چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - May 27 2020
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۱
کد خبر: ۵۴۴۹۳
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره تفاهم نامه تولید مشترک محصولات فیلیپ موریس در ایران خواستار تسریع در روند صدور این مجوز شد.
نادرقاضی پور با تاکید بر اینکه دخانیات ایران به این قرارداد تولید مشترک برای بقای خودش نیاز دارد گفت: انتظار داشتیم وزارت صنعت در وقت مقرری که عنوان کرده بود این موضوع را حل و فصل کند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به جلسه‌ای که چند ماه پیش با وزیر صنعت دراین خصوص برگزار کرده بود تصریح کرد: اگرچه از سال‌های گذشته تاکنون به صورت مکرر دستگاه‌های امنیتی کشور در پاسخ به استعلام‌های مسئولان سابق و فعلی وزارت صنعت، فیلیپ موریس را شرکتی غیرصهیونیستی اعلام کرده اند، اما به گفته مسئولان مرکز نظارت و برنامه ریزی دخانیات، برای چندمین بار این موضوع استعلام شده است.

قاضی پور افزود: از لحاظ قانونی نباید پروسه این استعلامات زیاد طول می‌کشید؛ متاسفانه به رغم اینکه مرکز نظارت و برنامه ریزی دخانیات مدعی است که ظرف چند روز مجوز تولید مشترک را صادر می‌کند، اما با گذشت چندین ماه همچنان این موضوع به نفع قاچاقچیان و سودجویان مسکوت مانده است.

وی با تاکید بر اینکه وزارت صنعت باید به سرعت این موضوع را به سرانجام برساند افزود: در صورت عدم صدور مجوز تولید مشترک و واردات رسمی برای این برند، صد‌ها کارگر دخانیات بیکار می‌شوند، قاچاق غوغا می‌کند، ارز فراوانی از طریق قاچاق خارج می‌شود و ضمنا سیگاره‌های قاچاق غیراستاندارد و بی کیفیت بدون دادن عوارض برای دولت وارد مملکت می‌شود.

قاضی پور درباره خبرسازی‌های ایجاد شده درباره این تفاهم نامه نیز تصریح کرد: این نوع فضاسازی‌ها کار قاچاقچیانی است که نمی‌خواهد تولید در کشور صورت بگیرد و با واردات قاچاق این صنعت را به نابودی بکشانند.

تولید مشترک یعنی حذف قاچاق 
از سوی دیگر نیز یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در این باره گفت: اگر سیگاری در داخل کشور مصرف دارد باید زمینه‌های تولید آن در داخل کشور فراهم شود تا ضمن مبارزه با قاچاق شرایط ارزآوری آن فراهم شود.

عبدالرضا عزیزی درباره مجوز تولید سیگار مارلبرو در داخل گفت: متاسفانه آمار سیگار قاچاقی که وارد کشور می‌شود بسیار شوک آور است، این موضوع یعنی هزینه سلامت در داخل پرداخت می‌شود، ولی تولید درآن سوی مرز‌ها انجام گیرد، در واقع تولید و اشتغال و سودآوری مالی برای شرکت‌های برون مرزی است، اما مصرف در داخل کشور است، پس بهتر است که وقتی درخواست برای مصرف این برند وجود دارد مجوز تولیدش نیز صادر شود.

وی تصریح کرد: شرکت دخانیات پس از واگذاری بدون کارشناسی به بخش خصوصی دچار مشکلات عدیده‌ای شده است که اگر زمینه تولید محصولات فیلیپ موریس با توجه به بازار عظیمی که در ایران دارد فراهم شود، هم به امنیت شغلی کارگران دخانیات کمک می‌کند و هم می‌تواند زمینه صادرات آن به کشور‌های همجوار را فراهم و سبب ارزآوری در شرایط امروز کشور شود.

عزیزی تاکید کرد: نمی‌توان با سرمایه گذاری مخالفت کرد و زمینه قاچاق را فراهم کنیم آن وقت انتطار داشته باشیم اشتغال ایجاد شود.

وی در پایان گفت: امیدوارم که هیچ بازار مصرفی برای سیگار در کشور وجود نداشته باشد، اما مصرف سالیانه ۶۰ میلیارد در سال واقعیتی است که باید مد نظر قرار گیرد.
منبع: عصر ایران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری