چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - February 20 2019
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۴
کد خبر: ۴۶۹۲۵
آینده ی اقتصادی سوریه در دستان روسیه و ایرانبه گفته ی الکساندر کینشچاک سفیر فدراسیون روسیه در دمشق، دولت روسیه از ایران و همپیمانان خود در گروه اقتصادی بریکس دعوت کرده است تا پایگاه خود را در آینده ی امیدوار کننده ی اقتصادی سوریه محکم کنند. لازم به ذکر است که ''بریکس'' نام گروهی اقتصادی است که اعضای آن را قدرت های نوظهور اقتصادی تشکیل داده و شامل کشورهای روسیه، برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی می گردد.

میهن امروز- به نقل از Russia Today، سفیر روسیه در خصوص وضع کنونی اقتصاد سوریه عنوان کرده است که '' بر اساس تخمین های (دولت) سوریه، خسارت های وارده به بخش تولیدی (کالا و خدمات) بیش از ۷۵ میلیارد دلار بوده است'' و ''متخصصان سازمان ملل معتقدند که حدودا ۲۰۰ میلیارد دلار (سرمایه گذاری) نیاز است تا سوریه مجددا به نرخ تولید ناخالص داخلی پیش از بحران دست یابد''.

آینده ی اقتصادی سوریه در دستان روسیه و ایران 

وی گفته است ''می دانیم که برای دولت سوریه سخت است تا در شرایط پس از بحران بودجه ی لازم را به دست آورد''. کینشچاک در ادامه افزوده است ''بنا براین، روسیه پیشنهاد کرده است که (به طور کلی) جامعه ی بین المللی و در درجه ی اول کشورهایی که روابط دوستانه ای با سوریه دارند در خصوص دستیابی به یک برنامه ی پیچیده برای احیای سوریه هم افزایی کنند.

افزون بر این، الکساندر کینشچاک اذعان کرده است که روسیه مایل است تا با کشورهای عضو گروه بریکس و همپیمانانی مانند ایران که سیاست خارجی مستقلی داشته و برای محکم کردن جای پای خود در آینده ی نوید بخش اقتصادی سوریه انگیزه دارند همکاری کند.

لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۶ مسکو و دمشق قراردادهایی به ارزش حدودا ۱ میلیارد دلار برای بازسازی سوریه ی جنگ زده منعقد کردند. همچنین، به دولت روسیه پیشنهاد شده است که در کشف و توسعه ی منابع نفت و گاز واقع در زمین و دریا مشارکت کرده و پالایشگاه بنی یاس سوریه را ارتقا بخشد. علاوه بر این، به روسیه پیشنهاد شده که با همکاری ایران و ونزوئلا یک پالایشگاه جدید بسازد.

در پایان باید به این نکته اشاره گردد که سوریه صادرات محصولات کشاورزی خود به روسیه را آغاز کرده است. همچنین، این دو کشور قصد دارند که برای آسان سازی نقل و انتقالات مالی فیمابین یک بانک جدید تاسیس کنند که قرار است به طور نصف نصف توسط هر دو کشور اداره شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری