جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - October 19 2018
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۸
کد خبر: ۴۵۴۲۳
محمدجواد جمالی:
محمدجواد جمالی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص اینکه ربط دادن مشکلات کشور به عوامل خارجی منجر به خروج از مسیر اصلی حل مشکلات نخواهد شد،گفت: تا حدودی چنین ارتباط‌هایی سبب انحراف می‌شود.
میهن امروز- محمدجواد جمالی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص اینکه ربط دادن مشکلات کشور به عوامل خارجی منجر به خروج از مسیر اصلی حل مشکلات نخواهد شد،گفت: تا حدودی چنین ارتباط‌هایی سبب انحراف می‌شود.

یکشنبه گذشته مجلس با حضور وزیر اطلاعات، وزیر کشور، دبیر شورای عالی امنیت ملی و جمعی از فرماندهان نظامی درباره اعتراضات اخیر مردم در برخی از شهرهای کشور جلسه غیرعلنی برگزار کرد که دو نماینده در رابطه با محتویات آن مطرح کردند که بر اساس سخنان طرح‌شده در این جلسه عوامل خارجی در اتفاقات اخیر نقشی نداشته‌اند.

محمود صادقی، نماینده تهران در صفحه توییتر خود نوشته است: «بنابرگفته مقامات اطلاعاتی در ناآرامی‌های اخیر تاکنون هیچ عامل بیگانه‌ای مباشرت نداشته است.»

محمدجواد جمالی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت‌وگو با  رویداد۲۴ در خصوص طرح عدم مباشرت عوامل بیگانه در جریان اعتراضات اخیر در جلسه غیرعلنی مجلس گفت: چنین بحثی مطرح نشد در جلسه فوق تمام عوامل موردبررسی قرار گرفت که یکی از آن‌ها هم نقش عوامل بیگانه بود و کسی آن را رد نکرد.

وی دراین‌باره که محمود صادقی، نماینده تهران که این خبر را در صفحه توییتر خود به انتشار درآورده به‌دروغ چنین موضوعی را به نقل از مقامات امنیتی مطرح کرده، توضیح داد: درباره اینکه چه کسی این موضوع را توییت کرده، خبر ندارم، اما بر اساس مطالب جلسه غیرعلنی عوامل مؤثر بر این قضایا داخلی و خارجی باهم بودند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بدون بیان هیچ توضیحی درباره جلسه غیرعلنی مجلس، در خصوص ربط دادن مشکلات کشور به عوامل خارجی و از مسیر اصلی خارج شدن موضوع، گفت: تا حدودی چنین ارتباط‌هایی سبب انحراف می‌شود.

جمالی افزود: دلیل مشکلات در کشور به بعضی از سوء مدیریت‌ها مربوط می‌شود و مشکلاتی که در رابطه با مسائل داخل داشتیم باعث می‌شود تا دشمن خارجی از آن سوءاستفاده کند. بدین معنا برخی از شعارها در اعتراضات اخیر به بیکاری ربط پیدا می‌کرد ولی زمانی که پرچم جمهوری اسلامی را پاره می‌کنند یا توهین به مقامات و رهبری صورت می‌گیرد و بی‌بی‌سی، آمد نیوز و ترامپ وارد عمل می‌شوند، نمی‌توان منکر دست خارجی شد.

وی دراین‌باره که آیا کارهای لحظه‌ای و یا احساساتی مردم به معنای وابستگی به خارج از کشور است، تصریح کرد: خیر کارهای لحظه‌ای بدین معنا نیست و چنین منظوری نداشتم. وابستگی بااینکه آدم تحت تأثیر القائات دیگران قرار گیرد کاملاً متفاوت است. گروهک مانند منافقین، سلطنت‌طلبان یا داعش وابسته هستند، اما این احتمال وجود دارد که جوانی هم دارای مشکلی باشد و فریب خورد، حساب او با وابستگان حتی باوجود اقدامات تند کاملاً جدا است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره چرایی طرح نقش افرادی مانند مایکل آندریا یا برادر زن صدام گفت: برای برهم زدن ثبات یکسری از آدم‌ها به‌صورت منطقه‌ای در حال تلاش هستند و جمهوری اسلامی هم اطلاعاتی از این افراد در اختیار دارد. آقای مایکل آندریا از عناصر مهم سیا است که مسلمان شده و به آیت‌الله هم شهرت دارد و مامور ویژه ایران برای سیا به‌حساب می‌آید، بنابراین کسانی که در داخل از این قضیه اطلاع دارند درباره آن صحبت کرده‌اند.

جمالی دراین‌باره که چنین اظهار نظراتی برای پاک کردن صورت‌مسئله نیست، ادامه بیان کرد: هر چیزی را باید در حد و جایگاه خود دید. مسائل داخلی، مدیریت‌ها و مشکلات باید حتماً دیده شود و اقدامی برای پاک کردن آن‌هم نباید صورت گیرد.

وی در خصوص اینکه رابط مشکلات داخلی به خارج از کشور بزرگنمایی صورت نمی‌گیرد، اظهار داشت: چنین فکر نمی‌کنم زیرا باید پذیرفته شود که عوامل مختلفی با جمهوری اسلامی مشکل‌دارند. موضع کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان و عربستان‌ هم مشخص است؛ بنابراین تمام عوامل فشار را زیاد خواهد کرد و مجموعه‌ای از مسائل سبب به وجود آمدن یک جریان می‌شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دراین‌باره که اگر مسئولان به‌جای نگاه به خارج از کشور به میان مردم می‌رفتند، آیا سریع‌تر قضیه اعتراضات به پایان نمی‌رسید، خاطرنشان کرد: خیلی از مقامات ازجمله رئیس‌جمهور، ائمه جمعه و نمایندگان مجلس درباره شنیدن صدای ملت را مطرح کردند که باید شنیده شود.
منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری