دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - January 21 2019
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۶
کد خبر: ۴۶۲۱۰
کمال سجادی، سخنگو جبهه پیروان خطر امام و رهبری:
کمال سجادی، سخنگو جبهه پیروان خطر امام و رهبری در واکنش به انتقاد برخی روحانیون به فضای مجازی از جمله احمد خاتمی که فضای مجازی را سگ هار خوانده بود گفت: نمی‌توان با فضای مجازی مخالفت کرد زیرا خوب و بد آن کنار هم قرار دارد. اما آنچه همه بر آن تأکید دارند، تقویت فضای مجازی بومی است.
میهن امروز- کمال سجادی، سخنگو جبهه پیروان خطر امام و رهبری در واکنش به انتقاد برخی روحانیون به فضای مجازی از جمله احمد خاتمی که فضای مجازی را سگ هار خوانده بود گفت: نمی‌توان با فضای مجازی مخالفت کرد زیرا خوب و بد آن کنار هم قرار دارد. اما آنچه همه بر آن تأکید دارند، تقویت فضای مجازی بومی است.

پس از اعتراضات اخیر مردمی باوجودآنکه حسن روحانی مطرح کرده بود دست وزیر ارتباطات هرگز بر روی دگمه فیلترینگ قرار نخواهد گرفت، اما پیام‌رسان تلگرام به مدت چند روز فیلتر و اعلام شد که پیام‌رسان سروش و آی گپ که ایرانی هستند به‌جای تلگرام مورداستفاده قرار گیرد.

اتفاقی که دراین‌باره افتاد، این بود که حتی خبرگزاری‌هایی که تبلیغ پیام‌رسان سروش را انجام می‌دادند، حاضر نشدند به‌طور کامل از تلگرام خارج شوند زیرا مردم ترجیح دادند به‌جای استفاده از آن با کمک فیلترشکن تلگرام را حفظ کنند.

اما با رفع فیلتر تلگرام به‌شدت با رئیس‌جمهور، حسن روحانی مخالفت صورت گرفت و این امر هم بیش از سایرین از جانب روحانیون بود؛ یعنی درحالی‌که آنان خود در فضای مجازی فعال هستند ولی به این دلیل روحانی را موردنقد قراردادند. به‌طور نمونه هم می‌توان به اظهارنظرات اخیر آیت‌الله مصباح یزدی در شبکه توییتر که همچنان در فیلتر است اشاره کرد که اتفاقاً واکنش فراوانی هم داشته است.

 بااین‌حال آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعیان با تأکید بر بومی‌سازی فضای مجازی، گفته است که «فضای مجازی فعلی خانواده‌ها را از هم متلاشی می‌کند و خطری برای انقلاب، نظام و امنیت جامعه است.»

احمد خاتمی، خطیب نماز جمعه این هفته تهران هم دراین‌باره براین عقیده است که «مردم برای حفظ دین و اخلاق بچه‌هایشان و امنیت کشورشان فضای مجازی سالم می‌خواهند.» او همچنین یک روز قبل از این فضای مجازی را سگ هار خوانده بود.

در این رابطه تندترین اظهارنظر به آیت‌الله جنتی، رئیس مجلس خبرگان مربوط می‌شود. او گفته است که «فضای مجازی بلا و مشکلی است که به جان ما افتاده است و من نمی‌گویم که می‌توانیم جلوی آن را کلاً بگیریم. این کار نشدنی است اما می‌توانیم آن را کم کنیم. کشورهای خارجی هم مثل چین و ژاپن و سایر کشورها در ابعاد کوچک‌تر برای فضای مجازی برنامه‌هایی دارند و آن را کنترل و مهار می‌کنند که کیانشان لطمه نبیند و اگر این کار را نکنند صد برابر آنچه در اینجا اتفاق افتاد در آن کشورها رخ می‌دهد. پس می‌توان این فضا را کنترل کرد اما این کار را نکردند و آن اغتشاشات پیش آمد که از خارج هم حمایت شد و تهدید هم کردند که در آینده ادامه پیدا می‌کند.»

کمال سجادی، سخنگو جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفت‌وگو با رویداد۲۴ درباره دلیل مخالفت روحانیون با فضای مجازی گفت: بر اساس گفته‌های آقای احمد خاتمی که فایل صوتی آن را شنیده‌ام با فضای مجازی مخالفتی صورت نگرفته، ممکن است برخی از عقلای قوم باکلیت فضا مجازی مخالف باشند.

وی به این مسئله که زمانی با دستگاه ویدئو هم مخالفت صورت می‌گرفت، توضیح داد: در اوایل انقلاب استفاده از ویدئو ممنوع بود و درصورتی‌که فردی آن را مورداستفاده قرار می‌داد، در دادگاه مقصر شناخته می‌شد حتی وزارت ارشاد آقای سید محمد خاتمی هم با آن مبارزه می‌کرد، اما پس از مدتی مشاهده کردند که ویدئو یک دستگاه است که می‌تواند هم خوب و هم بد را به نمایش درآورد.

سخنگو جبهه پیروان خطر امام و رهبری دراین‌باره تأکید کرد: فضای مجازی هم به همین شکل است، نمی‌توان با آن مخالفت کرد زیرا خوب و بد آن کنار هم قرار دارد. اما در واقع آنچه همه بر آن تأکیددارند، تقویت فضای مجازی بومی است.

وی مجدد به دستگاه ویدئو اشاره کرد و گفت: نوع استفاده‌ها بسیار مهم است که اگر ما فضای مجازی به‌صورت بومی داشته باشیم و از آن استفاده کنیم، فکر نمی‌کنم با آن مخالفتی صورت گیرد. آنچه مورد مخالفت صورت گرفته بخش سوءاستفاده‌ها است که برای جامعه و جوانان مضر است. در خصوص ویدئو هم پس از سال‌ها مبارزه به این نکته پی بردند که این تنها یک دستگاه است و هیچ گناهی ندارد.

وی در ادامه اظهار داشت: باید چاره‌ای مفید اندیشید و منابعی مورداستفاده قرار گیرد تا حداقل براندازی، خشونت و ترور تبلیغ نشود.

سجادی درباره عدم استقبال مردم از پیام‌رسان‌های ایرانی ابراز کرد: دراین‌باره نیاز است تا بین پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی رقابت به وجود آید. بدین معنا که پیام‌رسان ایرانی باید به‌قدری قوی باشد که مردم آن را به تلگرام، اینستاگرام و واتس آپ و... ترجیح و مورد استفاده قرار دهند. این مسئله دقیقاً مانند ماهواره می‌ماند که مدام مطرح می‌شود باید کانال‌های تلویزیونی قوی باشد تا توانایی رقابت با آن را داشته باشند.

وی در ادامه اظهار داشت: علم و تکنولوژی مرز نمی‌شناسد یعنی مرزها را در هم می‌ریزد و وارد می‌شود، لذا باید یک فکر اساسی صورت گیرد و جاذبه‌های را درباره آن در نظر گرفت تا همان‌طور که اشاره کردم، قابل‌رقابت باشد.
منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری