چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - March 20 2019
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۳
کد خبر: ۵۰۳۷۸
نرخ دلار در بازار های مرزی در اولین روزکاری پس از خروج آمریکا از برجام در محدوده ۶۳۹۰ تومان معامله شد.
میهن امروز- چهارراه استانبول متفاوت‌ترین روزی که به خود دیده را از سر می‌گذراند. چهارراهی بدون حضور فروشندگان دلار، چهارراهی بدون سر و صدای قیمت دلار و محلی بدون معرکه دلالان ارز! چهارراهی فقط با 10 نفر فروشنده، که آنها هم بدون سر و صدا فقط انتظار می‌کشند. اگرچه معاون اول رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی اطمینان خاطر دادند که وضعیت در کنترل است و نگرانی وجود ندارد، اما کیست که نگران نباشد؟

قدرت نظامی؛ پشتوانه دلار

بر خلاف اقتصاد کشورهای مرکانتلیستی که طلا را پشتوانه پول کرده‌اند، آمریکا نه اعتقاد به طلا دارد، نه الماس. پشتوانه دلار فقط قدرت نظامی آمریکاست و حالا که کار به لغو برجام و قدرت‌طلبی آمریکا کشیده و نیروهای نظامی ایران هم در استانبول متسقر شده‌اند، عجیب نیست اگر قیمت دلار باز هم بالاتر برود. همین انتظار کافی است که از صبح امروز کسی در بازار استانبول دلار نفروشد؛ همه منتظرند قیمت بازهم تغییر کند و احتمالا بالاتر برود.

واکنش ناگهانی قیمت دلار به سخنان ترامپ

اولین واکنش بازار ارز به سخنان ترامپ، تغییر قیمت از 6400 به 6800 بود. در استانبول اما این تغییرات اثر بیشتری داشت و دلار 7200 تومانی هم به سختی به دست می‌آید.

در کشورهای همسایه هم وضع به همی شکل است؛ شاخص دلار آمریکا در بازارهای جهانی با صعود به 93.2 به بالاترین سطح خود از ماه دسامبر تا به امروز رسید که همین مسئله باعث شد روند صعودی افزایش ارزش دلار در برابر لیر ترک ادامه پیدا کند و امروز به رکورد تاریخی 4.3513 لیر دست یابد.

مغازه‌های صرافی تعطیلند و آنها که بازند، کاغذی در ورودی گذاشته‌اند به این مضمون :«طبق بخشنامه از خرید و فروش ارز معذوریم»

فروشنده ارز: با این وضعیت دلار به 10 هزار تومان می‌رسد

یکی از فروشندگان ارز در استانبول به خبرنگار رویداد24 می‌گوید جو امنیتی شده و از صبح نیروهای نظامی اینجا مستقر هستند. با تغییر قیمت دلار، احتمال رسیدن به 10 هزار تومان هم وجود دارد. الان هم کسی دلار خرید و فروش نمی‌کند و همه منتظرند قیمت‌ها به ثبات نسبی برسد، بعد خرید و فروش کنند.

نکته جالب در شروع به کار بازارهای مرزی فاصله قیمت‌های پیشنهادی با قیمت‌های معامله شده بود. دلار در ساعت ۹ صبح در حدود ۶۴۵۰ تومان قیمت خورد اما به فاصله اندکی در محدوده ۶۴۰۰ قیمت‌گذاری شد.

پس از ممنوع شدن خرید و فروش ارز در صرافی‌ها، بازارهای غیررسمی یا همان بازار سیاه به شدت رشد کرد و باعث شد متقاضیان ارز را به این سمت سوق بدهد، زیرا بانک‌ها یا میزان ارز مورد نیاز مردم را پرداخت نمی‌کنند یا اصلا ارزی برای پرداخت کردن ندارند. فعالیت‌ غیررسمی صراف‌‌ها تا جایی ادامه پیدا کرد که بسیاری از صراف‌ها برای عدم پرداخت مالیات و ادامه فعالیت خود، خرید و فروش ارز را در خانه‌هایشان انجام می‌دهند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری