دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - January 21 2019
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۴
کد خبر: ۵۰۳۷۹
شرکت هواپیماساز اروپایی ایرباس روز چهارشنبه از ضرورت بررسی تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته ای با ایران، قبل از هرگونه اقدام نسبت به آن خبر داد اما شرکت آمریکایی بوئینگ اعلام کرد از سیاست های دولت آمریکا پیروی می کند.
میهن امروز- رویترز گزارش داد، رینر اولر، مسئول روابط عمومی ایرباس گفت: ما پس از بررسی دقیق این تصمیم، منطبق با سیاست های داخلی و پایبندی به مقررات مربوط به تحریم ها و کنترل صادرات، به ارزیابی اقدامات بعدی خواهیم پرداخت. 

اولر افزود: این کار قدری زمان می برد.

به گزارش فرانس 24، شرکت بوئینگ پس از اعلام خروج آمریکا از برجام از سوی ترامپ اعلام کرد، به سیاست های دولت آمریکا در زمینه فروش هواپیما به ایران متعهد است.

گوردون جاندرو، معاون روابط عمومی بوئینگ، گفت: با توجه به تصمیم ترامپ، ما درباره اقدامات بعدی با دولت آمریکا رایزنی خواهیم کرد و تا پایان این رایزنی ها به پیروی از دستورهای دولت ادامه خواهیم داد.

دنیس میلنبر، مدیر اجرایی بوئینگ ماه پیش، در بحبوحه حرف و حدیث ها درباره بازنگری دولت ترامپ در برجام، گفته بود که این شرکت انتقال هواپیماهای مدل ۷۷۷ به ایران را به تاخیر انداخت.

بوئینگ پس از امضای برجام، در دسامبر ۲۰۱۶ از توافق تاریخی برای فروش ۸۰ فروند هواپیما به ایران خبر داده بود.

روزنامه ایندیپندنت انگلیس نیز نوشت، خروج آمریکا از برجامه ضرر و زیانی ۳۹ میلیارد دلاری به ایرباش و بوئینگ خواهد زد.

استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، گفت مجوزهای فروش هواپیماهای مسافری به ایران این دو شرکت لغو می شود.

رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه اعلام کرد که کشورش از برجام خارج می شود.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بلافاصله پس از اعلام تصمیم ترامپ، گفت که این اتحادیه اروپا در برجام می ماند. او همچنین از همه دیگر طرف های برجام و نیز جامعه جهانی خواست تا به برجام پایبند بمانند و به همکاری حول مقررات این توافق ادامه دهند.
منبع: ایلنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری