سه‌شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - January 22 2019
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۳
کد خبر: ۵۱۱۶۶
عضو کمیسیون انرژی:
عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به بدعهدی شرکت توتال می‌گوید: با آمدن اروپایی‌ها، بی‌توجهی به شرکای قبلی زیادتر شد و آنها ایران را ترک کردند و الان که اروپایی‌ها نیستند باید به چین و هند التماس کنیم تا قرارداد را ادامه بدهند.
میهن امروز- محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه چندی پیش برای مذاکره درخصوص اکتشاف نفت و انجام پروژه‌های نفتی با همتای هندی خود به دهلی سفر کرد که نتیجه این مذاکره به زعم ظریف رضایت‌بخش ارزیابی شد. به نظر می‌رسد  این نشست زمینه‌ساز همکاری‌های دیگر میان این دو کشور باشد.

هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با رویداد۲۴ به نشست مشترک ظریف با وزیر امور خارجه هند اشاره می‌کند و می‌گوید: جدا از بحث‌های اکتشافی نفت و پروژه‌های نفتی، بحث‌های دیگری نظیر تعاملات بازرگانی مستقیم بین دو کشور، تبادل ارزی و استفاده از ارزهای ملی مطرح شد. ضمن اینکه در زمینه همکاری‌ها در بخش راه آهن، بندر چابهار، کریدور شمال و جنوب، همکاری‌های گسترده‌تر ترانزیتی میان ایران و هند گفت‌و‌گوهایی صورت گرفت که نتیجه آن به زعم ظریف رضایت بخش بود.

او در مورد این همکاری گفت: با هندی‌ها و چینی‌ها قراردادهایی در زمان جنگ و تحریم داشتم اما با آمدن دولت روحانی بسیاری فکر کردند که سیل زیادی از قراردادها از سوی آمریکا و اروپایی‌ها به کشور وارد می‌شود و همین امر باعث فراموشی و نادیده گرفتن هندی‌ها و چینی‌ها شد و درنهایت باعث خروج آنها از قراردادها شد.

عضو خانه ملت افزود: با آمدن اروپایی‌ها بی‌توجهی به شرکای قبلی زیادتر شد و آنها ایران را ترک کردند و عواقب چنین کاری این است که باید هزینه بیشتری صرف کرده و آنها را به ایران بازگردانیم در حالیکه قبلا در ایران حضور نداشتند و ما سرگرم مهمانان تازه وارد به ایران بودیم و همین امر باعث شد تا فرزاد A و فرزادB   را ازدست بدهیم و حالا با التماس آنها را به بازگشت به قراردادها کنیم.

خادمی درپاسخ به این سوال که آیا هندی‌ها می‌توانند جایگزین مناسبی برای اروپایی‌ها در ایران باشند گفت: مسئله‌ای که اهمیت دارد منابع مالی است. هر کشوری که با تامین منابع مالی جلو بیاید، کفایت می‌کند، اما از نظر دانش فنی و تجربه صد و چند ساله کشور خودمان نیازی به دیگران ندارد و هر آن کس که گفته تکنولوژی ما ضعیف است حرف غلطی زده است و نیازی به شرکایی چون توتال نداریم که هیچ عایداتی برای ما نداشتند و تنها 5 سال ما را معطل کردند.

منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری