دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - January 21 2019
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۷
کد خبر: ۵۰۲۲۹
اولین روز کاری هفته برای فعالان بازار سکه و ارز، حکایت از ادامه روند افزایشی نرخ سکه در بازار دارد. این در حالی است که در شش روز فعالیت رسمی بازار در روزهای گذشته، شاهد افزایش 333 هزار تومانی سکه تمام طرح جدید در بازار آزاد بوده ایم. هرچند دلایل مختلفی از سوی فعالان این بازار پیرامون گرانی های اخیر بیان می شود، اما به نظر می رسد که با توجه به نزدیک شدن به زمان تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده، عده ای دلال و سودجو با فضاسازی پیرامون عدم‌تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای توسط ترامپ، به دنبال جو افزایشی در بازار هستند تا سکه های پیش فروش شده را با سودهای بالاتر از حد معقول به فروش برسانند.

میهن امروز-نرخ نقدی انواع سکه در بازار امروز شنبه پانزدهم اردیبهشت ماه، با افزایش های قابل توجهی مواجه شده است. بر اساس این گزارش تا لحظه انتشار این خبر، بنابر اعلام اتحادیه طلا، نرخ فروش سکه تمام طرح قدیم با رشد 75 هزار تومانی به رقم یک میلیون و 950 هزار تومان رسیده است. هر سکه تمام طرح جدید نیز در حال حاضر، دو میلیون و 80 هزار تومان قیمت گذاری شده است که نسبت به نرخ پایانی روز پنج شنبه، 120 هزار تومان گران تر می باشد. همچنین هر نیم سکه بهار آزادی نیز یک میلیون و 10 هزار تومان ارزشگذاری شده است که نسبت به پایان هفته گذشته، 50 هزار تومان افزایش داشته است. هر ربع سکه بهار آزادی نیز در حال حاضر با رشد 30 هزار تومانی به رقم 600 هزار تومان رسیده است. هر سکه یک گرمی نیز بدون تغییر در سطح 370 هزار تومان می باشد.

نبض بازار سکه تا ساعت 16

همانوطر که اشاره شد، نرخ های ابتدای این گزارش تا لحظه انتشار خبر (ساعت 14:25) می باشد، ولی جدیدترین اطلاعات دریافتی از سطح بازار، نشان می دهد که همچنان روند افزایشی نرخ سکه ادامه دارد و تا ساعت 16، قیمت سکه تمام طرح قدیم نسبت به روز پنج شنبه گذشته، با افزایش 125 هزار تومانی به رقم 2,000,000 تومان رسیده است. همچنین هر سکه تمام طرح جدید تا ساعت 16 امروز، با رشد قابل توجه 155 هزار تومانی به نرخ نقدی 2,155,000 تومان رسیده است. هر نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی نیز در ادامه روند افزایشی ابتدای معاملات امروز، به ترتیب به قیمت های 1,030,000 و 610,000 تومان رسیده اند. هر سکه یک گرمی که تا ساعت 14:25 بدون تغییر فروخته می شد، در حال حاضر تا ساعت 16، با افزایش 9 هزار تومانی مواجه شده و به رقم 379,000 تومان رسیده است.

آنچه در حال حاضر مشخص است، دلایل مختلفی برای این روند افزایشی قابل تصور است. اگر از پنج شنبه ششم اردیبهشت به بعد را رصد کنیم متوجه روند افزایشی بازار خواهیم شد. در این میان نرخ غیر رسمی دلار همواره به عنوان اهرمی اثرگذار بر نرخ سکه مورد توجه بوده است. نرخی که بعضا تا سطح 6 هزار تومان در حاشیه بازار و همچنین در بازار مرزی پیش رفته است و در کنار دلار 4200 تومانی مورد تایید دولت، بیشترین سیگنال افزایشی را به سکه های بازار آزاد داشته است. در کنار این عامل، بایستی به موضوع دیگری نیز اشاره داشت که به تصمیم احتمالی ترامپ در 22 اردیبهشت‌ماه برمیگردد. این عامل در حال حاضر جو روانی منفی را بر بازار حاکم کرده است. جوی که به نظر می رسد با اهداف خاصی توسط عده ای دلال و سودجو به وجود آمده است و قصد دارند نرخ سکه را به اصطلاح پیشخور کنند تا زمانی که سکه های پیش فروش شده را با نرخ بالاتر از حد متعارف و منطقی در بازار به فروش رسانند و سود بالایی کسب کنند. البته پیرامون موضوع سکه های پیش فروش شده، خبرنگار مهر گزارش داده است که از امروز با تکمیل ثبت نام‌ها، پیش‌فروش 6 ماهه سکه به اتمام رسیده است. پیش از این بانک مرکزی که با اوج گرفتن التهابات بازار سکه، پیش‌فروش سکه تمام بهار آزادی در مقاطع یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه، یکساله و دوساله را آغاز کرده بود، به مرور و با تکمیل ظرفیت ثبت نام، پیش‌فروش‌های سکه در مقاطع یک ماهه و سه ماهه را متوقف کرده بود. هرچند در کنار دو عامل مهمی که ذکر شد، برخی نیز معتقدند در هفته گذشته، افزایش تقاضای فیزیکی در آستانه نیمه شعبان بر رشد قیمت سکه تاثیرگذار بوده است.

کرکره های بازار طلای مشهد پایین کشیده شده

️رییس اتحادیه طلا، جواهر و نقره مشهد گفت: به علت نبود قیمت ثابت ارز و نوسانات شدید در بازار طلا، فعلا هیچ معامله‌ای در این بازار صورت نمی‌گیرد. باقر معبودی‌نژاد افزود: شرایط بازار طلا از رکود گذشته و به تعطیلی در خرید و فروش رسیده است. وی گفت: به دلیل محاسبه قیمت طلا بر اساس نرخ ارز در بازار آزاد، افزایش قیمت ارز تاثیر مستقیم بر قیمت سکه و طلا دارد. ️رییس اتحادیه طلا، جواهر و نقره مشهد افزود: با توجه به تلاطم زیاد در نرخ ارز، شاهد افزایش قیمت طلا و نوسان شدید در بازار این کالا هستیم. به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، معبودی نژاد گفت: در حال حاضر نرخ طلا را از طریق بازار طلافروشان تهران و اصفهان دریافت میکنیم که تا مبلغ ۱۹۳ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داشته است.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری