پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ - January 17 2019
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۶
کد خبر: ۴۶۵۸۴
روز گذشته مثل خیلی از روزها هوای تهران به شدت آلوده بود، باز هم اعضای کارگروه شرایط ویژه آلودگی هوا تصمیم به تشکیل جلسه گرفتند اما انجام همین کار ساده را تا ساعت ۷ شب به تعویق انداختند و همین تعویق‌ها و تعلل‌ها در برگزاری به موقع جلسه بود که انتشار اخبار خروجی جلسه را با حاشیه‌هایی همراه کرد. این در حالیست که تهران از ابتدای سال تا کنون ۸۱ روز ناسالم برای گروه‌های حساس، ۶ روز ناسالم برای همه گروه‌ها داشته است.
میهن امروز- بر اساس دستورالعمل‌ها و ضوابط داخلی کشور هنگام بروز هوای ناسالم برای همه گروه‌های سنی یا وضعیت هشدار، کارگروه شرایط ویژه آلودگی هوای تهران به ریاست استاندار و با حضور مهمترین دستگاه متولی مربوط به آلودگی هوا، یعنی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می‌شود؛ اما آلودگی هوای تهران در روز گذشته و انتشار خبرهای ضد و نقیض در ساعات منتهی به شب به عنوان مصوبات کارگروه شرایط ویژه که چندبار دیگر هم تکرار شده ، موضوعی است که نمی‌توان از کنار آن به راحتی عبور کرد. شاید مهمترین دلیل بروز چنین بی‌نظمی‌ای در اطلاع رسانی اخبار مربوط به مصوبات این کارگروه از اینجا ناشی شود که تشکیل این جلسه در بیشتر اوقات به دلیلی نامعلوم به آخرین ساعات روز موکول می‌شود.

روز گذشته نیز تصمیم‌گیری کارگروه شرایط ویژه کاهش آلودگی هوای تهران برای تعطیلی مدارس و اتخاذ سایر تصمیمات برای حفظ جان و سلامت شهروندان به دقیقه ۹۰ که نه، به وقت اضافه کشید و با وجود پیش‌بینی‌های چند روز قبل سازمان هواشناسی و شرکت کنترل کیفیت هوای تهران مبنی بر تداوم آلودگی ، همچنین درخواست وزارت بهداشت برای تعطیلی ، به تعویق انداخته و نتیجه آن شد که از اولین ساعات غروب چندین خبر مبنی بر تعطیلی منتشر شد اما دوباره گفته شد هنوز درباره تعطیلی تصمیم قطعی گرفته نشده، اما به فاصله کمتر از یک ساعت دوباره خبر تعطیلی اعلام شد که موجب سردرگمی رسانه‌ها و مردم شد.  

شاید مسئولان متولی ادعا کنند که همیشه جلسات کمیته به ساعات پایانی واگذار نمی‌شود و حتی روز یکشنبه نزدیک به ظهر این کمیته تشکیل جلسه داده و تکلیف شهروندان را برای روز دوشنبه روشن کرد؛ اما سوال اصلی این است که در شرایطی که سازمان هواشناسی از روز جمعه (۱۳ بهمن ماه) نسبت به صدور اطلاعیه آلودگی هوا در تهران و چند کلانشهر دیگر اقدام کرده و به جزییات، تصریح کرده که در تهران به دلیل سکون جوی، در روز شنبه هوا برای گروه های حساس و در روز یکشنبه برای همه گروه های سنی، ناسالم است، چرا جلسات کارگروه ویژه در ساعات پایانی روز برگزار شد و چرا با وجود پیش بینی های صورت گرفته این جلسه روز به روز تشکیل می شود و برای کل روزهای آلوده این مقطع زمانی تصمیم گیری نمی کند؟

افزون بر این سازمان هواشناسی روز یکشنبه (۱۵ بهمن ماه) مجددا طی اطلاعیه ای از تداوم آلودگی در شهرهای بزرگ از جمله تهران تا روز سه شنبه (۱۷ بهمن ماه) خبر داد. در این میان شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم که مسئولیت اصلی را در پایش و پیش بینی کیفیت هوای تهران برعهده دارد، طی روزهای اخیر از طرق سامانه های در اختیار وضعیت آلودگی هوا را در این شهر پیش بینی کرد. چرا نسبت به این پیش بینی بی توجهی شده و برگزاری جلسه کارگروه شرایط ویژه آلودگی هوای تهران تا وقوع شرایط شدیدا آلوده به تعویق افتاده است؟

متاسفانه عملکردها در این حوزه با توجه به آنچه گفته شد قابل قبول نیست و این پرسش بزرگ پیش می آید که در شرایطی که برای گرفتن تصمیمی که بر اساس شواهد از قبل، ماهیت آن مشخص است یعنی تعطیلی در موقع برای شهر در مواقع اضطرار، اینگونه عمل می‌شود، چطور می‌توان توقع داشت در اجرای بند به بند قانون هوای پاک و سایر مصوبات کاهش آلودگی هوا به درستی عمل شود؟

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری