دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - January 21 2019
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۸
کد خبر: ۴۹۲۰۸
نیویورک‌تایمز تشریح کرد
اسرائیل روز دوشنبه با حمله به یک پایگاه نظامی در نزدیکی شهر پالمیرا که منجر به جان باختن چهار مشاور نظامی ایرانی شد، جنگ سایه خود علیه ایران در سوریه را تشدید کرد.
میهن امروز-  اسرائیل روز دوشنبه با حمله به یک پایگاه نظامی در نزدیکی شهر پالمیرا که منجر به جان باختن چهار مشاور نظامی ایرانی شد، جنگ سایه خود علیه ایران در سوریه را تشدید کرد.

به گزارش رویداد۲۴ به نقل از نیویورک‌تایمز، بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی ایران، یکی از مقامات ارشد برنامه پهپاد ایران نیز در میان جان‌باختگان این حمله بوده است.

حمله به پایگاه هوایی سوریه در نزدیکی شهر پالمیرا در مرکز سوریه توجهات تازه‌ای را متوجه درگیری میان ایران و اسرائیل کرد که در سایه جنگ داخلی سوریه به‌طور روزافزون و عمدتاً پنهان، تشدید می‌شود.

مقامات اسرائیلی از تأیید یا تکذیب اینکه حملات هوایی کار این رژیم بوده، امتناع کردند. این حملات در پی وعده دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر واکنش به حملات تسلیحات شیمیایی توسط دولت سوریه در نزدیکی دمشق انجام شد. 

رسانه‌های خبری ایران و روسیه گزارش دادند که دو هواپیمای جنگنده اف 15 اسرائیلی دست به حملاتی زده که منجر به جان باختن 14 نفر شده است. ارتش روسیه اعلام کرد این جنگنده‌ها پیش از آتش افکنی به حریم هوایی لبنان، از سمت دریای مدیترانه نزدیک شده‌اند. بر اساس گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، سیستم‌های دفاع هوایی سوریه پنج موشک از هشت موشک شلیک شده را هدف قرار دادند. 

سه موشک دیگر به پایگاه نظامی سوریه موسوم به تی 4 که در گسترش فعالیت‌های ایران در سوریه نقش داشته، اصابت کردند. 

ایران مدت طولانی است که از متحدان نزدیک بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه محسوب می‌شود. هر دو کشور بخشی از «محور مقاومت»، اتحاد نیروهای مخالف نفوذ آمریکا و اسرائیل در خاورمیانه هستند.

با گسترش جنگ در سوریه، ایران به کمک اسد آمد. حال اسرائیل نگران است که موقعیت اسد بیش از پیش تضمین شود. مقامات اسرائیلی مکرراً تهدید به بمباران ایران می‌کنند، بنابراین برخورداری از نیروهای نیابتی نظامی در نزدیکی مرزهای اسرائیل، تا حدودی باعث حفاظت ایران می‌شود. اگر اسرائیل به ایران حمله کند، می‌داند که باید منتظر واکنش دردناکی از سوی حزب‌الله در لبنان، و شاید دیگر نیروهای شبه‌نظامی فعال در سوریه باشد.

اسرائیل یک‌بار دیگر هم به پایگاه تی 4 حمله کرده بود. در ماه فوریه این رژیم عملیات خود را اجرایی کرد و نیروهای هوایی سوریه جنگنده اف 16 اسرائیل را هدف قرار دادند. این نخستین بار طی چند دهه گذشته بود که یک جنگنده اسرائیلی هدف شلیک دشمن قرار می‌گرفت.

اوفر زالزبرگ، تحلیلگر گروه بین‌المللی بحران که مسئله دشمنی ایران و اسرائیل در سوریه را مطالعه می‌کند، گفت: «بیش از این شاهد این‌گونه حملات هستیم، به نظر می‌رسد حمله علیه ظرفیت‌های ایران برای انجام عملیات از سوریه علیه اسرائیل صورت گرفته است.»
منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری