شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ - July 21 2018
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۳
کد خبر: ۴۵۰۴۷
زرآبادی:
متاسفانه ما در قوانین خود این مشکل را داریم که یک طرحی به اجرا درمی‌آوریم و سپس به یکباره قطع می‌کنیم. برای حذف و یا تعلیق یک طرح حتماً باید از قبل به افرادی که در آن ذینفع هستند آمادگی داد یا پیش از توقف آن یک مسیر روشن‌تری را ترسیم کرد.
میهن امروز- محمد آیتی: از 15 آذر سال جاری طرح حمایتی اشتراک نیم بهای نشریات به حالت تعلیق درآمده است و پس از گذشت نزدیک به یک ماه همچنان مشخص نیست که معاونت مطبوعاتی چه سیاستی را در این رابطه در پیش خواهد گرفت. از این‌رو به سراغ سیده حمیده زرآبادی، نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی رفتیم تا نظرات وی را در این باره جویا شویم.

از اواسط آذر سال جاری، طرح اشتراک نیم بهای نشریات با نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حالت تعلیق درآمده است، شما با این تصمیم موافقید؟
خیر، در حال حاضر مدیران مسئول رسانه‌های مکتوب با سختی فراوان در حال انتشار نشریات خود هستند و تمام تلاش خود را در جهت اطلاع‌رسانی جامعه به کار بستند. امروز وظیفه سنگینی بر دوش صاحبان رسانه است زیرا آن‌ها باید اخبار را صحیح و بدون حاشیه به مردم منتقل کنند و بی‌تردید اگر رسانه‌ای غیر از این مسیر را در دستور کار خود قرار دهد خواه یا ناخواه به انزوا خواهد رفت. حال اگر حمایت درست و منطقی از رسانه‌ها برای کارهایشان صورت نگیرد امکان دارد آن‌ها در جهت‌گیری‌های خود دچار مشکل شوند. پس نتیجه می‌گیریم که گردش صحیح اطلاعات زمانی رخ می‌دهد که یک همکاری دو سویه‌ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران مسئول رسانه‌ها صورت گیرد.

یعنی شما معتقدید عدم حمایت وزارت‌خانه از رسانه‌ها تاثیر مستقیمی روی محتوای آن‌ها خواهد داشت؟
دقیقاً همینطور است وقتی حمایت و نظارت کافی بر روی رسانه‌ها نباشد هر لحظه امکان دارد آن‌ها به بیراهه بروند و به قول معروف شاهد نشریات زردی باشیم که تهی از محتوا هستند.

اینکه طرح اشتراک نیم بهای نشریات به یکباره به حالت تعلیق درآمد را چطور ارزیابی می‌کنید؟
متاسفانه ما در قوانین خود این مشکل را داریم که یک طرحی به اجرا درمی‌آوریم و سپس به یکباره قطع می‌کنیم. برای حذف و یا تعلیق یک طرح حتماً باید از قبل به افرادی که در آن ذینفع هستند آمادگی داد یا پیش از توقف آن یک مسیر روشن‌تری را ترسیم کرد. من اعتقاد دارم اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به طور خاص معاونت مطبوعاتی وزارت‌خانه بنا داشت که این حمایت را قطع کند باید بصورت تدریجی این کار را انجام می‌داد و در کنار آن یک بسته تشویقی دیگر که اقتصاد نشریات را متزلزل نمی‌کرد در اختیار صاحبان آن رسانه‌ها قرار می‌داد. وقتی یک روندی در حال انجام است و به یکباره تصمیم مدیران ارشد عوض می‌شود و مسیر دیگری را در پیش می‌گیرند دود آن به چشم زحمتکشان آن صنف می‌رود که ان‌‎شاا... امیدوارم در آینده، تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان وزارتخانه‌ها کمی با سعه صدر و با در نظر گرفتن همه جوانب روی به تصمیمی جدید بیاورند.

حمایت از طرح‌ها و کالاهای فرهنگی را چقدر لازم و ضروری می‌دانید؟
در مقطعی مقام معظم رهبری فرمودند که ما در کشور با دو مشکل اساسی روبرو هستیم: 1- اقتصادی 2- فرهنگی. نکته حائز اهمیت اینست که ایشان مشکل فرهنگی را برجسته‌تر از مشکل اقتصادی قلمداد کردند و معتقدند اگر اشکالات فرهنگی برطرف شود خود به خود بسیاری از معضلات اقتصادی هم بهبود پیدا می‌کند. همین صحبت‌ها نشان می‌دهد که باید از طرح‌ها و کالاهای فرهنگی حمایت لازم شود. بی‌شک از سرگیری طرح اشتراک نیم بهای نشریات هم در همین راستا است که امیدوارم در اسرع وقت مثل گذشته برقرار شود.

منبع: نوآوران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری