يکشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - February 24 2019
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۶
کد خبر: ۵۲۴۲۲
روز سه شنبه گفته شد که سوئیس، به عنوان هشتمین عضو سازمان تجارت جهانی در اقدامی علیه سیاست های اقتصادی جدید آمریکا، شکایتی را در سازمان تجارت جهانی(WTO) علیه تعرفه های فولاد و آلومینیوم ایالات متحده به جریان انداخته است.

میهن امروز- به نقل از رویترز، وزارت اقتصاد سوئیس طی بیانیه ای اعلام کرد: "از دیدگاه کشور سوئیس، تعرفه های اضافی ای که براساس ادعای ایالات متحده برای حفاظت از امنیت ملی معرفی شده اند، ناموجه هستند."

طبق قوانین سازمان تجارت جهانی، ایالات متحده ۶۰ روز برای حل این مسئله زمان دارد. پس از آن، سوئیس می تواند برای حل این اختلاف از سازمان تجارت جهانی درخواست کند تا با ایجاد هیأت قضایی به این شکایت رسیدگی و درباره ی آن حکم صادر شود.

ایالات متحده آمریکا با اشاره به نگرانی هایی در مورد امنیت ملی، تعرفه های جدیدی را بر روی واردات فولاد و آلومینیوم از تامین کنندگان عمده جهان وضع کرده است. اعمال تعرفه های ۲۵ درصدی برای فولاد وارداتی و ۱۰ درصدی برای آلومینیوم وارداتی از اول ژوئن آغاز شده است. کشور های چین، روسیه، ژاپن، هند، ترکیه و اتحادیه اروپا، ایالات متحده را متهم به حمایتگرایی کرده اند و تهدید کردند که با این اقدام آمریکا مقابله به مثل می کنند.

پیشتر وزارت توسعه اقتصادی روسیه نیز در واکنش به تعرفه های آمریکا بر روی آلمینیوم و فولاد خبر داد که روسیه تعرفه واردات خود بر روی برخی از کالاهای مشخص آمریکایی را از ۲۵ درصد به ۴۰ درصد افزایش داده است. این تعرفه های بالاتر فقط بخشی از خسارت وارد شده به روسیه را، به ارزش ۸۷.۶ میلیون دلار، پوشش می دهد. این جبران خسارتی است که طبق قوانین سازمان تجارت جهانی، روسیه حق برخورداری از آن را دارد.

در این رابطه خبرگزاری راشاتودی شرح داده است که اگر سازمان تجارت جهانی حکم به غیرقانونی بودن تعرفه های ایالات متحده دهد، روسیه می تواند بر روی ۴۵۰ میلیون دلار دیگر از کالاهای آمریکایی تعرفه اعمال کند. ۸۷.۶ میلیون دلار کنونی، میزانی است که طبق قوانین سازمان تجارت جهانی روسیه می تواند بدون این تصمیم سازمان وضع کند.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری