سه‌شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - January 22 2019
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۳
کد خبر: ۵۱۳۳۹
آخرین وضعیت مردم زلزله‌زده؛
یکی از مردم مناطق زلزله‌زده، می‌گوید بسیاری از مردم کماکان در چادر زندگی می‌کنند، بیماری‌های عفونی در حال گسترش است و خدمات و کمک‌های مردمی بر اساس آشنا بودن و پارتی بازی توزیع می‌شود.
میهن امروز- در حالی که بیش از 6 ماه از زلزله مهیب و ویرانگر کرمانشاه می‌گذرد، برخی از مردم همچنان در چادر و وضعیت اسف‌باری زندگی می‌کنند. بسیاری از مسئولان وعده‌ داده بودند که در مدت زمان یکسال منطقه را بازسازی می‌کنند تا مردم به خانه‌های خود بازگردند، اما به گفته بسیاری از مردم این منطقه، حتی آواربرداری منازل تخریب شده تاکنون شروع نشده است.

پرداخت اقساط وام‌ها، وضعیت نامناسب بهداشتی، گسترش بیماری‌، وجود حشراتی مانند مار و عقرب و... گوشه‌ای از مشکلاتی است که مردم این منطقه با آن مواجه هستند.

هنوز در نوبت آواربرداری هستیم

مریم فتحی، یکی از زلزله‌زده‌های شهرستان سرپل‌ذهاب، در گفت‌وگو بارویداد۲۴، با اشاره به آخرین وضعیت مردم این مناطق گفت: ما به تازگی کانکسی را از یک پزشک دریافت‌ کرده‌ایم که به امانت به ما داده‌ است. اکنون مردم زیادی از شهر کانکس دریافت کرده‌اند و برخی هم همچنان در چادر زندگی می‌کنند و با توجه به شرایط موجود شرایط بسیار سختی را دارند.

فتحی در ادامه خاطرنشان کرد:  کانکس‌ها را خیرین به منطقه می‌آورند و بسیاری از خانواده‌ها 2 یا 3 کانکس را برای خود برداشتند به همین دلیل اکنون برخی از مردم کماکان در چادر زندگی می‌کنند. خانه ما در زلزله به صورت کامل تخریب شد و اکنون نیز در نوبت آوار برداری هستیم.

پس از 6 ماه هنوز آوار برداری صورت نگرفته است

این زلزله زده با بیان اینکه منزل تخریبی ما بعد از 6 ماه همچنان آواربرداری نشده است، تصریح کرد: ما در نوبت هستیم تا منزلمان را آواربرداری کنند و پس از آن بازسازی را شروع کنند.

اعلام کردند تا پایان آواربرداری وام نمی‌دهند

او می‌گوید: پیش از این گفتند وام‌هایی به زلزله‌زدگان می‌دهند اما بعد اعلام شده قرار است 45 میلیون تومان به ما بدهند اما تا زمانی که آواربرداری انجام نشود وام را پرداخت نمی‌‌کنند.

هر ده خانواده یک سرویس بهداشتی

فتحی ضمن گلایه از شرایط بسیار در سر پل ذهاب می‌گوید: وضعیت بهداشتی اصلا مناسب نیست. سرویس‌های بهداشتی (حمام-دستشویی) کم است و معمولا هر ده خانوار از یک سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند و همین موضوع باعث گسترش بیماری‌های عفونی در منطقه شده است. آمدن تابستان و گرم شدن هوا نیز مزید برعلت شده و زندگی مردم را با سختی‌های روز افزونی مواجه کرده است.

هر کس آشنا داشته باشد کمک‌ها را دریافت می‌کند

این شهروند سرپل‌ذهابی با اشاره به نحوه توزیع خدمات و کمک‌ها به این منطقه، خاطرنشان کرد:  هر کسی در منطقه آشنا داشته باشد خدمات و کمک‌ها را دریافت می‌کند. پارتی و آشنا بازی در نحوه توزیع کمک‌ها بسیار دیده می‌شود. پدر من بیمار است و توان کارکردن ندارد، مادر و برادرم هم بیمار هستند، اکنون 12 نفر هستیم که در یک کانکس زندگی می‌کنیم و منبع درآمدمان یارانه‌ها است، حال با توجه به شرایطی که در آن هستیم و با توجه به گرانی‌ها شرایط معیشتی ما را تصور کنید که با چه سختی‌هایی مواجه است.

انتظار  کمک رسانی به مناطق زلزله زده همچنان وجود دارد

فرهاد تجری نماینده مردم قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به انتقادهای مردم زلزله‌زده، به رویداد۲۴ می‌گوید: وسعت خرابی و ویرانی مناطق بسیار زیاد است و مردم همچنان انتظار کمک‌رسانی را دارند و طبیعتا این موضوع به مناطق زلزله‌زده محدود به زمان خاصی نیست.

تاثیر اعتصاب کامیون‌داران در گران شدن مصالح ساختمانی

تجری ادامه داد: یکی از مشکلاتی که مردم این منطقه با آن مواجه شده‌اند، افزایش قیمت مصالح ساختمانی است که به صورت غیرعادی این افزایش قیمت صورت گرفته است و اختلالی که اخیرا در صنف حمل و نقل رخ داده است نیز تاحدودی تاثیر گذار بوده زیرا حمل و نقل انجام نمی‌شود و همین موضوع باعث افزایش قیمت مصالح ساختمانی شده است.

بنیاد مسکن حق ماموریت می‌گیرد اما بازده ندارد

این نماینده مجلس با بیان اینکه بنیاد مسکن وظیفه تامین مصالح ساختمانی برای بازسازی مناطق را برعهده دارد، گفت: بنیاد مسکن باید بخشی از آبی که برای ساخت و ساز نیاز است را تامین کند اما از آنجایی که این اتفاق رخ نداده است، مردم از آب شرب خود برای مصارف ساخت و ساز استفاده می‌کنند که این نیز بر سایر مشکلات افزوده است و باعث کندی پیشرفت کار شده است. البته قبل از زلزله نیز مناطق روستایی مشکل آب آشامیدنی داشتند و اکنون نیز بر مشکلاتشان افزوده است.

تجری با تاکید براینکه عزم جدی برای رسیدگی به مناطق زلزله زده در مسئولان وجود ندارد، تصریح کرد: بنیاد مسکن حق ماموریت زیادی می‌گیرد اما عملا خروجی و بازده خاصی در منطقه ندارند و اگر هم فعالیتی انجام می‌شود با فشار استاندار، مدیران و مسئولان محلی است.

بانک‌ها، زلزله‌زدگان را برای بازپرداخت تحت فشار قرار داده‌اند

او با بیان اینکه مردم از هزینه‌های معیشتی خود کم می‌کنند تا بتوانند سریعا خانه‌های خود را بسازند، گفت: درباره استمهال وام‌ها هم باید بگویم که بانک‌ها سخت می‌گیرند و از برخی از مردم درخواست کرده بودند تا اقساط وام‌هایشان را سریعا پرداخت کنند، اما این اتفاق در برخی از شهرستان‌ها بوده است که امیدواریم این مسئله سریعا حل و فصل شود، زیرا طبق قانون در مناطقی که دچار حوادث و بلایای طبیعی مانند زلزله می‌شوند وام‌ها تا دوسال استمهال می‌شوند  و مردم نیز تا مدت زمان دو سال و تا پیدا کردن شرایط مناسب، از پرداخت اقساط وام‌ها معاف می‌شوند.
منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری