سه‌شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - November 13 2018
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۶
کد خبر: ۴۳۵۰۴
پور مختار، عضوکمیسیون قضایی:
محمدعلی پور مختار عضو کمیسیون قضایی، می‌گوید که تخلفات در قوه قضاییه و دادگاه‌ها محدود است و ازآنجایی‌که قانون دخالت مجلس در تخلفات قوه قضاییه را محدود کرده است، مجلس نمی‌تواند به‌طور کامل و دقیق به تخلفات و فسادهای معدودی که رخ می‌دهد رسیدگی کند؛ و قوه قضاییه شخصاً به این‌گونه پرونده‌ها ورود پیدا می‌کند.
میهن امروز- محمدعلی پور مختار عضو کمیسیون قضایی، می‌گوید که تخلفات در قوه قضاییه و دادگاه‌ها محدود است و ازآنجایی‌که قانون دخالت مجلس در تخلفات قوه قضاییه را محدود کرده است، مجلس نمی‌تواند به‌طور کامل و دقیق به تخلفات و فسادهای معدودی که رخ می‌دهد رسیدگی کند؛ و قوه قضاییه شخصاً به این‌گونه پرونده‌ها ورود پیدا می‌کند.

محمدعلی پور مختار، عضو کمیسیون قضایی، در گفت‎وگو با رویداد۲۴ با اشاره به آخرین روند بررسی لایحه حمایت از حقوق کودکان، گفت: این لایحه به دلیل اینکه یک تأسیس جدیدی در قانون کشورمان است، نظرات مختلفی اعم از مخالف و موافق وجود دارد، به همین دلیل کمیته‌ای را با حضور آقایان ملک شاهی، دهقان و فتحی از اعضای کمیسیون قضایی تشکیل دادیم که با کارشناسان دولت و مرکز پژوهش‌ها بحث و بررسی‌های لازم را انجام دهند و پس از جمع‌بندی آن را به کمیسیون ارجاع دهند و ما نیز آن را به صحن بفرستیم که امیدواریم تا یک ماه آینده این لایحه به صحن بیاید.

نماینده مردم کبودر و آهنگ در مجلس شورای اسلامی؛ به برخی از مخالفت‌هایی که با لایحه مذکور می‌شود اشاره کرد و گفت: برخی از مواد این لایحه با عرف و عادات ما از سالیان دراز تاکنون در تعارض است که با قوانین ما نیز در تعارض است. به‌طور مثال خانواده‌ای کودک خود را برای ساعاتی به همسایه خود می‌سپارد، بچه بیرون می‌رود و برایش اتفاقی می‌افتد، در اینجا مسئولیت این اتفاق را با همسایه می‌دانند و مواردی ازاین‌دست که دیگرکسی این موضوع را نمی‌پذیرد. یا مثلاً در مورد دیگری آمده است که مادر در خانه است بچه به بیرون از خانه می‌رود و ماشین به او می‌زند، در این لایحه آورده شده که باید مادر قصاص شود؛ طبیعتاً این موارد را نمی‌توانیم با قوانین و مسئولیت‌های که در قانون‌مان تعریف‌شده است تطابق دهیم.

این نماینده مجلس بابیان اینکه بخشی از لایحه حمایت از حقوق کودک برگرفته از قانون اروپا است، تصریح کرد: برخی از مواد این لایحه با قوانین و عرف ما همخوانی ندارد به همین علت بررسی آن کمی طولانی شده است.

محمدعلی پور مختار با اشاره به بازدارندگی این لایحه گفت: در خصوص جرائمی که علیه کودکان رخ می‌دهد هیچ بحثی وجود ندارد؛ اما شخصاً معتقدم که می‌خواهند با برخی از مواد این لایحه با فرهنگ ایرانی و اسلامی ما مطابقت ندارد و به نظر می‌رسد می‌خواهند فرهنگ ما را از ما بگیرند؛ مسئله ما این است، مگر نه که در بحث تجاوز و جلوگیری از آن، جای بحثی نیست و ما نیز باید جلوی آن را به سخت‌ترین شکل ممکن بگیریم.

عضو کمیسیون قضایی در پاسخ به این‌که کمیسیون قضایی چه برنامه‌ای برای مقابله با فساد احتمالی در قوه قضاییه و قضات دارد، تصریح کرد: موارد معدودی از تخلفات قوه قضاییه گزارش می‌شود، بر همین اساس ما نیز تذکرات و پیگیری‌هایی را داریم؛ وزیر دادگستری از یک‌سو مسئولیت مشاورت پارلمانی قوه قضاییه و از سوی دیگر مسئولیت پاسخگویی را بر عهده دارد.

پور مختار بابیان اینکه قوه قضاییه دو مشاور پارلمانی دارد که در مجلس حضور دارند، خاطرنشان کرد: اگر مواردی به ما منعکس شود ما حتماً پیگیری‌های لازم را صورت خواهیم داد. در حوزه رسیدگی‌های قضایی، بالاخره آن چیزی که شورای نگهبان در تفسیر قانون اساسی داشته است، امکانی برای مجلس وجود ندارد که به پرونده‌های قوه قضاییه ورود پیدا کند؛ اما اگر موردی در خصوص فساد و قضات و دادگاه‌ها به ما اطلاع داده شود ما حتماً پیگیری خواهیم کرد و به قوه قضاییه نیز اطلاع می‌دهیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: در حوزه اداری مجلس، منعی وجود ندارد که بخواهند پیگیری‌‌های لازم را انجام دهند. فلذا در این خصوص ضمن اینکه محدودیت قانونی در عملکرد قضات داریم اما قانون‌گذاری‌های لازم را در مورد جلوگیری و برخورد با تخلفات قوه قضاییه انجام داده‌ایم؛ اما درنهایت قوه قضاییه مسئولیت دارد که با این‌ تخلفات برخوردهای لازم را انجام دهد. هرچند که سخنگوی قوه قضاییه در نشست‌های خبری خود اگر تخلفاتی رخ‌داده باشد اعلام می‌کند.

پور مختار بابیان اینکه اراده برخورد با تخلفات در قوه قضاییه وجود دارد؛ تصریح کرد: اما بعضاً هستند قضاتی که به قوانین توجه نمی‌کنند، البته محرک‌های بیرونی هم وجود دارند که بخواهند با تحرکاتشان نتیجه پرونده را به نفع خود کنند.
منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری