سه‌شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - January 22 2019
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۴
کد خبر: ۵۱۲۸۶
واکنش‌ها به سخنان رهبر انقلاب؛
تنش میان ایران و غرب از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران تشدید شده است، ترامپ توافق هسته ای ایران با قدرت‌های جهانی که در سال 2015 میلادی امضا شده بود را توافقی ناقص خوانده بود.

 میهن امروز- فرمان رهبرانقلاب برای آماده سازی مقدمات افزایش غنی‌سازی اورانیوم به میزان 190 هزار سو با واکنش گسترده رسانه‌های غربی همراه بود. خبرگزاری سی ان ان در گزارشی با عنوان «دستور آمادگی برای غنی‌سازی اورانیوم بر اساس برجام صادر شد» به اظهارات اخیر آیت الله خلمنه‌ای واکنش نشان داد و نوشت: رهبر ایران دستور آماده‌سازی برای آغاز افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم را با هدف افزایش فشار بر اروپایی‌ها که در تلاش برای حفظ جمهوری اسلامی ایران در توافق هسته‌ای هستند، صادر کردند.

سی ان ان در ادامه نوشت: آیت الله خامنه‌ای سازمان انرژی اتمی ایران را موظف به فراهم کردن زمینه برای رسیدن به غنی سازی 190 هزار سو اورانیوم کرده است.

رهبر ایران گفت که این اقدام فعلا در چارچوب برجام خواهد بود، اشاره رهبر ایران به برنامه جامع اقدام مشترک است که به عنوان برجام شناخته می‌شود.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در هشتم ماه می گذشته اعلام کرد که آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج می شود، وی با این اقدام خود را در مقال متحدان اروپایی آمریکا قرار داد.

رویترز: آماده‌سازی غنی‌سازی در صورت شکست کامل برجام

خبرگزاری رویترز نیز به بازتاب اظهارات آیت الله خامنه‌ای پرداخت و در این باره نوشت: رهبر ارشد ایران روز دوشنبه عنوان کرد که دستور آماده سازی برای افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم را در صورت شکست توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی پس از خروج آمریکا را صادر کرده‌اند.

رهبر ایران همچنین اعلام کرد که این کشور هیچ گاه محدودیت برنامه موشک بالستیک خود را نمی‌پذیرد.

رویترز در ادامه نوشت: تنش میان ایران و غرب از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران تشدید شده است، ترامپ توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که در سال 2015 میلادی به امضا رسیده بود را توافقی ناقص خوانده بود.

امضا کنندگان اروپایی توافق هسته‌ای ایران در تلاش برای نجات توافق هستند، چرا که این توافق را برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مهم می‌دانند.

رهبر ایران در سخنرانی خود در این باره گفت: دشمتان ما هیچ گاه نمی‌توانند برنامه هسته‌ای ما را متوقف کنند، این موضوع خواب آشفته آنها خواهد بود و هیچ گاه تحقق نخواهد یافت.

رویترز در ادامه نوشت: به نظر می‌رسد این نخستین هشدار سخت رهبر ایران درباره از سر گیری برنامه مورد مناقشه هسته‌ای ایران از زمان خروج ترامپ از برجام است.

روزنامه ایندیپندنت انگلیس نیز به بخش‌های مختلفی از سخنرانی رهبر ایران واکنش نشان داد و نوشت: رهبر ایران اعلام کرد که اگر تهران یک بار مورد حمله دشمنان قرار بگیرد، با ده حمله مواجه خواهد شد.

این روزنامه همچنین نوشت: آیت‌اللخ خامنه‌ای رهبر ارشد ایران به سازمان انرژی اتمی این کشور دستور داد تا آماده افزایش غنی سازی اورانیوم در صورت شکست ادامه برجام پس از خروج آمریکا از این توافق باشد.

منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری