يکشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - February 24 2019
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
کد خبر: ۵۲۲۳۴
در روز پنجشنبه، قیمت نفت آمریکا نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته افزایش یافت. علی رغم درخواست دونالد ترامپ از اوپک برای کاهش قیمت نفت، قیمت نفت آمریکا به بالاترین سطح خود در سه سال و نیم گذشته رسیده است. دلیل افزایش قیمت نفت در روز جاری وقفه احتمالی در صادرات نفت ایران و سایر تولیدکنندگان خاورمیانه عنوان شده است.

میهن امروز- به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز گذشته ۱۲ سنت کاهش یافت و ۷۸.۱۲ دلار در بازار معامله شد. همچنین، معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با افزایش ۳۲ سنتی، بشکه ای ۷۴.۴۶ دلار صورت گرفت. 

این در حالی است که دیروز قیمت نفت سبک آمریکا با رسیدن به نرخ بالای ۷۵ دلار به ازای هر بشکه، به بالاترین نرخ خود در سه سال و نیم گذشته، یعنی از ماه نوامبر سال ۲۰۱۴ رسیده بود.

مجدداً ترامپ در روز چهارشنبه سازمان کشور های صادر کننده نفت را به بالا بردن قیمت نفت متهم کرد.

وی در توییت. شخصی خود نوشت: ”اوپک باید به یاد داشته باشد که قیمت بنزین بالا است و آنها هیچ کاری برای کمک به پایین آوردن آن انجام ندادند...آنها درحالی قیمت ها را بالا می برند که ایلات متحده با کمترین هزینه از بسیاری از اعضای اوپک دفاع می کند.”

وی افزود: "این باید یک جاده دو طرفه باشد" و با حروف بزرگ اضافه کرد: "همین حالا قیمت ها را کاهش بدهید."

در روز یکشنبه طی مصاحبه ای با "فاکس نیوز"، ترامپ درخواستش از عربستان سعودی به منظور افزایش تولید و رسیدن به سطحی جدید را مجدداً تکرار کرد و استدلال کرد که عربستان باید به ایالات متحده برای پایین آوردن قیمت سوخت کمک کند، چرا که واشنگتن یاری کننده ریاض در کشمکشی است که با ایران دارد.

اوپک و همپیمانان غیرعضو با هدف کاهش مازاد عرضه نفت در بازار و افزایش قیمت این محصول، از سال ۲۰۱۷ اقدام به کاهش تولید نفت به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز کرده اند.

افزایش قیمت نفت می تواند دردسر سیاسی بزرگی برای دونالد ترامپ در انتخابات پیش رو در ماه نوامبر باشد، چراکه این امر در تقابل با ادعاهای جمهوری خواهان مبنی بر کمک کاهش مالیات و عقبگرد از مقررات فدرال، بر رشد اقتصادی خواهد بود.

یکی از دلایل اصلی گران شدن نفت، اعمال تحریم های آمریک عیله ایران و احتمال وقفه در صادرات نفت ایران است. دونالد ترامپ، در ماه می اعلام کرد که دولت او از  توافق "ناقصی" که بین ایران و شش قدرت جهانی در ژوئیه 2015، با هدف مهار قابلیت های هسته ای تهران در ازای لغو برخی از تحریم ها صورت گرفته بود، خارج می شود و دستور داد که تحریم های علیه تهران که تحت توافق برجام به حالت تعلیق درآمده اند، دوباره اعمال شود.

همچنین، در آمریکای شمالی مشکلات فنی موجب کاهش عرضه روزانه نزدیک به ۳۶۰ هزار بشکه نفت از سوی شرکت سینکرود کانادا شده و انتظار می رود این توقف عرضه حداقل تا پایان ماه جولای ادامه داشته باشد.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری