يکشنبه ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - March 24 2019
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
کد خبر: ۴۷۲۱۳
تیما قاسمیان در گفت‌وگو با میهن امروز:
تیما قاسمیان یکی از فعالین جوان حوزه تئاتر است که دوره بازیگری و کارگردانی خود را در سال 88 در کانون سینماگران جوان گذرانده است. وی سال 94 بطور رسمی و جدی شروع به فعالیت کرد و در این راستا چند تله فیلم، مستند بلند، کوتاه و داستانی را به اجرا رساند. قاسمیان این روزها مشغول اجرای نمایش "چندش" است، نمایشی که خود در قامت کارگردان و بازیگر در آن حضور دارد.
میهن امروز- تیما قاسمیان یکی از فعالین جوان حوزه تئاتر است که دوره بازیگری و کارگردانی خود را در سال 88 در کانون سینماگران جوان گذرانده است. وی سال 94 بطور رسمی و جدی شروع به فعالیت کرد و در این راستا چند تله فیلم، مستند بلند، کوتاه و داستانی را به اجرا رساند. قاسمیان این روزها مشغول اجرای نمایش "چندش" است، نمایشی که خود در قامت کارگردان و بازیگر در آن حضور دارد. از این‌رو فرصت را مغتنم شمردیم تا نظرات ایشان را راجع به این نمایش و چالش‌های پیش‌رو تئاتر جویا شویم.

چرا نام "چندش" را بر روی نمایش خود گذاشتید؟
دلیل انتخاب این اسم برای نمایش این است که ما چندش را برای چیزهایی استفاده می‌کنیم که حالمان را بد می‌کند. گاهی برخی افراد در یکی، دو ارتباط با شخصی می‌گویند فلانی چقدر چندش است ولی وقتی ارتباط خود را با همان شخص بیشتر می‌کنند می‌بینند که او به هیچ عنوان چندش نیست و معنی‌اش این است که یا آن فرد را خوب نشناختند یا با او نتوانستند ارتباط خوبی برقرار کنند.

استقبال مخاطبان از نمایش "چندش" چطور بوده است؟
اوضاع خوبی نداریم و علیرغم تبلیغات زیادی که می‌کنیم بازخورد خوبی را به لحاظ جذب مخاطب نمی‌بینیم. با وجود رضایت نسبی مخاطبانی که برای دیدن نمایش به سالن می‌آیند اما با استقبال خوبی روبرو نشدیم یعنی بسیاری از صندلی‌ها خالی ماند که امیدوارم در اجراهای پایانی، کار بیشتر دیده شود زیرا برای این نمایش زحمت زیادی کشیده شده و بنظرم مستحقق استقبال بیشتر از این است.

بطور کلی از کیفیت کار بازیگران نمایش راضی هستید؟
اگر از بازیگرهای کارم راضی نبودم اجازه نمی‌دادم که روی سن بروند. واقعاً اگر بازی بچه‌ها باب دل من نبود همان شب دوم، سوم اجرا کار را تعطیل می‌کردم.

مهمترین چالش‌هایی که برای اجرای این نمایش با آن مواجه شدید چه بودند؟
اول از همه متقاعد کردن یک تهیه کننده که هزینه‌های سالن را برای گروه ما تسویه کند. باید گفت که اجاره سالن‌های تئاتر بسیار بالاست و با وجود مخاطبان کم و بهای پایین بلیت، کار برای افراد و مخصوصاً جوانانی که دارای ایده‌های نو هستند بسیار سخت شده است.

فضای عمومی کشور به گونه‌ای است که خیلی مردم از دیدن تئاتر استقبال نمی‌کنند، به نظر شما این عدم استقبال ریشه در چه عواملی دارد؟
مهمترین عامل عدم استقبال مردم از تئاتر، وجود نمایشنامه‌های خارجی است که با فرهنگ و آداب و رسوم کشور ما سنخیتی ندارند. از طرفی، تعادل در اجرای نمایش و مخاطبان کار از بین رفته است. عده‌ای کار می‌سازند و مخاطبین خاص و افراد تئاتری کار آن‌ها را می‌بینند و عده‌ای برای مردم عام کار تهیه می‌کنند و تقریباً می‌شود گفت حد وسطی وجود ندارد. به نظرم باید همه مردم را درنظر گرفت و به خیلی از سلیقه‌های دیگر هم پرداخت. من خودم به شخصه روی به نمایشنامه‌های ایرانی آوردم و سلیقه مردم را هم در کارم لحاظ کرده‌ام.

برنامه کاری شما پس از آخرین اجرای نمایش "چندش" چیست؟
ان‌شاا... در آینده اینقدر کار می‌بندیم و اینقدر اجرا به روی صحنه می‌بریم تا خودمان را اثبات کنیم. ما دوست داریم کارها دیده شود چون خیلی برای اجرای آن‌ها زحمت می‌کشیم.

برای نمایش

عکاس: مونا توانایی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری