چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - March 20 2019
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۴
کد خبر: ۵۰۱۹۸
روز جمعه قیمت نفت آمریکا نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز پنجشنبه نسبتا ثابت ماند و به ۶۸.۴۲ دلار رسید. از دلایل ثبات نسبی قیمت نفت در روز جاری می توان به خنثی شدن تاثیر احتمال خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران بر روی بازار نفت توسط افزایش موجودی این محصول در آمریکا اشاره کرد.

میهن امروز-به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز پنجشنبه با کاهشی ۳ سنتی (۰.۰۴ درصد) بشکه ای ۷۳.۵۹ دلار در بازار معامله شد. این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱ سنت کاهش بشکه ای ۶۸.۴۲ دلار صورت گرفت.

بنابر گزارش های منتشر شده، احتمال خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران و افزایش موجودی این محصول دو عاملی بوده است که در روز جاری در ابتدا باعث نوسان قیمت نفت و سپس موجب ثبات نسبی قیمت این محصول شده است. لازم به ذکر است که دیروز محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیغامی ویدیویی اذعان کرده بود که خواسته ی آمریکا در رابطه با ایجاد تغییر در توافق هسته ای ایران با قدرت های دنیا غیر قابل قبول است. رییس جمهور آمریکا پیش از این تاریخ ۱۲ می را برای متحدان اروپایی خود تعیین کرده بود تا پیش از آن (با ایجاد تغییراتی) این توافق را ''درست'' کنند. در این رابطه یکی از تحلیلگران بازار نفت اذعان کرده است که قیمت های کنونی نفت (بالا بودن این قیمت ها) به دلیل بلاتکلیفی موجود در رابطه با وضعیت توافق هسته ای ایران به وجود آمده است.

همچنین، ۶ نفر از افراد مطلعی که رویترز با آن ها مصاحبه کرده به این خبرگزاری گفته اند که طرفین اروپایی توافق هسته ای هنوز در پی ان هستند که با ارائه برنامه ای جدید توافق هسته ای ایران را نجات دهند. همچنین، به گفته ی این منابع، مقامات اروپایی در حال در نظر گرفتن این مطلب هستند که چگونه می توانند در صورت خروج آمریکا از برجام از روابط اقتصادی ایران-اروپا محافظت کنند.

افزون بر این، بنابر گزارش های منتشر شده افزایش موجودی نفت خام امریکا باعث خنثی کردن تاثیر وضعیت توافق هسته ای ایران بر بازار نفت شده است. بر اساس گزارش های منتشر شده، در هفته ی منتهی به ۲۷ اپریل موجودی نفت خام آمریکا به ۶.۲ میلیون بشکه رسیده است. علاوه بر این، آمارها نشان می دهد که میزان تولید نفت خام امریکا با رسیدن به ۱۰.۶ میلیون بشکه در روز این کشور را پس از روسیه به دومین تولید کننده ی بزرگ نفت در دنیا تبدیل کرده است.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری