سه‌شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - November 13 2018
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۸
کد خبر: ۴۳۸۸۸
سعید رضاخان در گفت‌وگو با میهن امروز:
سعید رضاخان که با پرندگان شیشه‌ای نشان داد از متریال شیشه در زمینه های دیگری غیر از گل و مرغ و یا خیالی نگاری و شمایل نگاری هم می شود استفاده کرد؛ این روزها در پی برگزاری نمایشگاهی تازه است. نمایشگاهی که بنابر گفته خودش متفاوت با دیگر کارهای قبلی است.
میهن امروز- سعید رضاخان که با پرندگان شیشه‌ای نشان داد از متریال شیشه در زمینه های دیگری غیر از گل و مرغ و یا خیالی نگاری و شمایل نگاری هم می شود استفاده کرد؛ این روزها در پی برگزاری نمایشگاهی تازه است. نمایشگاهی که بنابر گفته خودش متفاوت با دیگر کارهای قبلی است. در ادامه مشروح مصاحبه با وی را می‌خوانید:

کمی از نمایشگاه پرندگان شیشه‌ای بگویید.
نمایشگاه بسیار خوبی بود و استقبال زیادی هم از آن شد. از طرفی یک دیدگاه تازه به روی نقاشی پشت شیشه باز کرد. البته پیش از آن هم دوستان زیادی بودند که با ساختار شکنی در این زاویه دید جدید نقش مهمی داشتند اما در پرندگان شیشه‌ای این کار کمی متفاوت بود. به این نحو که کار انفرادی بود و از نظر جانور شناسی و ترکیب آن با نقاشی پشت شیشه یک حرکت جدید محسوب می‌شد. به خیلی از دوستان ثابت کرد که می شود با تکنیک نقاشی پشت شیشه هر سبکی را پیاده کرد و این سبک از کار می تواند خیلی خاص باشد.

چه برنامه جدیدی پیش‌رو دارید؟
با گروه نقاشان پشت شیشه چند برنامه را پی ریزی کردیم که نزدیک ترین آن یک نمایشگاه گروهی در موزه نقاشی پشت شیشه است. در این برنامه فرهنگی - هنری قرار است زاویه دیدهای گوناگون و اجراهای مختلف را به نمایش بگذاریم. کاری که کمی متفاوت است و بسیار قوی تر از برنامه‌های گروهی قبلی است.

یعنی یک کار جدید است؟
تا حدودی همین طور است. ما در هر نمایشگاه سعی در ایجاد تغییرات داریم. اما در کل برنامه هایمان در یک راستا هستند و مکمل یکدیگر می باشند.

در این نمایشگاه جدید باید منتظر دیدن چه آثاری باشیم؟
از مهمترین اتفاقات این نمایشگاه، حضور دوباره آقای محمد قربانی پس از ۱۰ ماه در میان اعضا گروه است. در طی این ۱۰ ماه ایشان کمی از نقاشی دور شده بود و حالا با یک اثر فوق العاده در این برنامه شرکت می کند. اتفاق دیگر این است که مانند قبل هرکدام از شرکت کنندگان با زاویه دید خود نقاشی می کشد و می آورد. به این ترتیب با تنوع اثر و سبک روبرو می شویم. از طرفی چون کارشناسان موزه کار گزینش آثار را انجام می دهند؛ کیفیت و سطح برنامه بالا خواهد بود.

چرا قرار شد کارشناسان موزه نظر بدهند؟
این کار چند دلیل دارد. نخست اینکه مسولین موزه می خواستند سطح کار و کیفیت آثار در سطح و نام موزه باشد. به همین دلیل خواستند که کارها را گزینش کنند. دومین دلیل به دولتی بودن محل سکونت نمایش و محدودیت های قانونی و آیین نامه ای آن مربوط می شود. به هر حال یک سری موارد باید لحاظ شوند. به همین علت قرار شد دوستان تابلوها را به کارگاه من که به موزه هم نزدیک است بیاورند و پس از آن کارشناسان موزه از آنها بازدید و در نهایت عکاسی کنند.

تا این لحظه چه تعداد از تابلوها به شما تحویل داده شده است؟
تا امروز ۸ نفر از دوستان آثار خود را آورده اند و امیدوارم در چند روز آینده نیز بقیه آثار جمع شوند تا زودتر کارهای مربوط به نمایشگاه انجام شوند.

چند نفر دیگر باقی مانده‌اند؟
من نظرم روی ۲۰ نفر است. فراخوان را هم به تمام دوستانی که می شناختیم زدیم. حالا باید ببینیم چند نفر شرکت می کنند و چند اثر تایید می شود اما همانطور که گفتم ۲۰ نفر کفایت می‌کند. چون فضای طبقه دوم موزه کشش بیشتر از این را ندارد.

برنامه بعدی شما چیست؟
همانطور که گفتم برنامه های مختلفی برای آینده داریم. برگزاری نمایشگاه گروهی و انفرادی برای اعضا گروه و چاپ کتاب از زمره این برنامه ها هستند. فقط باید کمی صبر کنیم و هر کدام را در زمان خودش اعلام کنیم. اگر اجازه دهید از ریز برنامه هایمان در این لحظه مطلبی نگویم.

ممنون از اینکه وقت خود را به ما دادید.
من هم از شما و همکارانتان سپاسگزارم.
نظرات بینندگان
پوریا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
0
0
عالی بود استاد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری