دوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - March 30 2020
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۶
کد خبر: ۵۴۳۷۹
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: سهمیه ورود به دانشگاه برای ایثارگران و جانبازان معقول است اما تصویب سهمیه 5 درصدی برای فرزندان ایثارگرانی که 30 سال پیش در جبهه بودند، ظالمانه است.
میهن امروز- محمدرضا فراهانی در نشست خبری هفته دولت درباره تصویب قانون سهمیه 5 درصدی ایثارگران توسط مجلس شورای اسلامی، گفت: این قانون، قانونی ظالمانه است و اینکه در گذشته سهمیه‌ای برای ایثارگران در نظر گرفته شده امری معقول بود، چراکه رزمنده‌ای که باید در کنار ما برای حضور در دانشگاه ها رقابت می‌کرد زندگی خود را صرف جنگ و جهاد در عرصه‌ جنگ و جهاد گذاشت.
وی ادامه داد: اینکه عده‌ای به عنوان جانباز شیمیایی در عرصه‌ جنگ قطع نخاع شدند و سهمیه ای برای جانبازان و فرزندان آنها در نظر گرفته شد که این موضوع هم به نظر من تبعیض نبود ولی این موضوع که مجلس دفعتا قانونی را تصویب کند که براساس آن فرزندان افرادی که 30 سال از حضورشان در جبهه جنگ گذشته است از سهمیه 5 درصدی برای ورود به دانشگاه ها استفاده کنند، کاملا ظالمانه است.
وی افزود:‌ من خودم در جبهه جنگ حضور داشتم و فرزندان من از قانون سهمیه 5 درصدی ایثارگران برای ورود به دانشگاه ها منتفع می‌شدند، اما با قاطعیت می‌گویم این قانون کاملا ظالمانه است و فرهنگ ایثارگران و شهادت را تخریب می‌کند و ما ایثارگران، اجرای این قانون را توهین به خود می‌دانیم. چرا باید فرزند من از این اقدام ایثارگران سود ببرند.
فراهانی با تاکید بر اینکه قانون سهمیه ایثارگران را توهین به خود می‌دانیم، افزود: سهمیه 25 درصدی خانواده شهدا به گونه‌ای بود که سال گذشته فقط 4 درصد از فرزندان خانواده شهدا توانستند برای ورود به دانشگاه ها از آن استفاده کنند، چون در واقعیت عملی نبود، چراکه درصد کمتری از فرزندان شهدا وجود داشتند که متقاضی ورود به دانشگاه ها بودند، اما با مصوبه 5 درصدی سهمیه ایثارگران، مقرر شد اگر ظرفیت سهمیه 20 درصدی خالی بماند فرزندان ایثارگران بتوانند از آن استفاده کنند و در واقع آن 25 درصد سهمیه به فرزندان ایثارگران اختصاص یافت و متاسفانه این اقدام تبعیض آمیز موجب شد فردی که رتبه‌ صد هزار کنکور را کسب کرده بود، در کنار فردی که رتبه‌ 100 را آورده در یک کلاس حضور داشته باشند.
* انتقاد از سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی
وی از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی در دانشگاه ها انتقاد کرد و گفت: بر اساس این مصوبه، چنانچه فرزندان اعضای هیات علمی 90 درصد نمره یک رشته را کسب کنند، می‌توانند رشته مورد پذیرش را تغییر و حتی به دانشگاهی که پدرانشان در آن هستند انتقال پیدا کنند که البته با تمام احترامی که برای همکاران هیات علمی قائل هستم، این قانون را نوعی تبعیض می‌دانم.
فراهانی درباره پرونده‌های دانشجویان وقایع اخیر گفت: من این پرونده ها را ندیده‌ام و نمی‌توانم در مورد آنها قضاوت کنم. اما به طور کلی صدور احکام سنگین برای این دانشجویان در برخی از موارد قابل قبول نیست و مسئولان قضایی عنوان می‌کنند که پرونده‌های برخی از دانشجویان بازداشتی به دلیل ارتباط با عناصر ضد انقلاب و غیره سنگین است و پرونده های ساده‌ای نیستند، اما به طور کلی نمی‌توانیم در مورد این پرونده‌ها قضاوت کنیم.
حبس طولانی برای دانشجویان قابل قبول نیست
فراهانی با تاکید بر اینکه معتقدیم حبس‌های سنگین برای دانشجویان به هیچ عنوان قابل قبول نیست، افزود: ما در خصوص این موضوع با همه نهادهای دانشگاهی اعم از وزارت علوم، نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد هم نظر هستیم و در این زمینه تلاش‌های بسیاری را انجام داده‌ایم به طوری که با رئیس قوه قضاییه، دادستان کشور و سایر مسئولان ملاقات‌هایی را داشته‌ایم.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه در برخی مواقع نگاه خوبی به قوانین در کشور وجود ندارد یا قوانین خوبی در کشور نداریم، تصریح کرد: اظهار نظر و اظهار ناراحتی از سوی افراد نباید موجب برخورد با آنها یا حذف شان شود.
فراهانی در ادامه با بیان اینکه از ابتدای دولت یازدهم فضای نسبتا آرامی در دانشگاه ها ایجاد شده است، افزود: در طول 5 سال گذشته شرایط بهتر شده ولی هنوز به شرایط ایده‌آل نرسیده است و شعار رئیس جمهوری در خصوص تبدیل فضای امنیتی دانشگاه ها به فضای امن، تحقق نیافته است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه شرایط فعلی کشور به گونه‌ای است که بیش از گذشته به انسجام داخلی نیاز داریم، افزود: مشکل فعلی ما دشمن خارجی نیست، بلکه در حال حاضر به انسجام داخلی نیاز داریم و اگر این انسجام همانند دوران جنگ که همه مردم با یکدیگر همدل بودند وجود داشته باشند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری