چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - February 20 2019
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۸
کد خبر: ۵۲۴۲۴
رویترز گزارش داد که پکن بسته ای شامل ۲۰ میلیارد دلار وام و حدود ۱۰۶ میلیون دلار کمک مالی، برای کشورهای خاورمیانه از جمله فلسطین تهیه کرده است.

میهن امروز- به نقل از Russia Today، این تصمیم در پکن و طی جلسه ای بین رئیس جمهور شی جینپینگ و نمایندگانی از ۲۱ کشور عربی اعلام شد. شی گفت، کمک مالی چین به خاورمیانه بخشی از طرح "نفت و گاز به علاوهٔ” به منظور احیای رشد اقتصادی در منطقه است.

او گفت: "ما باید با یکدیگر مواجهه ای بی پرده داشته باشیم، از تفاوت های نترسیم، از مشکلات اجتناب نورزیم و در مورد هر یک از جنبه های سیاست خارجی و استراتژی توسعه گفتگوی بسیاری داشته باشیم."

شی گفته است که ۱۵ میلیون دلار از بستهٔ کمکی ۱۰۶ میلیون دلاری به فلسطین و ۹۱ میلیون دلار به اردن، لبنان، سوریه و یمن خواهد رفت. او گفت که چین و بانک های عربی نیز صندوق ۳ میلیارد دلاری اختصاص داده شده به این توافق را ایجاد خواهند کرد.

چین به طور سنتی نقش اندکی در خاورمیانه ایفا کرده اما اخیرا نفوذ خود را افزایش داده است. علاوه بر اینکه پکن یکی از خریداران عمده نفت است، کشورهای عربی در پروژه ۱ تریلیون دلاری «کمربند و جاده» در چین که به عنوان جاده ابریشم جدید نیز شناخته می شود، نقش مهمی دارند.

شی با یادآور ساختن تاریخ جاده ابریشم گفت: "مردم چینی و عربی، هرچند از لحاظ مسافتی از هم فاصله دارند، مثل یک خانواده به هم نزدیک هستند".


منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری