پنجشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - January 24 2019
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۳
کد خبر: ۵۰۵۲۶
رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنرانی در اندیشکده انگلیسی «چتم هاوس» درباره مسائل مهمی از جمله توافق هسته‌ای ایران، انتقال سفارتخانه آمریکا از تل‌آویو به قدس و هم‌چنین بحران‌ها در سوریه و یمن صحبت کرد.

میهن امروز- «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز (دوشنبه) در اندیشکده انگلیسی «چتم‌هاوس» سخنرانی کرد.

اردوغان با اشاره به خروج «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای و تهدید به بازگرداندن تحریم‌ها علیه کشورهای متعامل با ایران، تاکید کرد: «از نظر ما همکاری سازنده با ایران، برای ثبات منطقه بسیار مهم است...روابط خوب با ایران به معنای آینده با ثبات برای عراق است».

وی با تاکید بر اینکه تمام گزارش‌های فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای را تایید کرده، گفت: «برجام یک موفقیت سیاسی مهم است که باید حفظ شود».

رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به لزوم همکاری با ایران گفت: «بحران سوریه وارد هشتمین سال خود شده است...ترکیه از ابتدا از راهکار سیاسی برای پایان دادن به این بحران حمایت کرده است...ترکیه به همراه ایران و روسیه به عنوان بخشی از مذاکرات آستانه هرکاری که می‌توانست انجام داده است».

قدس برای تمام پیروان ادیان ابراهیمی، مقدس است

اردوغان با انتقاد مجدد از تصمیم آمریکا برای انتقال سفارتخانه از تل‌آویو به قدس اشغالی تاکید کرد: «با اقدام اخیر، آمریکا دوباره انتخاب کرده که بخشی از مشکل باشد به جای آنکه راهکار باشد...آمریکا نقش میانجی‌گری خود در فرایند صلح را از دست داده است».

وی با بیان اینکه مناقشات فلسطین-اسرائیل اولین دلیل بی‌ثباتی در منطقه است، افزود: «ما همواره حامی تاسیس دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شرقی بودیم زیرا این تنها راه به دست آوردن صلح و ثبات در منطقه است».

رئیس‌جمهور ترکیه ضمن تاکید بر اینکه تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت بر خلاف قوانین بین‌المللی است، گفت: «ترکیه هرگز آن را نمی‌پذیرد...جامعه جهانی باید وظیفه خود را انجام داده و سریعا برای کاهش تنش‌ها اقدام کند...این اقدام نه تنها کمکی به با ثبات شدن منطقه نمی‌کند بلکه اختلافات و آشوب را افزایش می‌دهد».

اردوغان با بیان اینکه طی چند هفته گذشته در جریان تظاهرات فلسطینی‌ها در مرز غزه، بیش از 50 نفر به شهادت رسیدند، اظهار داشت: «تنها خواسته آنها بازگشت به خانه‌هایشان بود اما عامدانه به آنها شلیک شد».

وی همچنین به موضوع بحران‌ها در غرب آسیا پرداخته و توضیح داد: «جامعه جهانی باید راهکار واحدی برای مبارزه با تروریسم پیدا کند... اینکه برخی کشورها بگویند تروریست‌های ما خوب هستند ولی تروریست‌های شما بد هستند، مشکلات بیشتری ایجاد می‌کند».

در آستانه جنگ جهانی سوم هستیم

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه در آستانه جنگ حهانی سوم قرار داریم، تاکید کرد: «بارها گفته‌ایم جهان بزرگتر از 5 کشور است...ترکیه همواره در برابر اقدامات این کشورها منتقد بوده و هرگز قبول نمی‌کنیم که شورای امنیت با 5 کشور جهان را اداره کند...196 کشور عضو سازمان ملل باید بتوانند حرف خود را بزنند».

اردوغان با اشاره به بحران سوریه، گفت: «در عملیات سپر فرات بیش از 3 هزار تروریست داعشی را از پای درآوردیم...همچنین 3563 مظنون به عضویت در داعش در ترکیه دستگیر شدند».

وی با انتقاد مجدد از حمایت‌های آمریکا از شبه‌نظامیان کُرد سوری، افزود: «اختلافات ترکیه و آمریکا، عمق تاریخی دارد...شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه سعی دارند از خلأ قدرت ایجاد شده در این کشور استفاده کرده و گذرگاه تروریستی در جنوب کشور ما ایجاد کنند... کشوری هم که قرار بود متحد ما باشد، اکنون در کنار آنها ایستاده است».

رئیس‌جمهور ترکیه ضمن تاکید بر لزوم حفظ تمامیت ارضی و استقلال سوریه، توضیح داد: «در چارچوب عملیات شاخه زیتون، شهر عفرین را از تروریست‌ها پاکسازی کردیم، اکنون نوبت به مناطق دیگر است».

اردوغان در ادامه با بیان اینکه 3.5 میلیون پناهجو اکنون در ترکیه ساکن شده‌اند، مدعی شد که کشورش 31 میلیارد دلار برای پناهجویان هزینه کرده اما کشورهای دیگر از جمله اتحادیه اروپا کمک چندانی به آنها نداشته‌اند.

وی درباره بحران یمن نیز گفت: «این بحران به چهارمین سال خود وارد شده و هر روز پیچیده‌تر می‌شود. تنها داعش و القاعده از این آشوب بهره می‌برند...حامی راهکار سیاسی فراگیر برای پایان دادن به بحران یمن هستیم».

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری