سه‌شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - January 22 2019
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۳
کد خبر: ۴۶۸۲۰
متولد ۱۳۶۵ است و لیسانس روانشناسی دارد. آثارش بیشتر در سبک اکسپرسیونیسم است و خلق چند مجموعه نقاشی را در کارنامه خود ثبت کرده است.
میهن امروز- متولد ۱۳۶۵ است و لیسانس روانشناسی دارد. آثارش بیشتر در سبک اکسپرسیونیسم است و خلق چند مجموعه نقاشی را در کارنامه خود ثبت کرده است. مجموعه کاعنات که نخستین مجموعه ایشان است؛ در نگارخانه بهزاد به نمایش گذاشته شد. مجموعه دوم ایشان گلها و گلدانها است. در این مجموعه گلهایی را می بینیم که در حال ذوب شدن و چکه کردن هستند. گل هایی که نشان از تازگی و طراوت هستند رو به فنا و نابودی می روند. تعدادی از آثار این مجموعه طی دو سال اخیر در نمایشگاه های گروهی به نمایش گذاشته شده اند و تعدادی دیگر هنوز در هیچ نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار نگرفته اند.
علی داناییان همزمان با انجام پروژه گلها و گلدانها بر روی مجموعه ای از درخت ها فکر می کرد. در نهایت آثاری با این موضوع خلق شدند که در ظاهر از نظر روحی برای ایشان استغنایی نداشت. بیشتر این تابلوها توسط خودش جمع آوری و پاک شدند و تنها تعداد معدودی از آنها باقی ماند.
داناییان این روزها روی دو موضوع بصورت جداگانه فعالیت دارد. یکی از آن موضوعات پرتره است. پرتره اطرافیان و بستگان که به شیوه مجموعه گلها و گلدانها اجرا شده. شما در این مجموعه نیز به نوعی با مرگ تدریجی و نابودی روبرو می شوید. پروژه دوم به بازسازی آثار کلود مونه باز می‌گردد. بویژه مجموعه آثار نیلوفر آبی که مونه آنها را در یک دوره تبعید خود خواسته خلق کرد. تبعیدی که به جیورنی و ملک شخصی خودش صورت گرفت. این دو موضوع آخر پروژه شخصی است و آقای داناییان برای کسب تجربه به آن دست زده است.
دو اثر ارائه شده داناییان در نمایشگاه منتخب آثار هنرمندان پشت شیشه ایران، از مجموعه درختان است. در یکی از آنها به نظاره درختانی سبز با شاخه هایی در هم رفته، می نشینیم. تابلویی که تا حدودی به آبستره پهلو می زند و از نظر رنگی ترکیب رنگ تنها از دو طیف سبز و مشکی تشکیل شده است. سبز و مشکی در هم آمیخته اند و فضایی وهم آلود را در ذهن ایجاد می‌کند.
تابلوی دیگر ایشان برگرفته از آب مرکب های شرقی است. در این اثر تعدادی درخت به رنگ مشکی دیده می‌شود که در زمینه سفید چرک قرار دارند. این نوع از آب مرکب ها تاثیری ویژه در نقاشی های سهراب سپهری داشتند.
در حال حاضر داناییان به دنبال برنامه ریزی برای برگزاری دومین نمایشگاه انفرادی خود است. مدتی است که گفتگوهای ابتدایی در مورد اجرای آن صورت گرفته است و باید دید که چه آثاری را به نمایش می‌گذارد؟ بطور یقین با نمایشگاه کاعنات در نگارخانه بهزاد بصورت کامل متفاوت است.
شرکت در نمایشگاه گروهی وصل گل_موزه نقاشی پشت شیشه_بهار١٣٩۵
شرکت در نمایشگاه گروهی مهر علی_نگارخانه هنر ایران_اردیبهشت۱۳۹۵
شرکت در نمایشگاه گروهی توانمندی های هنری نیشابور_تالار آبی کاخ نیاوران_آبان۱۳۹۵
شرکت در نمایشگاه گروهی طره طبیعت_فرهنگسرای امید_آذر۱۳۹۵
شرکت در نمایشگاه گروهی به مناسبت نوروز ۹۶_فرهنگسرای شیخ هادی_اسفند۱۳۹۵
شرکت در نمایشگاه گروهی قاب های شیشه ای_فرهنگسرای انقلاب_فروردین۱۳۹۶
شرکت در نمایشگاه گروهی شیشه نگاره ها_نگارخانه شیخ هادی_اردیبهشت ۱۳۹۶
شرکت در نمایشگاه گروهی نگارخانه اریک_شهریور۱۳۹۶
شرکت در نمایشگاه گروهی عشق و ایثار_نگارخانه هنر ایران_شهریور ۱۳۹۶
شرکت در نمایشگاه گروهی شیشه های سرخ_نگارخانه سیمرغ سمنان_مهر۱۳۹۶

فهرست بالا نمایشگاه های گروهی این هنرمند را در بر می‌گیرد که نشان از فعالیت ایشان طی دو سال اخیر دارد. هنرمند با اخلاقی که بسیار خوش ذوق و خوش فکر ظاهر شده است.

گردآوری :سعید رضاخان _ نقاش پشت شیشه
نظرات بینندگان
سروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
0
0
علي داناييان به جرات يكي از خلاق ترين و فعال ترين نقاشان جوان امروز ماست كه با پشتكار بالايي كه از ايشان سراغ داريم به زودي آثار بيشتر و ارزشمندتري در سطح ملي و حتي بين المللي خواهيم ديد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری