دوشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - April 22 2019
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵
کد خبر: ۵۳۶۶۸
نماینده جریان حکمت ملی عراق در تهران:
نماینده جریان حکمت ملی عراق در تهران تاکید کرد: روابط ایران و عراق استراتژیک و مستحکم‌تر از آن است که بخواهد تحت تاثیر آمریکایی‌ها قرار بگیرد و تضعیف شود.

میهن امروز- سید ضرغام حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با موضع اخیر حیدر العبادی نخست‌وزیر دولت موقت این کشور در ارتباط با تحریم‌های آمریکا علیه ایران و اجرای آن از سوی عراق، گفت: این موضع تنها توسط آقای عبادی اتخاذ شده است و اگر سایر مواضع مطرح شده تا امروز در ارتباط با این موضوع را بررسی کنیم، خواهید دید تمام عراق یکپارچه ایران را حمایت و موضع نخست وزیر را محکوم می‌کند.

وی ادامه داد: شیعه و سنی یک صدا فریاد حمایت از ایران سرداده‌اند و علاوه بر مسئولان، رهبران سیاسی و ائمه جمعه نیز پشتیبانی خود از ایران را اعلام کرده‌اند.

نماینده جریان حکمت ملی عراق در تهران با بیان این‌که روابط ایران و عراق استراتژیک و مستحکم‌تر از آن است که بخواهد تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا قرار گرفته و تضعیف شود، خاطرنشان کرد: همان طور که آقای سید عمار حکیم اعلام کردند ایران عمق استراتژیک عراق است و وظیفه دینی و اخلاقی ما ایستادن در کنار عراق است همان‌طور که ایران همواره در سختی‌ها در کنار ملت و دولت عراق بوده است.

وی با بیان این‌که آمریکا با عدم پایبندی به تعهدات و توافق امضاء شده، نظم جامعه جهانی را به هم ریخته و ملت و دولت عراق در این مسیر با ایالات متحده همراهی نخواهند کرد در بخشی دیگر از گفت‌وگوی خود با ایسنا، تصریح کرد: صمیمت مردم ایران و عراق حتی بسیار فراتر از روابط دیپلماتیک دولت‌هاست و نمود آن را در سال‌های اخیر در راهپیمایی اربعین مشاهده کرده‌ایم. امروز نیز مردم عراق با محکوم کردن موضع آقای عبادی، در فضای مجازی هشتک‌هایی را در راستای همبستگی ایران به راه‌ انداختند و اعلام می‌کنند که در این زمینه عبادی نماینده آنها نیست.

حسینی با بیان این‌که قطعا موضع‌گیری نادرست برخی نمی‌تواند بر مواضع قاطعانه دولت و ملت عراق تاثیر بگذارد، خاطرنشان کرد: رابطه ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه و برادر، استراتژیک و راهبردی است. روابط دو کشور آن‌قدر از عمق و سابقه برخوردار است که هیچ کدام حاضر نیستند به خاطر منافع زود گذر خود آسیبی به کشور مقابل وارد شود.

این عضو جریان حکمت ملی عراق با تاکید بر این‌که ایران در سال‌های اخیر کمک‌های بزرگی را در حق دولت و ملت عراق داشته و نمی‌توان مسائلی همچون کمک به مبارزه با تروریسم و پاکسازی عراق از داعش را نادیده گرفت.

وی در پاسخ به این سوالی مبنی بر این‌که جلب رضایت عربستان سعودی و آمریکا از سوی عبادی جهت ادامه حضور در پست نخست وزیری عراق به چه میزان بر اتخاذ این موضع از سوی وی موثر بوده است، خاطر نشان کرد: در خصوص نخست وزیری و تکیه زدن مجدد آقای عبادی بر کرسی نخست وزیری باید به معیارهایی که مرجع عالیقدر آقای سیستانی در خطبه نماز جمعه کربلا در هفته‌های پیش تاکید کرده بودند رجوع کرد. عراق با مشکلات زیادی دست به گریبان است و امروز بعد از مشکلات امنیتی و رسیدن به ثبات مردم انتظار خدمت‌رسانی از دولت را دارند. همان طور که مرجعیت تاکید داشتند باید هرچه سریع‌تر دولت با ریاستی شجاع، قوی، قاطع، دوراندیش و خدمت‌رسان به مردم تشکیل شود تا بتواند به مطالباتی که مردم در اعتراضات اخیر مطرح کرده‌اند رسیدگی کند.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری