يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - January 20 2019
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۷
کد خبر: ۴۶۵۳۲
قاسم ساعدی، نماینده مجلس دهم:
قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان و هویزه می‌گوید کسری بودجه و سود شرکت بیمه ایران قابل تامل است و حقیقتاً این یک وضع نگران کننده است.
میهن امروز- قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان و هویزه می‌گوید کسری بودجه و سود شرکت بیمه ایران قابل تامل است و حقیقتاً این یک وضع نگران کننده است.
پس از رسانه‌ای شدن اوضاع آشفته شرکت دولتی بیمه ایران، برخی نمایندگان به فکر تحقیق و تفحص از این شرکت بیمه‌ای افتادند اما در این بین عده‌ای از ذینفعان تلاش کردند تا این تحقیق و تفحص را به آینده موکول کنند تا شاید گذر زمان باعث شود مدیران بیمه ایران از سوال و جواب‌های آینده در امان بمانند.
 
قاسم ساعدی، نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه و عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‎وگو با رویداد۲۴ درباره سوءمدیریت سال‌های اخیر شرکت بیمه ایران و سرانجام  تحقیق و تفحص از این شرکت گفت: بحث تحقیق و تفحص و جایگاه قانونی آن یکی از ابزارهای مهم و ارزشمند نظارتی نمایندگان است که این امکان برای صیانت و ایجاد سلامت در دستگاه‌های دولتی است. تحقیق و تفحص از اختیارات نمایندگان است و اکنون زمزمه‌های تحقیق و تفحص از شرکت بیمه ایران سر زبان‌هاست؛ اگرچه بعضی‌ها احساس می‌کنند که می‌شود زمان آن را به تعویق انداخت ولی شرایط زمانی و مقتضیات مجلس بسیار مهم است، زیرا این روزها بیشتر وقت مجلس و نمایندگان برای بودجه 97 سپری می‌شود و همین موضوع باعث شده تحقیق و تفحص از بیمه ایران به روزهای آینده موکول شود.

وی افزود: بیمه ایران یکی از شرکت‌های بزرگ و ریشه‌دار و صاحب جایگاه در بین شرکت‌های زیرمجموعه دولت است و در خیلی از قسمت‌ها مشکلات خاص خودش را دارد و کسری بودجه و سود این شرکت در حال حاضر قابل تامل است و حقیقتاً این یک وضع نگران کننده است؛ در حالی که دستگاه‌های دولت باید صیانت و مراقبت بیشتری را داشته باشند و بیشتر زیر ذره‌بین نهادهای دولتی باشند. نهادهای نظارتی مثل سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و نهادهای دیگر باید نظارت را بطور مستمر و جدی دنبال کنند تا در چنین وضعیتی قرار نگیریم.

نماینده مردم در مجلس ادامه داد: آن چیزی که اکنون مردم را مایوس کرده همین بی‌نظمی، ورشکستگی‌ها و اختلاس‌ها است. بی‌توجهی برخی از مدیران باعث شده که اعتماد مردم در جامعه به حداقل برسد. متاسفانه بسیاری از افرادی که وارد سیستم‌های دولتی می‌شوند سعی می‌کنند شرایط بد سیستم را منتسب به مدیران گذشته بکنند و این موضوع اصلاً شایسته نیست. 

او تاکید کرد: به نظرم دولت باید در سیستم‌های ناکارآمد و ورشکسته خود تجدید نظر کند مخصوصاً در بخش اقتصاد که قلب تپنده کشور است و نیاز است که نگاهی وسیع و ویژه به آن داشته باشند. وقت آن رسیده که دولت افراد کارشناس، دلسوز و بی‌حاشیه را در راس کار قرار دهند تا سیستم مدیریتی کشور به نحو احسن کار را به جلو هدایت کند. من معتقدم حداکثر تا پایان بهمن کارگروه مربوط به بیمه ایران باید وارد عمل شود و ارزیابی خودش را از این شرکت دولتی اعلام کند و طی گزارشی موضوع را در صحن مجلس برای نمایندگان، مسئولین و مردم قرائت کنند.

این نماینده استان خوزستان درباره اینکه امکان این وجود دارد که تحقیق و تفحص از بیمه ایران بطور کامل منتفی شود؟ افزود: نمایندگان همه معتقدند که در بحث شفاف‎سازی و رفع شبهه در دستگاه‌های دولتی باید همه توان خود را به کار گیرند زیرا مسئولیت شرعی و قانونی به گردن آنهاست و تاکنون هم نمایندگان کوتاه نیامدند و قطعا کوتاه هم نخواهند آمد.

ساعدی در ادامه درباره شرکت سبا (شرکت سرمایه گذاری بیمه ایران) که سود حاصل از فعالیتهای اقتصادی این مجموعه از سود بانکی هم کمتر است و اینکه ریشه این سوءمدیریت‌ها در کجاست و انتصاب مدیران غیرمتخصص در بدنه بیمه ایران چقدر ریشه در لابی‌های سیاسی دارد؟ گفت: سپردن این مسئولیت‌های سنگین و زیربنایی به افراد نارکارآمد قطعا جای تامل دارد. در شرایط کنونی تحت هیچ شرایطی نباید از مدیران غیرمتخصص و ناآگاه در بدنه دولت و شرکت‌های زیرمجموعه آن استفاده شود. 

وی افزود: اتفاقاً با وضعیت فعلی باید حساسیت را در انتخاب مدیران بالا برد. متاسفانه سال‌هاست مردم جامعه از وجود مدیران غیرمتخصص و ناآگاه در راس کار گله دارند. بیمه ایران در ردیف شرکت‌های مالی ورشکسته است و اکنون مردم را دربه‌در کرده‌اند و دارایی‌های آن‌ها را به ناکجاآباد فرستادند و معلوم نیست آقایان قرار است به کجا بروند و مدیران ارشد اقتصادی کشور باید در خصوص بیمه ایران گزارش دهند و روند مدیریتی این شرکت‌ها را به اطلاع عموم مردم برسانند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: من انتظار دارم که آقای روحانی که یک چهره حقوق‌دان، مذهبی و دلسوز است و همچنین به خاطر اینکه کارنامه خود ایشان هم خدشه‌دار نشود افرادی که در این روند ناامیدکننده دست دارند را کنار بگذارد و با یک نگاه و تیم جدید ناامیدی اقتصادی را به امید تبدیل کنند.

ساعدی درباره اینکه مدیران بیمه ایران این روزها برای دفاع از خود به دنبال وارونه جلوه دادن آمارها و واقعیت‌ها هستند و اینکه آیا این آمار و ارقام غیرواقعی می‌تواند روی تصمیم کارگروه‌های مجلس تاثیر بگذارد؟ اضافه کرد: یقین داشته باشید که نمایندگان مجلس و کمیسیون‌های مربوطه، همه موضوعات را رصد می‌کنند و اگر افرادی بخواهند اطلاعات را وارونه ارائه دهند نمایندگان متوجه این موضوع می‌شوند زیرا نمایندگان برای مبحث‌های مختلف از کارشناسان خبره مشاوره می‌گیرند تا در تصمیم‌گیری دچار اشتباه نشوند. افرادی که به دنبال دفاع غیرواقعی از خود هستند بدانند که نمایندگان شاید حرف‌های آن‌ها را گوش کنند ولی هیچگاه در تصمیم‌گیری، خام این اطلاعات غیرواقعی نمی‌شوند.
منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری