جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - October 19 2018
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸
کد خبر: ۴۵۳۶۷
محمد هاشمی:
محمد هاشمی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره تاثیر فقدان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در فضای امروز کشور گفت: مسئله فوق به گروه‌های سیاسی و مردم برمی‌گردد که معمولاً در اظهارنظرات شان مورد یادآوری قرار می‌دهند که نبود تدبیرها یا حضور آقای هاشمی در فضای سیاسی کشور کاملا محسوس است و مسائلی اتفاق می‌افتد که درگذشته در برخی موارد هم بوده، اما به‌سرعت کنترل‌شده است.
میهن امروز-  محمد هاشمی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره تاثیر فقدان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در فضای امروز کشور گفت: مسئله فوق به گروه‌های سیاسی و مردم برمی‌گردد که معمولاً در اظهارنظرات شان مورد یادآوری قرار می‌دهند که نبود تدبیرها یا حضور آقای هاشمی در فضای سیاسی کشور کاملا محسوس است و مسائلی اتفاق می‌افتد که درگذشته در برخی موارد هم بوده، اما به‌سرعت کنترل‌شده است.

سال گذشته در چنین روزی خبری از سوی رسانه‌ها به انتشار درآمد که کشور ایران را در شوک و بهت فروبرد. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که به علت عارضه قلبی در بیمارستان بستری‌شده بود، دار فانی را وداع گفت.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که بلافاصله پس از اتمام جنگ بین ایران و عراق در شرایطی که اوضاع کشور به دلیل درگیری با جنگ نابسامان بود و بیشترین مشکلات را به دوش می‌کشید در مقام ریاست جمهوری قرار گرفت و موفق شد تا با مدیریت و تدبیر مناسب در بعد اقتصادی باوجود تورم به آن رونق هم بدهد.

هفته گذشته که شاهد اعتراضات مردم نسبت به مشکلات اقتصادی و تورم در سطح کشور توسط برخی از مردم بودیم گروهی بر این اعتقاد بودند که در صورت حضور آیت‌الله در بین مردم ایران موضوع فوق به شکل دیگری کنترل می‌شد و شاید از آسیب‌هایی که درنتیجه این اعتراضات به مردم و کشور وارد شد، جلوگیری به عمل می‌آمد.

محمد هاشمی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با رویداد۲۴ درباره تاثیر فقدان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در فضای امروز کشور گفت: مسئله فوق به گروه‌های سیاسی و مردم برمی‌گردد که معمولاً در اظهارنظرات‎شان مورد یادآوری قرار می‌دهند که نبود تدبیرها یا حضور آقای هاشمی در فضای سیاسی کشور کاملا محسوس است و مسائلی اتفاق می‌افتد که درگذشته در برخی موارد هم بوده، اما به‌سرعت کنترل‌شده است.

وی درباره مدیریت حوادث اخیر (اعتراضات مردمی) درصورتی‌که آقای هاشمی در قید حیات بود، اظهار داشت: درصورتی‌که منشأ حوادث اخیر آن‌چنان‌که مدعی شدند مسائل معیشتی، اقتصادی و اشتغال بوده است باید مطرح کرد که این تجربه را یک‌بار دیگر در دوره آقای هاشمی داشتیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه تصریح کرد: جنگ در سال 68 با پذیرش قطعنامه به اتمام رسید و آقای هاشمی برای مقام ریاست جمهوری انتخاب شد، ازآنجا تا به آن روز اولویت با جنگ بود، اقتصاد کشور در شرایط خیلی بدی قرار داشت زیرا خزانه خالی و زیرساخت‌ها از بین رفته بود، اما آقای هاشمی باتدبیری همراه با برنامه‌ریزی که انجام دادند، موفق شدند در مدت کوتاهی به توقعات اقتصادی مردم را پاسخ دهند.

هاشمی در این رابطه افزود: در حقیقت مردم از شرایطی که پس از جنگ برای آن‌ها به وجود آمده بود، قانع و راضی شدند، البته در آن زمان دشمن مترصد زدن ضربه نظام بود و برای سرنگونی تلاش می‌کرد به‌خصوص که زمان آن به پس از رحلت امام خمینی برمی‌گردد و بر اساس مطالبی که بیان می‌شد براین اعتقاد بودند که پس از امام، نظام جمهوری اسلامی از بین خواهد رفت، اما آقای هاشمی باتدبیر و برنامه‌ریزی به‌گونه‌ای رفتار کرد که این نوع نارضایتی‌ها تبدیل به رضایتمندی شد.

وی در ادامه بیان کرد: امروز خلأ چنین مدیر یا تدبیری در کشور وجود دارد که نتوانستند با تمام امکانات موجود پاسخگو نیازهای معیشتی و اقتصادی مردم باشند که منجر به این حوادث شد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب دراین‌باره که حضور آقای هاشمی تا چه اندازه به آرامش کشور کمک می‌کرد، توضیح داد: بحث ارتباط و صحبت با مردم همیشه مطرح است که آقای هاشمی آن را در حداقل‌ها مدنظر داشت. در آن زمان خطیب جمعه بودند و در نماز جمعه بحث‌های مختلف را مورد طرح قرار می‌داد و مردم هم قانع می‌شدند و مشتاقانه به خطبه‌های او گوش می‌دادند.

هاشمی دراین‌باره اضافه کرد: در کنار مسئله سخنرانی‌ها بحث تئوری هم صورت داده می‌شد، بطوریکه آن زمان تورم و بیکاری کاهش پیدا کرد و واحدهای تولیدی موفق به افزایش تولید در کشور شدند و به‌طورکلی در آن دوره باوجودآنکه تورم وجود داشت ولی رونق اقتصادی را هم شاهد بودیم. آنچه سبب نارضایتی می‌شود رکود اقتصادی همراه با تورم است که متأسفانه بعضاً این موارد وجود دارد.

وی در رابطه بااینکه اگر آقای هاشمی هنوز در قید حیات بود، می‌توانست در انجام اصلاحاتی در دولت به‌ویژه در بخش اطلاع‌رسانی که همواره منتقد آن بودند تأثیرگذار باشد، یادآور شد: تجربه سال 68 را مطرح کردم که شرایط به‌مراتب از امروز بدتر بود زیرا هم امکانات کمتر بود و توقع مردم پس از جنگ نیز بیشتر بود. به‌طور نمونه دو میلیون تن آواره جنگی داشتیم که در 400 کمپ زندگی می‌کردند که تمام این‌ها باعث نارضایتی مردم بود و توقع داشتند که دولت این موارد را سامان دهد و آقای هاشمی در این زمینه موفق شد و خانه‌های آن‌ها را با کمک خودشان بازسازی کردند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه خاطرنشان کرد: تجربه اصلاحات امور و ساماندهی را درگذشته داشتیم که نقطه مهم آن انجام مسئله فوق پس از رحلت امام بود؛ یعنی زمانی که بدخواهان و دشمنان به‌شدت تحریک می‌کردند و به دنبال ایجاد ضعف در کشور بودند. با تمام این اوضاع‌واحوال، آقای هاشمی به‌خوبی با یک مدیریت قوی و حساب‌شده کشور را از این مرحله عبور داد که درنتیجه آن نه‌تنها مردم ناراضی نبودند بلکه رضایتمندی هم حاصل شد و همراهی آنان با نظام بیش از گذشته به وجود آمد.

منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری