يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - September 22 2019
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳
کد خبر: ۵۴۶۳۲
سیده‌فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران در مجلس دهم
میهن امروز- یازدهم شهریور ماه با تصویب شوراى عالى انقلاب فرهنگى روز ملی صنعت چاپ نامگذاری شده است؛ در این روز، صنعت چاپ ایران با بیش از دو قرن پیشینه تاریخی به رسمیت شناخته شد و «روز ملی صنعت چاپ» که در واقع شاخص میزان فرزانگی و دانش است، نام گرفت.

صنعت چاپ از جمله بزرگترین و مفیدترین اختراعات بشری و وسیله انتقال اندیشه ها ، افکار، عواطف و… می باشد .در واقع شکستن انحصار اخبار و اطلاعات و پالایش آن در سطح جامعه از نتایج تولیدات فرهنگی این صنعت عظیم برای آگاهی بخشی و تعامل و تکامل جامعه بشری بوده است.

مؤثرترین رهیافت این صنعت تسریع و تسهیل در نحوه ی کیفیت زندگی و پیمودن مدارج متعالی مادی و معنوی شهروندان می باشد.کار ویژه آن در پیوندهای عمیق و ناگسستنی است که در عصر ارتباطات و اطلاعات نقش بی بدیل آن را آشکار میسازد. لیکن این صنعت دچار ناملایمات و نامهربانیهای متعدد صنفی و سیاستگذاری گردیده و از رسالت ذاتی خویش جدا شده است. بدین لحاظ شکافهای عمیق و نگران کننده ای که در پیشرو این صنعت فرهنگی ملاحظه می گردد وضعیت نابسامانی رادر پروسه امنیت اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی و شهروندی در پیش روی خود می بیند.

صنعت چاپ در حال حاضر تمام امور زندگی انسان امروزی را تحت تاثیر خود قرار داده است، زمانی این صنعت تنها محدود به چند بخش خاص همچون کاغذ و مقوا بود اما امروز محصولی نیست که تولید شود و اثر صنعت چاپ را نتوان بر آن مشاهده کرد. امروز فرایند چاپ دیگر تنها افست را شامل نمی شود و حوزه های مختلف و متنوعی از جمله فرهنگ، اجتماع، سیاست، گردشگری و سلامت و حتی حوزه نظامی را در بر گرفته است. در شرایطی که کشورمان برای صادرات نفت و محصولات نفتی با تحریم های جدید مواجه است توجه به صنعت چاپ و بسته بندی به عنوان یک صنعت اشتغالزا و کارآفرین بسیار با اهمیت است.

رشد انفجاری قیمت کاغذ، طی دوماه گذشته و عدم فروش آن توسط کاغذفروش ها صنعت نشر کشور را در سراشیبی سقوط قرار داده است. حذف یارانه کاغذ از ابتدای دولت نهم تا کنون، صدور مجوزهای متعدد چاپ و نشر بدون در نظر گرفتن مولفه های کسب و کار ، فرسودگی ماشین آلات چاپ و به تبع آن تحریم های جهانی در قبال صادرات تجهیزات نوین چاپ به کشور ، عدم همکاری و هماهنگی میان وزارت فرهنگ و ارشاد بعنوان تنها متولی این صنعت با جامعه چاپ و نشر منجر به شکاف عمیق و عجیبی بین تولیدات این صنعت با جامعه هدف و شهروندان شده است.
ایران با توجه به پهنا، جغرافیا و منابع انسانی ای که دارد در حوزه صنعت چاپ در منطقه و حتی در جهان می تواند حرف های مهمی برای گفتن داشته باشد، برای این اتفاق مقولات مختلفی از جمله رفع موانع کسب و کار و تولید و همچنین تسهیل قوانین باید مورد توجه قرار بگیرد.
باری، روز صنعت چاپ، یادآور تلاش مستمر و زحمت مداوم جمع بزرگی از اهل هنر، ادب و فن این سرزمین پرگُهر است که نتیجۀ آن، عمری دویست ساله برای صنعت چاپ و اعتباری بزرگ برای هنرمندان و صنعتگران حوزه چاپ ایران زمین است.

به همین مناسبت روز صنعت چاپ را به اهالی این صنعت تبریک گفته و برای ایشان آرزوی سلامت و موفقیت دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری