پنجشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - January 24 2019
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۴
کد خبر: ۵۰۴۷۲
سختی‌های بانوان فوتسالیست؛
تاریخ تشکیل تیم ملی فوتسال بانوان به بیست و هفت سال قبل باز می‌گردد. با این سابقه کم اما پیشرفت زنان ایرانی حیرت‌انگیز بوده است. آن‌ها در این بیست و هفت سال توانسته‌اند به دو مقام قهرمانی آسیا دست پیدا کنند.
میهن امروز- فوتبال و فوتسال زنان در ایران تاریخ زیادی ندارد؛ از تشکیل تیم ملی فوتسال زنان ایران مدت زمان زیادی نمی‌گذرد. تاریخ تشکیل تیم ملی فوتسال بانوان به بیست و هفت سال قبل باز می‌گردد. با این سابقه کم اما پیشرفت زنان ایرانی حیرت‌انگیز بوده است. آن‌ها در این بیست و هفت سال توانسته‌اند به دو مقام قهرمانی آسیا دست پیدا کنند. این افتخار زمانی نمود بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم فوتبال و فوتسال زنان (خصوصاً در آسیا) چندان محلی از اعراب ندارد.

از زمان تشکیل تیم فوتسال بانوان، زنان زیادی در موفقیت امروز تیم ملی فوتسال نقش داشتند. بازیکنانی مثل نیلوفر اردلان و لیلا اقبال. که اولی تا همین چند وقت پیش کاپیتان تیم ملی فوتسال بانوان ایران بود.

آتوسا حجازی دختر مرحوم ناصر حجازی هم یکی از گل‌زنان مشهور مسابقات فوتسال ایران بود. بعدها بازیکنانی مثل بهناز خیاط و زیور بابایی هم به این جمع اضافه شدند. تمام این بازیکنان نقش زیادی در رشد و پیشرفت ورزش زنان در ایران داشتند.

از بازی‌های تدارکاتی تا قهرمانی آسیا


حضور تیم ملی فوتسال بانوان در رقابت های برون مرزی ابتدا فقط به بازی های تدارکاتی با کشورهای همسایه خلاصه می شد. دایره حضور بین المللی تیم ملی فوتسال بانوان در سال های بعد به رقابت های غرب آسیا و تورنمنت های معتبر هم رسید. پس از آن گام بسیار بزرگ دیگر حضور در جام جهانی کوچک زنان بود که زنان فوتسالیست در دو دوره آن (2012 و 2013) شرکت کردند.

حضور در رقابت های داخل سالن آسیا و در نهایت حضور در جام ملت های آسیا گام بعدی بود. در این سال ها بازیکنان فوتسال بانوان ایران آنقدر پیشرفت کردند که فرشته کریمی مهاجم تیم ملی فوتسال در جمع 10 بازیکن برتر جهان قرار گرفت.

قهرمانی در بی‌مهری


فوتسال زنان در بسیاری از اوقات با بی‌مهری‌های متعددی روبه‌رو شده است. تیم ملی زنان فوتبال ایران با بهانه‌های واهی مثل ضعیف بودن یا دوری مسیر از حضور در تورنمنت‌های بین المللی محروم شده‌اند اما توانسته‌اند با تلاش و کوشش بسیار جایگاه خود را پیدا کرده و به دو قهرمانی پیاپی در مسابقات قهرمانی آسیا دست پیدا کنند.

همین چند وقت پیش بود که زنان فوتسالیست ایرانی برای اعزام به مسابقات جام جهانی فوتسال گوآتمالا به مشکل برخوردند. کفاشیان اعلام کرد به دلیل کمبود بودجه و عدم صدور روادید ایران نمی‌تواند در این مسابقات شرکت کند. اگر دخالت مستقیم رئیس جمهور و تلاش‌های وزارت امورخارجه و وزارت ورزش و جوانان نبود بعید بود فدراسیون اقدامی برای اعزام بانوان ایرانی به این مسابقات انجام دهد. با پیگیری‌های حسن روحانی و وزارت امورخارجه هرطوری بود مشکل بانوان فوتسالیست ایرانی حل شد و آن‌ها توانستند در این مسابقات حضور پیدا کنند.

خروج با آجازه سرپرست ذکور


مشکل بعدی که بانوان فوتسالیست ایرانی و تمام بانوان ورزشکار ایرانی با آن دست به گریبان هستند مشکل اجازه خروج از کشور است. بانوان ایرانی بدون اجازه سرپرست ذکور نمی‌توانند از کشور خارج شوند. بانوان ورزشکار ایرانی خصوصاً آن‌هایی که متاهل هستند با این مشکل و معضل دست به گریبان هستند. این موضوع زمانی که نیلوفر اردلان کاپیتان تیم ملی فوتسال بانوان ایران به دلیل عدم اجازه همسر خود (یکی از مجریان) اجازه حضور در مسابقات قهرمانی آسیا را پیدا نکرد بحث‌های زیادی را برانگیخت. اردلان یکی از اولین بانوان حاضر در تیم ملی فوتسال بانوان است. نوزده سال سابقه بازی دارد و دو دوره خانم گل مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی شده است. دو دوره قهرمانی در مسابقات غرب آسیا، حضور در مرحله نیمه نهایی مسابقات انتخابی المپیک لندن در رشته فوتبال و قهرمانی‌های متعدد داخلی تنها بخشی از افتخارات نیلوفر اردلان هستند. او یکی از اولین بازیکنان فوتسال ایران است که با پیشنهاد یک تیم خارجی مواجه شده است. وی در سال 1388 پیشنهادهایی از تیم‌های اماراتی داشت. تیم ابوظبی مبلغ 150 میلیون تومان و ماهیانه پنج هزار دلار حقوق را به او پیشنهاد کرد که اردلان نپذیرفت. نیلوفر اردلان در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا و در حالی که کاپیتان تیم ملی فوتسال بانوان بود با عدم اجازه  همسر خود از حضور در این مسابقات بازماند.

دو طرف ماجرا درباره این مسئله اظهار نظر چندانی نکردند و به صحبت‌های کلی بسنده کردند. نیلوفر اردلان در گفت و گوی کوتاهی عنوان کرد: «مسابقات جام ملت‌های آسیا برای نخستین بار برگزار می‌شود و من هم در اردوهای تیم ملی تمرینات خوبی را زیر نظر خانم سلیمانی انجام داد، اما همسرم پاسپورتم را برای حضور در این مسابقات نداد و به دلیل مخالفت همسرم برای سفر به خارج از ایران این رقابت‌ها را از دست دادم»

اردلان بعد از بازگشت تیم ملی از مسابقات آسیایی از مسئولان خواست تا مشکلات او را حل کنند. توتون‌چی هم در اظهارنظری کوتاه عنوان کرد: «اول از همه قهرمانی تیم بانوان را به همسرم، بازیکنان و کادر فنی و همچنین فدراسیون فوتبال تبریک می گویم و آنها نشان دادند که شایستگی قهرمانی را داشتند. قبل از شروع مسابقات صحبتهای زیادی شده بود مبنی بر اینکه غیبت همسر من روی عملکرد تیم ملی تاثیر منفی می گذارد اما فوتبال یک ورزش گروهی است و فرد محور نیست  قسمت همسر من این بود که در مسابقات قهرمانی آسیا غایب باشد و تیم بدون او قهرمان شود. من در جایگاهی نیستم که بخواهم مخالف منافع ملی باشم اما روی زندگی شخصی ام و حفظ آرامش آن اصرار زیادی دارم.»

عرق سرد بر پیشانی فوتسال!

این موضوع به قدری مورد توجه قرار گرفت که سهیل بیرقی آن را دست‌مایه دومین فیلم خود قرار داد و بر اساس این ماجرا فیلم عرق سرد را ساخت. البته مشکل اردلان بعدها توسط دادستانی حل شد و او توانست در مسابقات جام جهانی گوآتمالا حضور داشته باشد.

ایران مدافع قهرمانی

مسابقات قهرمانی فوتسال آسیا در سال 2018 از دوازدهم اردیبهشت ماه شروع شد. ایران در این دوره از مسابقات با ترکمنستان و اُزبکستان هم گروه  بود. ایران دیگر آن تیم کم‌تجربه سابق نبود و به عنوان مدافع عنوان قهرمانی توقع زیادی از این تیم می‌رفت.

تیم شهرزاد مظفر اولین گام را محکم برداشت و توانست با چهارده گل تیم ترکمنستان را شکست دهد. بانوان ایرانی بازی بعدی مقابل ازبکستان با نتیجه نه بر دو به برتری رسیدند و به مرحله حذفی این مسابقات راه پیدا کردند.

در مرحله حذفی در بازی نفس‌گیر با نتیجه چهار بر دو چین را شکست داده و به نیمه نهایی راه پیدا کردند. بازی نیمه نهایی، بازی چندان مشکلی نبود و تیم ملی بانوان ایران توانست با پنج گل از سد ویتنام بگذرد و به فینال برسد. تیم ملی ایران در دوره قبلی مسابقات هم در فینال ژاپن را با یک گل شکست داد و قهرمان شد. این بار اما نتیجه بازی فینال متفاوت بود. تیم ملی بانوان ایران توانست با نتیجه پنج بر دو تیم ملی زاپن را شکست دهد و قهرمان این مسابقات شود.

سایت ای.اف.سی درباره این قهرمانی نوشت: «امروز در سالن ورزشگاه هیومارک فینالی جذاب و خیره کننده برگزار شد و زنان قهرمان آسیا را مشخص می‌کرد.»

شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا هم عنوان کرد: «من به تیم ملی ایران بابت پیروزی قابل توجهی که به دست آورد و هم‌چنین کسب عنوان قهرمانی برای بار دوم تبریک می‌گویم. فدراسیون فوتبال ایران این کار سخت را به خوبی انجام داد. تیم ملی ژاپن هم یک رقیب سرسخت برای ایران بود و بازی فوق‌العاده‌ای از خود به نمایش گذاشت. من به نوبه خودم به دو تیم ایران و ژاپن تبریک می‌گویم که می‌توانند در المپیک تابستانی شرکت کنند. این دو تیم افتخار آسیا هستند.»

در پایان این مسابقات تیم ملی ایران توانست عنوان ارزشمندترین بازیکن، خانم گلی و بازی جوانمردانه را به دست بیاورد. این افتخارات نشان می‌دهد زنان ایرانی بیشتر از گذشته شایسته توجه هستند و باید با سرمایه‌گذاری روی ورزش زنان به فکر فتح قله‌های جهانی باشیم.
منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری