شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - April 20 2019
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۷
کد خبر: ۵۴۱۳۳
کاروان باخت‌های شگفت‌انگیز؛
کاروان ایران در این دوره نمره خوبی نمی‌گیرد. تیم ملی فوتبال امید به عمد مقابل میانمار شکست خورد تا اخلاق را ببازد و زهرا نعمتی به راحتی آب خوردن از دور مسابقات کنار رفت تا مشخص شود همراهان کاروان ورزشی ایران از بدیهی‌ترین اصول مدیریت ورزشی هم سر در نمی‌آورند.
گزارش رویداد ۲۴ از حذف ناباورانه زهرا نعمتیتناقض‌گویی مسئولان/مربی کره‌ای تقصیر‌ها را گردن گرفت
میهن امروز- بعد از اتفاقات عجیب بازی تیم ملی فوتبال امید ایران مقابل میانمار که یک باید ببازی عمدی اتفاق افتاد تا تیم ملی امید به کره جنوبی برخورد نکند، روز گذشته دومین شاهکار کاروان ورزشی ایران رقم خورد تا زهرا نعمتی به دلیل دیر حاضر شدن در میدان مسابقه به راحتی آب خوردن حذف شود؛ حذفی ناباورانه و عجیب که ورزشکار ایرانی را از حضور در مراحل بالاتر محروم کرد. اما عجیب‌تر از این حذف مضحک، تناقض‌گویی مسئولان همراه زهرا نعمتی بود و گویا در نهایت قرار بر این شد تا ورزشکار و سرمربی تیم ملی مسئولیت‌ها را به عهده بگیرند تا مقامات بالاتر محل پرسش قرار نگیرند.

نعمتی چگونه حذف شد؟

زهرا نعمتی مرحله یک شانزدهم نهایی مسابقات در بخش ریکور را به راحتی پشت سر گذاشت و به مرحله بعدی مسابقات راه پیدا کرد در اتفاقی نادر از دور مسابقات کنار رفت و حذف شد. ظاهراً مسئولان به زهرا نعمتی گفته بودند دور بعدی مسابقات ساعت ۱۴ برگزار می‌شود و به همین خاطر زهرا نعمتی با خیالی آسوده محل مسابقات را ترک می‌کند و برای صرف نهار و استراحت آماده می‌شود که یکی از ورزشکاران همراه زهرا نعمتی به محل استراحت نعمتی مراجعه می‌کند و به او می‌گوید ورزشکاران در حال رقابت هستند. مسئولان بلافاصله زهرا نعمتی را در محل مسابقه حاضر می‌کنند، اما کار از کار گذشته و زهرا نعمتی حذف شده است. نعمتی با چشمانی اشک‌بار محل برگزاری مسابقات را ترک می‌کند. نعمتی به همین راحتی حذف شد!
 
صحبت‌های متناقض مسئولان
 
بعد از حذف نعمتی همه منتظر بودند ببینند چه کسی مسئول این اتفاق است و کاروان همراه نعمتی چه واکنشی به این حذف عجیب نشان خواهند داد. اولین اقدامی که توسط مسئولان فدراسیون صورت پذیرفت این بود که اجازه ندهند زهرا نعمتی در همان لحظات ابتدایی مصاحبه کند. این اتفاقات در حالی رخ می‌داد که شعبانی بهار رییس فدراسیون تیراندازی با کمان از مخابره سریع خبر حذف نعمتی به شدت عصبانی بود به خبرنگاران گفته بود: «اول بگویید زهرا نعمتی چه گفت؟ هر چیزی را که او گفت: از قول من هم بزنید! من که نباید صحبت کنم، خود نعمتی و مربی تیم باید در این مورد حرف بزنند.»
 
شعبانی بهار وقتی با اصرار خبرنگاران برای پاسخگویی مواجه می‌شود، می‌گوید: «هر چیزی که نعمتی می‌گوید من هم همان را می‌گویم. نعمتی را اذیت نکنید.»
 
شعبانی بهار که به خاطر مخابره سریع اخبار توسط خبرنگاران عصبانی شده بود به خبرنگاران گفت: «مگر به شما جایزه می‌دهند که اینقدر سریع دنبال حرف زدن هستید!»
 
کافیست این واکنش را بگذاریم در کنار واکنش مریم دباغ نایب رئیس فدراسیون تیر و کمان تا متوجه شویم به احتمال زیاد مقصران اصلی حذف زهرا نعمتی مسئولان فدراسیون هستند نه خود ورزشکار و سرمربی تیم ملی.
 
مریم دباغ به خبرنگاران گفته است: «پیش می‌آید! در تایم اشتباه کردیم. به ما گفتند وقت استراحت است، اما به نظر می‌رسد در اعلام تایم اشتباه کردند. از این اتفاقات پیش می‌آید.» دباغ با همین خونسردی به این ماجرا واکنش نشان داد. انگار نه انگار که زحمت چند ساله یک ورزشکار ایرانی که برای کسب مدال در بازی‌های آسیایی زحمت کشیده است به باد رفته است. مسئولان ورزش کشور قبل از اعزام کاروان ایران به مسابقات جاکارتا اعلام کرده بودند کاروانی کیفی را به مسابقات اعزام می‌کنند. خروجی این کاروان کیفی فعلاً یک باخت عمدی به میانمار در فوتبال و حذف بچگانه زهرا نعمتی بوده است. مثل سناریو‌های تکراری قبلی که در هنگام بروز چنین فجایعی توسط مسئولان نوشته می‌شود در نهایت تمامی تقصیرات ورزشکار مربوطه و سرمربی تیم ملی به عهده گرفتند و سرمربی کره‌ای تیم ملی اعلام کرد «قبل از آن براى ناهار رفته بودیم؛ اما آن لحظه نعمتى به سرویس بهداشتى رفت. در کل مسئولیت با من است و مقصر من هستم. همه چیز خوب بود؛ اما براى اولین بار این اتفاق رخ داد و من سوپرایز شدم. مهم این است که من قبول کردم تقصیر با من است.»
 
زهرا نعمتی هم در مصاحبه خود عنوان کرد: «متاسفانه به بدشانسی خوردیم. به خاطر یکسرى مشکلات فنی و اینکه باید استراحت می‌کردم ۳۰ ثانیه دیر رسیدم. وقتی به خط رسیدم داور اجازه نداد به خط وارد شوم. حریف من تنها یک تیر زده بود، اما به من اجازه مسابقه ندادند. ما اعتراض کردیم، ولی به ان رسیدگی نشد. چون حریفم اندونزیایی و میزبان بود به اعتراض من توجه نشد امما هیچ کس مقصر نیست. اتفاقی بود که افتاد. من خودم به باید حواسم را جمع می‌کردم و برنامه را چک می‌کردم.»
 
سوالی که بعد از شنیدن صحبت‌های نعمتی پیش می‌آید این است که چرا مسئولان ما اجازه ندادند نعمتی همین صحبت‌ها را در همان لحظات اول بعد بروز اتفاق عنوان کند؟ آیا مسئولان ما خواستند زمان بگذرد تا مصاحبه نعمتی را هماهنگ کنند؟ این سوال، سوال مهمی است چرا که اگر بناست همه کار‌های دیگر مربوط به مسابقه را هم ورزشکار انجام دهد چه نیازی است که همراه تیم سرپرست و مسئول اعزام کنیم؟ سرپرست همراه تیم اعزام می‌شود تا چنین کار‌های به ظاهر پیش پا افتاده‌ای را انجام دهد. اگر سرپرستی توانایی اداره موضوعی به این سادگی را ندارد چرا در محل مسابقات حضور پیدا می‌کند؟ آیا بناست ورزشکاری که دارد در بالاترین سطح مسابقه می‌دهد و استرس فراوانی هم دارد حواسش به این مسائل هم باشد؟ حذف زهرا نعمتی مستقیم به مسئولان همراه نعمتی مربوط می‌شود. حتی اگر نعمتی از پذیرش این موضوع امتناع کند و بخواهد خودش مسئولیت ماجرا را به عهده بگیرد.

واکنش به حذف زهرا نعمتی در فضای مجازی

بعد از حذف عجیب زهرا نعمتی یک انفجار توئیتری رخ داد و همه با شوخی و کنایه می‌پرسیدند چرا باید کاروان ایران دچار چنین مشکلات بدیهی شود؟ علت حذف زهرا نعمتی انقدر واضح و بدیهی بود که همه از خودشان بپرسند سرپرست تیم کجاست و چه می‌کند که یک ورزشکار نباید از ساعت برگزاری مسابقه خود مطلع باشد؟
 
سوال دیگری که پیش می‌آید این است که سرپرست‌ها و تیم همراه بازیکنان بر چه اساسی انتخاب می‌شوند؟ اگر اصول حرفه‌ای ملاک بود علی‌القاعده چنین مشکلاتی به وجود نمی‌آمد؟ پس مشخص است نظارت کافی برای انتخاب اعضای همراه ورزشکاران صورت نمی‌گیرد که چنین مشکلاتی رخ می‌دهد و زحمات چندین ساله یک ورزشکار به همین راحتی به باد می‌رود.
 
کاروان ایران در این دوره نمره خوبی نمی‌گیرد. تیم ملی فوتبال امید به عمد مقابل میانمار شکست خورد تا اخلاق را ببازد و زهرا نعمتی به راحتی آب خوردن از دور مسابقات کنار رفت تا مشخص شود همراهان کاروان ورزشی ایران از بدیهی‌ترین اصول مدیریت ورزشی هم سر در نمی‌آورند.
 
وقتی چنین اشتباهات و بی‌اخلاقی‌هایی در یک کاروان رخ می‌دهد باید کلیت مدیریت ورزشی کشور مورد مواخذه قرار بگیرد. شاید لازم است نمایندگان ملت در مجلس درباره باخت عمدی تیم ملی امید و این حذف ناباورانه از سلطانی‌فر سوال کنند. چون چنین اتفاقاتی (مثل اتفاق زهرا نعمتی) فقط در کاروان ورزشی کشور ما رخ می‌دهد و دیگر کشور‌ها با کمترین مشکل در مسابقات حضور پیدا می‌کنند.
منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: