منطبق نیستند. فکر می‌کنم شبکه‌های اجتماعی در عرصه گزارش‌نویسی حرفه‌ای و اطلاع‌رسانی درست حرفی برای گفتن ندارند.

این روزنامه‌نگار، مطبوعات را محصول عصر خرد دانست و یادآور شد: مطبوعات ابزار آگاهی هستند و با وجود اینکه شبکه‌های اجتماعی نقش زیادی در همبستگی و پیشبرد اهداف اجتماعی ایفا می‌کنند اما بیشتر ابزار ناآگاهی محسوب می‌شوند و جنبه فانتزی آن‌ها نمود بیشتری دارد.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری