پنجشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - January 24 2019
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۱
کد خبر: ۵۱۰۷۴
بررسی روند قیمتی سه ارز پرکاربرد دلار، یورو و پوند در اقتصاد ایران در دوره‌های مختلف مورد توجه فعالان اقتصادی است. رفتار ارزها در تابستان از دوره‌های مورد توجهی است که افراد می‌توانند پیام‌های خاصی از آن دریافت کنند.

میهن امروز- به گزارش تجارت‌نیوز: بر اساس آمارهای شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز تهران، مقایسه نرخ ارز آزاد سه ارز دلار، پوند و یورو در تابستان پنج سال اخیر نشان می‌دهد طی این دوره دلار و یورو معمولا با افزایش قیمت و پوند با کاهش قیمت مواجه می‌شود.

در تابستان سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶، قیمت دلار در سه سال اخیر روند افزایشی داشته به طوری که قیمت این ارز در تابستان سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ به ترتیب با افزایش ۳٫۳، ۲٫۶ و ۳٫۹ درصدی همراه بوده است.

قیمت دلار در تابستان سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ به ترتیب با کاهش ۸٫۴ و ۰٫۷ درصدی مواجه بوده است.

بیشترین تغییرات قیمت دلار طی دوره مذکور در تابستان سال ۱۳۹۲ بوده که با کاهش ۸٫۴ درصدی از ۳۲۰۰ تومان در روزهای آغازین تابستان به ۲۹۳۰ تومان در روزهای پایانی تابستان رسیده است.

تغییرات قیمت پوند در تابستان سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ روند مشخصی را در پیش نگرفته و بررسی آمارها نشان می‌دهد در تابستان سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ به ترتیب قیمت پوند ۶٫۱۷ و ۴ درصد کاهش یافته است، اما در تابستان سال ۱۳۹۴ این روند شکسته می‌شود و پوند افزایش قیمت ۲ درصدی را تجربه می‌کند. در تابستان ۱۳۹۵ روند کاهش قیمت پوند از سر گرفته شده و با کاهش چشمگیر ۸ درصدی از ۵۰۹۰ تومان در ابتدای تابستان این سال به ۴۶۷۰ تومان در پایان تابستان می‌رسد.

پوند در تابستان سال ۱۳۹۶ با افزایشی بیش از پیش قیمت خود را که در ابتدای تیر ماه این سال ۴۸۴۰ تومان بود به ۵۲۶۰ در پایان شهریور رساند و توانست افزایش ۸٫۶ درصدی را به ثبت برساند و بیشترین تغییرات قیمت را طی تابستان پنج سال اخیر داشته باشد.

همچنین آنالیز آمارها حاکی از آن است که قیمت یورو درتابستان سه سال اخیر روند افزایش قیمت را در پیش داشته به طوری که طی سه سال اخیر به ترتیب تغییرات ۴ درصدی، ۱٫۶ درصدی و ۹٫۵ درصدی داشته است. در تابستان سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ قیمت یورو با کاهش مواجه بوده است.

در تابستان پنج سال اخیر، یورو تغییر قیمتی بیشتری را در مقایسه با دلار و پوند در اختیار داشته است، به طوری که در تابستان پارسال قیمت یورو با ۹٫۵ درصد افزایش از ۴۲۷۰ تومان در اوایل تیر ماه به ۴۶۸۰ تومان در اواخر شهریور ماه رسید.

 

ارزها در تابستان چقدر نوسان دارند؟


منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری