يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - January 20 2019
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۰
کد خبر: ۴۶۹۴۶
متولد ۱۳۷۲ است و دیپلم گرافیک از هنرستان دکتر موفقیان دارد. فوق دیپلم را در رشته گرافیک و در دانشکده فنی شهید بهشتی کرج گذرانده است. لیسانس ارتباط تصویری خود را هم از دانشگاه فنی انقلاب اسلامی گرفته است.
میهن امروز- متولد ۱۳۷۲ است و دیپلم گرافیک از هنرستان دکتر موفقیان دارد. فوق دیپلم را در رشته گرافیک و در دانشکده فنی شهید بهشتی کرج گذرانده است. لیسانس ارتباط تصویری خود را هم از دانشگاه فنی انقلاب اسلامی گرفته است.
محمد قربانی پیش از ورود به نقاشی پشت شیشه دو نمایشگاه گروهی و یک نمایشگاه انفرادی را در پرونده خود ثبت کرده است. شرکت در نمایشگاه گروهی سردیس و پیکره های گچی و شرکت در نمایشگاه گروهی نقاشیخط که هر دو در آبان ۱۳۹۴ برگزار شدند؛ نمایشگاه های گروهی هستند که قربانی در آنها خوش درخشید. نمایشگاه انفرادی ایشان در بهمن ۹۴ برگزار شد. نمایشگاهی که با موضوع نقاشیخط و با عنوان عشق بود.
طراحی پوستر نمایشگاه مهر علی قدم دیگری بود که ایشان در زمینه هنر برداشت. این نمایشگاه در نگارخانه هنر ایران برگزار شد و استادان مطرح در نقاشی پشت شیشه آن زمان شرکتی فعال داشتند.
شرکت در نمایشگاه گروهی وصل گل_ موزه نقاشی پشت شیشه_ بهار ۱۳۹۵
شرکت در نمایشگاه گروهی مهر علی_ نگارخانه هنر ایران_
شرکت در نمایشگاه گروهی توانمندی های هنری نیشابور_ تالار آبی کاخ نیاوران_ آبان ۱۳۹۵_ اردیبهشت ۱۳۹۵
شرکت در نمایشگاه گروهی نوروز ۱۳۹۶_ نگارخانه شیخ هادی_ اسفند ۱۳۹۵
شرکت در نمایشگاه گروهی قاب های شیشه ای_ فرهنگسرای انقلاب_ فروردین ۱۳۹۶
شرکت در نمایشگاه گروهی به نفع زلزله زدگان کرمانشاه_ نگارخانه هنر ایران_ آبان ۱۳۹۶
از خصوصیات آثار محمد قربانی استفاده از اصل غافلگیری است. در هر نمایشگاه اثری بسیار متفاوت و خاص ارایه می دهد. در نمایشگاه منتخب آثار نقاشان پشت شیشه نیز یک تابلوی بسیار متفاوت با کارهای قبلی خود و دیگر شرکت کنندگان بر روی دیوار برو. تابلویی بزرگ و شبیه به چیدمان که در کل تصویر یک پرنده را در برابر بیننده می گذارد. پرنده ای رنگارنگ که به دور خود پیچیده است و حالتی مدور به خود گرفته است. هر بخشی از این پرنده در پشت یک تکه شیشه کشیده شده است و در اطراف هر شیشه یک تراش نوار مانند دیده می‌شود.
زمینه سفید نقاشی در حاشیه و قاب مشکی تضادی خاص ایجاد می‌کند. که باعث جلوه‌ای ویژه در این اثر می شود. رنگ نارنجی پاها و قرمز و سبز پر و بال بر این تضاد و جلوه می افزایند.
حالت مدور نقاشی و تبدیل آن در چهارچوبی مربع از نکات دیگری است که جلب توجه می‌کند. این نکته و دیگر موارد یاد شده نشان دهنده تسلط آقای محمد قربانی در نقاشی است که البته تحصیلات ایشان در این زمینه بی تاثیر نبوده است.
ذکر یک نکته در مورد این هنرمند جوان ضروری به نظر می‌رسد و آن کار ایشان در زمینه چاپ پشت شیشه است. پیش از آنکه نامبرده با نقاشی پشت شیشه و گروه نقاشان پشت شیشه آشنا شود؛ اقدام به چاپ و رنگ آمیزی اسکناس و تمبرهای قدیمی در پشت شیشه می کرد. اسکناسها و تمبرهایی که تصویر پادشاهان قاجار (بویژه ناصرالدین شاه) بر روی آنها نقش بسته بود.
در کل سیر زندگی هنری ایشان یک روند مثبت و رو به جلو ارزیابی می شود و در آینده‌ای نچندان دور شاهد حضور فعال تر آقای قربانی در زمینه هنر خواهیم بود.

گرد آورنده‌: سعید رضاخان  _   نقاش پشت شیشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری