يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - January 20 2019
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۸
کد خبر: ۴۶۹۴۵
متولد ۱۳۵۴ است و با ۱۸ سال سابقه تدریس در هنرستان و دانشگاه زمینه خوبی را برای ورود به نقاشی پشت شیشه برای خود ایجاد کرد.
میهن امروز- متولد ۱۳۵۴ است و با ۱۸ سال سابقه تدریس در هنرستان و دانشگاه زمینه خوبی را برای ورود به نقاشی پشت شیشه برای خود ایجاد کرد. پیش از آشنایی با نقاشی پشت شیشه در مسابقات هنری و نمایشگاه های گوناگون از جمله مسابقات بین‌المللی نهج‌البلاغه (بخش هنری) شرکت کرد و در حال حاضر یکی از اعضای ثابت گروه نقاشان پشت شیشه است. نمایشگاه گروهی وصل گل که در موزه نقاشی پشت شیشه برگزار شد؛ نخستین حضور رسمی ایشان در میدان این تکنیک بود.
قلم خانم کاوندی بسیار ظریف و دقیق است. ایشان با حوصله‌ای وصف ناپذیر و ظرافتی خاص، رنگ ها را بصورت لایه لایه و با دقتی مثال زدنی در کنار و روی هم قرار می دهد. این دقت و ظرافت بصورتی است که پس از اتمام کار تفاوت چندانی میان پشت و روی شیشه دیده نمی‌شود. این یکی از خصوصیات آثار ایشان است. از مشخصه های دیگر آثار این هنرمند موضوعات خاصی است که معرف شخصیت آرام و سنت مدار ایشان است. خانه های قدیمی همراه با افرادی که لباس محلی پوشیده اند؛ موضوع اصلی تابلوهای وی را تشکیل می‌دهد. نوع قلم پردازی و موضوعات یاد شده؛ شاخصه ای برای شناسایی تابلوهای او شده است.
مدتی است که پرندگان به عنوان یک مدل برای خانم کاوندی قرار گرفته اند. در آثار جدید ایشان پرنده های کوچکی را می بینیم که در لابه لای شاخه های درختان خودنمایی می‌کنند. پرندگانی از راسته گنجشکیان و بویژه چرخ ریسکها که در میان شاخه های نو رسته و شکوفه ها یادآور بهار هستند.
در آثار جدید این هنرمند گرامی پاسپارتو و حاشیه حذف شده است. به این معنی که نقاشی در مرکز شیشه انجام می شود و اطراف آن خالی می ماند. در این حالت دیوار در پشت تابلو بصورت کامل نمایان است. هدف ایشان از چنین کاری نشان دادن و معرفی شیشه است. خانم کاوندی معتقد است که افراد بسیاری متوجه شیشه ای بودن زمینه کار در این تکنیک نمی شوند. به همین دلیل از پاسپارتو کردن آثارش خودداری می‌کند تا دیوار پشت تابلو مشخص باشد.
دو اثری که توسط ایشان خلق شده و به بخش نمایشگاهی موزه نقاشی پشت شیشه راه یافته است؛ دارای موضوعی مشترک هستند. در یکی از این دو نمایی بسته از حیاط یک خانه قدیمی دیده می‌شود و کبوترهایی که در ایوان خانه می باشند. بنظر می رسد این تابلو حلقه ای رابطه میان آثار قدیمی و جدید ایشان است. به این معنی که بافت قدیمی از یک خانه آجری به نمایش گذاشته شده است و این چنین فضاهای سنتی در آثار نسل قدیم ایشان قابل مشاهده است. از سوی دیگر حضور کبوتر در ایوان خانه در مجموعه تابلوهای جدید ایشان به پرندگان کوچک تبدیل شده است.
فهرست زیر فعالیت های ایشان را طی مدتی که در زمینه نقاشی پشت شیشه اشتغال داشته است نمایان می سازد.
شرکت در نمایشگاه گروهی وصل گل_ موزه نقاشی پشت شیشه_ بهار ۱۳۹۵
شرکت در نمایشگاه گروهی توانمندی های هنری نیشابور _ تالار آبی کاخ نیاوران_ آبان ۱۳۹۵
شرکت در نمایشگاه گروهی طره طبیعت_ فرهنگسرای امید_ آذر ۱۳۹۵
شرکت در نمایشگاه گروهی به مناسبت نوروز ۱۳۹۶_ نگارخانه شیخ هادی _ اسفند ۱۳۹۵
شرکت در نمایشگاه گروهی قاب های شیشه ای _ فرهنگسرای انقلاب_ فروردین ۱۳۹۶
برگزاری نمایشگاه گروهی شیشه های رنگی_ فرهنگسرای انقلاب_ تیر ۱۳۹۶
شرکت در نمایشگاه گروهی نقاشی پشت شیشه_ نگارخانه آزاد_ تیر ۱۳۹۶
شرکت در نمایشگاه گروهی عشق و ایثار_ نگارخانه هنر ایران_ شهریور ۱۳۹۶
شرکت در نمایشگاه گروهی شیشه های سرخ_ نگارخانه سیمرغ سمنان_ مهر ۱۳۹۶
لازم به ذکر است که ایشان یک نمایشگاه انفرادی نیز در ارتباط با نقاشی پشت شیشه با عنوان پنجره‌ها داشته که در فرهنگسرای انقلاب از تاریخ هشتم تا بیست و یکم شهریور برگزار شده است. در این مجموعه بیست اثر از خانم کاوندی بر روی دیوارهای نگارخانه رفتند. برای این هنرمند گرامی آرزوی سربلندی دارم.

گردآورنده : سعید رضاخان  _  نقاش پشت شیشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری