دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - January 21 2019
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۶
کد خبر: ۴۹۵۱۲
پدر معنوی نقاشی پشت شیشه از برنامه‌های آینده می‌گوید
پدر معنوی نقاشی پشت شیشه ایران در این روزها پیگیر برگزاری نمایشگاهی جدید است و در این نمایشگاه تازه به دنبال اهدافی تازه است. به همین مناسبت گفتگویی با سعید رضاخان ترتیب داده‌ایم که در پی می‌خوانید.
میهن امروز- پدر معنوی نقاشی پشت شیشه ایران در این روزها پیگیر برگزاری نمایشگاهی جدید است و در این نمایشگاه تازه به دنبال اهدافی تازه است. به همین مناسبت گفتگویی با سعید رضاخان ترتیب داده‌ایم که در پی می‌خوانید.

عرض سلام و تبریک به مناسبت فرارسیدن سال نو.
من هم خدمت شما عرض سلام و درود بسیار دارم. نوروز بر شما فرخنده.

کمی از برنامه‌های آینده گروه نقاشان پشت شیشه ایران برایمان بگویید.
یک نمایشگاه گروهی است که قرار است برگزار شود. برنامه ریزی آن در زمستان گذشته صورت گرفته بود و حالا بصورت علنی اطلاع رسانی شده است.

این اطلاع رسانی به چه صورت بود؟
اطلاع رسانی از چند راه مختلف صورت گرفت. در درجه نخست به اعضای گروه اطلاع داده شد و از این طریق تیم اصلی نمایشگاه شکل گرفت. پس از آن به گروه ها و افراد مستقل در این رشته اطلاع رسانی کردیم. در آخر هم به افراد و گروه های نقاشی که کار هنری در ارتباط با شیشه انجام می‌دادند ولی کار اصلی شان نقاشی پشت شیشه نبود خبر رسانی کردیم. به همین دلیل امیدوارم نمایشگاه خاصی از آب درآید.

تا این لحظه استقبال هنرمندان در چه سطحی بوده است؟
استقبال خوب بوده و فکر می‌کنم افرادی که به بخش نمایشگاه راه یابند از نمایشگاه پیشین ما بیشتر باشند. فقط باید صبر کنیم و در انتها ببینیم نتیجه چه می شود.

گفتید که از روش های مختلف برای اطلاع رسانی استفاده کردید. آیا از قدیمی تر ها و پیشکسوت ها هم دعوت شد؟
بله. به این دوستان هم اطلاع دادیم. فقط امیدوارم که شرکت کنند. زیرا این نمایشگاه در سطح بالا و کیفیت خوبی برگزار می‌شود. از حالا هم روی اطلاع رسانی و پوشش خبری آن کار می کنیم. فکر می‌کنم شرکت در این برنامه رزومه خوبی باشد.

به نظر شما حضور افراد تازه کار در کنار قدیمی‌ترها مشکلی ایجاد نمی‌کند؟
فکر نمی کنم مشکل خاصی بوجود بیاید. چون آثار گزینش می‌شوند. همانطور که نمایشگاه قبلی هم نظارت بود. این کار باعث شد تا کیفیت کار بالا برود. در این نمایشگاه هم سعی بر این است که کیفیت آثار ارائه شده بالا باشد. به همین دلیل قدیمی ترها نباید به فکر زیر سوال رفتن سابقه و آثارشان باشند.

موضوع نمایشگاه چیست؟
برای اینکه افراد بیشتری بتوانند در این برنامه شرکت کنند؛ موضوع را بصورت آزاد در نظر گرفتیم. فکر می‌کنم در این صورت دست هنرمندان بیشتر باز باشد و افراد بیشتری درگیر شوند. البته یک خط فکر کلی هم به دوستان داده ایم که الزام آور نیست و فقط بصورت یک پیشنهاد است. از آنجا که نمایشگاه در فصل بهار برگزار می‌شود پیشنهاد کرده ایم تا آثار در ارتباط با طبیعت باشد.

چرا بیشتر نمایشگاه های گروهی شما با موضوع آزاد برگزار می‌شود؟
دلیلش آزاد کار کردن هنرمندان است. در این حالت هر فرد با هر دیدگاه و سلیقه ای می تواند شرکت کند. این آزادی باعث نوآوری و پیشرفت می‌شود.

بعضی ها خورده می‌گیرند که شما نقاشی را بسیار آسان می‌گیرید. نظر خودتان چیست؟
بله بطور دقیق همین است. نقاشی بسیار آسان است. البته به شرط اینکه فکرتان را آزاد کنید و از قالب های ذهنی فاصله بگیرید. اگر دقت کنید بچه‌های کوچک به راحتی نقاشی می‌کشند و برای نقاشی هایشان قصه می‌گویند اما ما بزرگترها به سادگی آنها نمی‌توانیم کار کنیم. دلیلش هم همان چهار چوب های فکری است که اشاره کردم. من در ورک شاپ هایی که اجرا می‌کنم؛ این سادگی را به مراجعه کنندگان نشان می‌دهم. اعتقادم این است که همه مردم هنرمند هستند. فقط نیاز به کمی قلقلک دارند تا هنر خفته در درونشان بیدار شود.

پس به نظر شما همه مردم هنرمند هستند؟
بله. من یک مثال کوچک برای همه می‌زنم. از هر کسی که می‌آید و در ورک شاپ شرکت می‌کند؛ یک سوال می‌پرسم. می پرسم آیا تا بحال آشپزی کرده است؟ شما هیچ کسی را پیدا نمی کنید که تابحال آشپزی نکرده باشد. ساده ترین حالت، پختن نیمرو است. شما روغن را در ظرف می ریزید. تخم مرغ را در آن می شکنید و نمک و فلفل می زنید. این یک هنر است. نقاشی هم به همین شکل است. شما لوازم آشپزی را که در اینجا رنگها هستند در یک ظرف که بوم، شیشه یا مقوا است مخلوط می کنید و می پزید. در آخر به یک نقاشی می رسید.

پس آشنایی با سبک ها و آموزش ها چه می شود؟
آن مرحله بعد است. در ابتدا باید هر کسی متوجه شود نقاش است و می‌تواند فعالیت هنری انجام دهد. مخاطب باید اعتماد به نفس لازم را بدست آورد. پس از آن نوبت به تکنیک می رسد و در نهایت سبک شناسی و تاریخ هنر. برای کسی که در یک ورک شاپ حاضر شده و هیچ ذهنیتی از نقاشی ندارد؛ نمی توانم از سبک شناسی بگویم. نمی توانم نقاشی حقیقت گرا بکشم. نمی توانم پرندگانم را بکشم. زیرا مراجعه کننده فراری می شود. باید در چند دقیقه یک نقاشی بکشم و تحویل دهم. در این صورت مراجعه کننده نتیجه را سریع می بیند و علاقه مند می شود. در این حالت لذت نقاشی را درک می‌کند. همان واژه ای که باب راس از آن زیاد یاد می کرد.

آیا در این نمایشگاه که پیش رو دارید از افراد گمنام هم استفاده می‌کنید؟
ما در هر نمایشگاه گروهی سعی می کنیم چهره های تازه را معرفی کنیم. افرادی که نامشان برای نخستین بار در پوستر گروه جا می گیرد. یکی از اهدافمان در این نمایشگاه همین است. باید صبر کنید و ببینید.

آیا این احتمال وجود دارد که از آثار افراد غیر حرفه‌ای و تازه کار هم برای نمایشگاه استفاده کنید؟
ما در تعطیلات نوروز افراد زیادی را جذب کردیم. برخی از این افراد بصورت کامل حرفه ای هستند و با یک جلسه دو ساعته اشراف لازم را در نقاشی پشت شیشه پیدا کردند. این افراد در رشته های مختلف هنری کار کرده بودند و به راحتی توانستند خود را با شرایط گروه هماهنگ کنند. عده ای نیز هستند که سالها در این رشته فعالیت دارند و در شهرستانها بصورت گمنام کار می‌کنند. یکی از اقدامات ما شناسایی و وارد کردن آنها به گروه است. در این میان افرادی هم حضور دارند که جهت تفریح و بنا به علاقه شخصی خود به نقاشی پشت شیشه رو آورده اند. پیش از تعطیلات هم کسانی بودند که در گروه وارد شده و مراحل مختلف را گذرانده اند. برای برگزاری نمایشگاه، فراخوان برای تمام دوستان زده شد همانگونه که برای اعضای قدیمی و ثابت زدیم. با این حال تصویر آثار به کارشناس تحویل می شود و نظر نهایی را ایشان می دهد. مطمئن هستم که بهترینها به بخش نمایشگاهی راه پیدا می‌کنند.

از برگزاری این نمایشگاه چه هدفی را دنبال می‌کنید؟
همانگونه که گفتم یکی از اهدافم معرفی افراد جدید است. هدف دیگر معرفی دیدگاه های جدید و نشان دادن شیوه های مختلف در نقاشی پشت شیشه است. همچنین می خواهیم یک رکورد در تعداد نفرات شرکت کننده به ثبت برسانیم. امیدوارم که به تمام اهدافمان برسیم و یک نمایشگاه خاص و به یادماندنی برگزار کنیم.

من هم امیدوارم. برای شما روزهای خوبی آرزو می کنم.
من هم برای شما بهترین ها را آرزو می کنم. همیشه پیروز باشید.
نظرات بینندگان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
0
0
عالی بود
ممنون از مصاحبه جالب و زیبایی که با استاد رضاخان داشتید
بی شک ایشان پدر معنوی نقاشی پشت شیشه ایران هستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری