جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷ - February 22 2019
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۵
کد خبر: ۴۶۸۰۰
فاضل‌میبدی:
حجت‌الاسلام فاضل میبدی بر این عقیده است که ادعای اخیر علم الهدی نص صریح قرآن بر شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن، یک بدعت‌گذاری بد و گناه نابخشودنی است که علما و مراجع باید هرچه سریع‌تر به ایشان تذکر دهند و مردم نیز به سعی کنند به سخنانی ازاین‌دست توجه نکنند.
میهن امروز- حجت‌الاسلام فاضل میبدی بر این عقیده است که ادعای اخیر علم الهدی نص صریح قرآن بر شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن، یک بدعت‌گذاری بد و گناه نابخشودنی است که علما و مراجع باید هرچه سریع‌تر به ایشان تذکر دهند و مردم نیز به سعی کنند به سخنانی ازاین‌دست توجه نکنند.

آیت‌الله علم الهدی خطیب جمعه مشهد، همانند هر جمعه دیگر در نماز جمعه حاضر شد تا به‌عنوان خطیب، به ایراد خطبه‌های سیاسی-عبادی بپردازد.

سخنان علم‌الهدی، مدت‌هاست که موردتوجه مردم و مسئولین قرار دارد. علاوه بر منع برگزاری کنسرت، تخریب دولت، توهین به وزیر خارجه انگلیس و ... اخیراً ایشان سخنانی را در خصوص راهپیمایی روز 22 بهمن‌ماه نیز مطرح کرده‌اند. وی در نماز جمعه هفته جاری در مشهد، گفت: «نص صریح آیه ۱۲۰ سوره توبه می‌گوید که راهپیمایی ۲۲ بهمن بالاترین عبادت است. هیچ‌چیز به‌اندازه راهپیمایی ۲۲ بهمن دشمن و کفار را به غیض نمی‌آورد. این دیگر از توصیه هر مرجعی بالاتر است. مردم، این خداست. قرآن را قبول دارید؟ بر اساس نص صریح قرآن باید در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کنید. هر مسلمانی که قرآن را قبول دارد باید در روز ۲۲ بهمن به راهپیمایی برود.»

امام‌جمعه مشهد، در این سخنان، صراحتاً اعلام کرده است که در قرآن کریم به حضور در راهپیمایی 22 بهمن توصیه‌شده است و اگر کسی مسلمان باشد و خدا و قرآن را قبول داشته باشد، باید حتماً در این راهپیمایی شرکت کند. این سخنان نیز همانند سایر سخنان ایشان، با واکنش‌های بسیاری مواجه شد. زیرا به عقیده بسیاری از مردم و کارشناسان و سیاسیون، این سخنان هیچ فایده‌ای جز دین‌گریزی مردم ندارد.

حجت‌الاسلام محمدتقی فاضل میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با رویداد۲۴، با اشاره به سخنان اخیر آیت‌الله علم‌الهدی خطیب نماز جمعه مشهد، در خصوص اینکه حضور در راهپیمایی روز 22 بهمن در نص صریح قرآن آمده است، گفت: ما در قرآن کریم، اصلاً همچنین نص و مضمون و دلالتی نداریم. شرکت در راهپیمایی یک وظیفه ملی است، اما این را به‌حساب دین و آیات قرآنی گذاشتن، به نظرم یک «بدعت» بسیار بزرگ است. اگر به این شکل باب بدعت‌گذاری در اسلام باز شود و هرکسی بخواهد کار خود را به قرآن متصل کند، دیگر چه فرقی با داعش دارد؟

فاضل میبدی، در ادامه تصریح کرد: داعش نیز بر اساس تفسیر خودش از قرآن، مرتکب چنین قتل‌ها و جنایاتی می‎شود. طریقی که امام‌جمعه مشهد در پیش‌گرفته است، نمی‎تواند با  راه و روش داعش یکی باشد؟؛ یعنی تأویل و دست بردن در معانی قرآن که هیچ‌گونه دلالتی ندارد. ایشان خوب بود که آیه مدنظر را بیشتر باز می‌کردند و جزئیات آیه را هم مطرح می‌کردند.

این استاد حوزه و دانشگاه بابیان اینکه طبق سخنان امام‌جمعه مشهد پس تمامی مسلمانان جهان باید در راهپیمایی 22 بهمن شرکت کنند، تصریح کرد: اگر بر این اساس حضور در راهپیمایی واجب باشد، پس بسیاری از علما، مسلمانان، شیعیان که به دلایل مختلف در راهپیمایی شرکت نمی‌کنند، برخلاف قرآن عمل می‌کنند. من بر این باورم که آقای علم‌الهدی باید در سخنانشان تجدیدنظر کنند و از همه مهم‌تر، مراجع و علمای قوم به ایشان تذکر دهند که وظیفه ملی با وظایف دینی متفاوت است و وظایف دینی را نص قرآن دانستن، یک بدعت است که ممکن است فردا روزی هر گروهی برای پیش‌برد کارها و اهداف خود به قرآن متصل شود.

فاضل میبدی با اشاره به بخش دیگری از سخنان علم الهدی مبنی بر اینکه هر مسلمانی که خداوند و قرآن را قبول دارد باید در راهپیمایی شرکت کند، خاطرنشان کرد: اگر این‌گونه باشد که باید همه مسلمانان دنیا بیایند و در این راهپیمایی شرکت کنند. قرآن که فقط برای ایرانیان نیست. اگر بر اساس قرآن شرکت در راهپیمایی واجب است، باید مسلمانان عربستان، عراق، سوریه، لبنان و به‌طور کل مسلمانان جهان، بیایند و در این راهپیمایی شرکت کنند، زیرا دستور قرآن که مرزبندی خاصی ندارد و برای همه مسلمانان دنیا است. به همین دلیل معتقدم که این حرف هیچ پایه و اساسی ندارد و حرف ایشان کاملاً یک «بدعت» و دست بردن در قرآن است.

عضو مجمع محققین حوزه علمیه قم، در ادامه یادآور شد: با توجه به چنین شرایطی، من اعتقادم بر این است که مهم‌ترین و اولین وظیفه بر عهده عالمان و مراجع دین است که در برابر این بدعت‌ها ایستادگی کنند و ساکت ننشینند. درست که این سخنان از سوی یک امام‌جمعه مطرح‌شده است، اما بدعت فرقی ندارد که از جانب چه کسی گذاشته می‌شود، چه امام‌جمعه و چه هر فرد و مسئول دیگری، اصلاً حق چنین کاری را ندارند.

فاضل میبدی با تأکید بر اینکه چنین سخنانی فقط و فقط باعث دین‌گریزی مردم می‌شود، تصریح کرد: با توجه به چنین سخنانی، مردم و خصوصاً جوانان می‌گویند این چه قرآنی است که بر اساس نص آن، ما باید در راهپیمایی شرکت کنیم. بله 22 بهمن‌ماه روزی است که مردم به خیابان‌ها می‌آیند و در راهپیمایی حضور پیدا می‌کنند؛ اما هر موضوعی را به دین چسباندن و دین را سیاسی کردن و شأن دین و قرآن را پایین آوردن، به نظرم یک گناه بسیار بزرگ و نابخشودنی است.

میبدی ادامه داد: وظیفه مردم در چنین شرایطی این است که به چنین سخنانی گوش ندهند و خودشان باعقل خودشان تصمیم‌گیری کنند و وظایف دینی را از وظایف ملی خود جدا کنند. بله حضور در چنین روزی مهم است و مردم می‌توانند در آن شرکت داشته باشند، اما اینکه آن را به‌عنوان نص قرآن بدانند، یک گناه است.
منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری