سه‌شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷ - October 23 2018
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۵
کد خبر: ۴۵۵۹۶
سازمان مدیریت بحران کشور، اظهارات معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری مبنی بر اینکه مدیریت بحران در زلزله کرمانشاه از بحران جاماند را رد کرد.
میهن امروز- سازمان مدیریت بحران کشور، اظهارات معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری مبنی بر اینکه مدیریت بحران در زلزله کرمانشاه از بحران جاماند را رد کرد.

در پی انتشار گفت‎وگوی رویداد۲۴ با  سید ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ذیل عنوان مدیریت بحران در زلزله کرمانشاه از بحران عقب ماند   سازمان مدیریت بحران کشور جوابیه‎ای صادر کرد.

متن این جوابیه به شرح زیر است:

سردبیرمحترم پایگاه خبری-تحلیلی رویداد ۲۴

با سلام و احترام

درپی درج گفت وگوی تفصیلی با جناب آقای ابوالفضل رضوی، معاون محترم توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ‎با عنوان " مدیریت بحران در زلزله کرمانشاه از بحران عقب ماند" در صفحه جامعه و فرهنگ با کد خبر۹۶۸۲۰ روز سه ‌شنبه 19 دی 1396، مطالب ذیل جهت درج و تنویر افکار عمومی ارسال می‎گردد، لطفاً دستور فرمائید بر اساس ماده 23 قانون مطبوعات، جوابیه این سازمان در همان صفحه منتشر گردد.

«مصاحبه شونده محترم در مقام معاونت تخصصی توسعه روستایی و مناطق محروم مطالب ارزشمندی ارایه نمودند که بیانگر تجربه و آشنایی ایشان با مباحث مربوط به علوم زمین و مدیریت بحران دارد اما مصاحبه کننده تلاش دارد ضعف دولت در امداد رسانی و مدیریت بحران را به خواننده القاء نماید که در ادامه ادله این گفته آمده است.

جناب آقای رضوی در جای جای مصاحبه به زمان رخداد حادثه(9 و 48 دقیقه شب که جستجو و نجات را با مشکل مواجه می سازد)، تعداد کم تلفات، اقدامات مثبت انجام شده که منجر به کاهش چشمگیر خسارات و تلفات شده و اقدامات موثر دولت در کمک رسانی به مردم بدرستی اشاره می‎نماید اما در توجیه عبارت مدیریت بحران نتوانست از همان ابتدا خود را به موقع به بحران برساند شواهدی را بیان نمی نماید.
 
مصاحبه کننده محترم در مقدمه آورده اند که "همکاری سلبریتی ها در جمع آوری کمک های مردمی تا حدی عقب ماندن سازمان مدیریت بحران کشور را جبران نمود" اگرچه آقای رضوی در انتهای مصاحبه پاسخ ایشان را داده است اما ضمن تشکر از حس نوعدوستی مردم و سلبریتی ها یادآور می شود که حجم کمک های جمع آوری شده توسط این افراد در مقابل چند صد میلیارد کمک مالی دولت و بیش از هزار برای بازسازی مناطق زلزله زده به تنهایی چقدر می تواند کارساز باشد در حالی که با تجمیع این کمک ها امکان برنامه ریزی بهتر بیشتر فراهم می گردد.

مصاحبه کننده در جای دیگر بجای طرح سوال در مقام قضاوت می گوید " زمانی که بحران رخ می دهد مدیریت بحران خود بحران زده می شود و متاسفانه همچنان در مرحله سعی و خطا هستیم"، که بنظر نشان از ناآگاهی ایشان از فرآیند مدیریت بحران و مکانیسم آن در کشور دارد و واقف نیست که مجموعه این امور و صدها اقدام پیش از رخداد حادثه در چارچوب پیشگیری و مدیریت بحران انجام شده است که با چنین حجم گسترده ای از حادثه خسارات و تلفات نسبت به حوادث گذشته در کشور کاهش چشمگیر داشته است و بیان نمی کنند که اصولاً سعی و خطا در مدیریت بحران چگونه است؟
در جای دیگر از مصاحبه معاون محترم رئیس جمهور اشاره می کنند که نظام جانشینی در مورد تهران و مدیریت شهرداری بر بحران احتمالی این کلانشهر مناسب نیست که در تأیید حرف های ایشان عرض می شود که در آخرین تصمیمات اتخاذ شده 22 استان کشور بعنوان معین 22 منطقه شهرداری تهران و 8 استان بعنوان پشتیبان انتخاب شده اند و در لایحه جدید سازمان مدیریت بحران کشور پیشنهاد شده در حوادث بزرگ مسئولیت شهر تهران به وزارت کشور محول شود. 
اما در پایان مزید استحضار به برخی از آمار مربوط به این حادثه بصورت اجمالی اشاره می شود:
 
تعداد 7 شهرستان و 1930 روستا تحت تأثیر بودند.

شورای عالی مدیریت بحران کشور در همان دقایق اولیه به ریاست وزیر محترم کشور و با حضور نمایندگان عضو شورایعالی در محل وزارت کشور تشکیل شد و پس از روشن شدن ابعاد حادثه، تقسیم کار انجام و همانجا تصمیم گرفته شد رییس سازمان مدیریت بحران کشور به همراه تنی چند از مسئولان دستگاههای مختلف به کرمانشاه عزیمت نمایند.

پیش از ظهر روز بعد از زمین لرزه وزیر محترم کشور و وزیر محترم بهداشت در کرمانشاه حاضر شدند.

 بنا به تقسیم کار صورت گرفته مقررشد که ارتش به دلیل حضوری که درسرپل ذهاب و روستاهای دشت ذهاب داشت امدادرسانی را در این مناطق انجام دهد و سپاه نیز در دیگر روستاها مستقر شود. هلال احمر نیز امکانات را تهیه کرده بود و تیم‌هایی از دیگر نهادها و دستگاه‌ها نیز اقدامات خود را آغاز کردند.

در کمتر از 18 ساعت( ساعت 15 روز بعد) از وقوع زلزله کار جستجو و نجات افراد گرفتار در زیرآوار به پایان رسید بگونه ای که هیچ مصدوم، مجروحی و کشته ای در زیر آوار نمانده بود که این امر کم سابقه می باشد.

در کمتر از 48 ساعت عمده شریان های حیاتی مانند آب، برق، گاز  و مخابرات برقرار شد.

95 هزار چادر ، بسته های غذایی 3 روزه، 7 روزه و یک ماهه بین حادثه دیدگان توزیع شد.

به هر خانوار شهری 6 میلیون تومان کمک بلاعوض و ۴۰ میلیون تومان وام کم بهره جهت ساخت و به هر خانوار روستایی 5 میلیون تومان کمک بلاعوض و ۳۰ میلیون تومان وام کم بهره اختصاص یافته است.

به جهت حمایت از معاش مردم برای دام‌های تلف شده به ازای هر دام سبک ۶۰۰ هزار تومان و به ازای هر دام سنگین 3 میلیون تومان خسارت بلاعوض به دامداران داده شد.

تا مورخ 23/10/96 تعداد 13400 واحد کانکس به تحویل مردم شده است.

از مدتی پیش کار بازسازی و ساخت خانه های مردم آغاز شده و دولت در نظر دارد تا پیش از شروع فصل سرما در سال آینده مردم را در خانه های خود مستقر نماید.

مردم ما شایسته بهره مندی از بهترین خدمات هستند. دست اندرکاران مدیریت بحران کشور مدعی کاستی ها در انجام وظیفه نیستند و از هر نقد کارشناسی، منصفانه و راهکار عملی استقبال می کنند.

اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری