دوشنبه ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - August 26 2019
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸
کد خبر: ۵۴۷۶۰
سالن نمایش حافظ در آستانه هفته دفاع مقدس روایتگر قصه ای تازه از مقاومت دختران ایرانی در بند اسارت تحت عنوان "همه دختران امیر کبیر" است.
میهن امروز- سالن نمایش حافظ در آستانه هفته دفاع مقدس روایتگر قصه ای تازه از مقاومت دختران ایرانی در بند اسارت تحت عنوان "همه دختران امیر کبیر" است.

همه دختران امیر کبیر در موقعیتی دراماتیک، ابزورد و تا حدی تراژیک با نگاهی واقع گرایانه، نمایشی از قهرمانان زن است که  با تصمیمات لحظه ای به ویژگی‌های اسطوره‌ای و حماسی دست می یابند.

سید علی تدین صدوقی  کارگردان همه دختران امیر کبیر عنوان کرد:  قصه نمایش را از آنجائیکه خود در گوشه ای از جنگ حضور داشتم در همان سالهای 62 و 63 نوشته ام و از آنجایی که طی سالها به عنوان داور برنامه های نمایشی دفاع مقدس در این عرصه بوده ام  با آشنایی از آن نیز جای خالی حضور زن در دفاع مقدس را می دیدم.

وی با بیان اینکه همه دختران امیر کبیر نخستین کار در نوع خود بشمارمی رود که روایت گر قصه زنانه دفاع مقدس است گفت: دغدغه ام این بود که چرا با اینکه بخش زیادی از بار جنگ بردوش زنان قرار داشته همچنان این موضوع در حوزه سینما و تئاتر مغفول مانده است.

تدین صدوقی گفت: حفظ الگوی ایثار زن در دفاع از استقلال میهن و مقابله با استکبار از حساسیت بالایی برخوردار است به طوری که عده ای از دوستان نگاه و برداشت خاص خود را مطرح می کردند، با این حال ما این برداشت ها را قبول نداشتیم و در این اثر با تمرکزاستقلال، ایمان، تمامیت ارضی و عزتمندی ایران؛تلاش داشتیم  پیام اصلی داستان که حفظ ناموس و عفت زنان این سرزمین است بیان شود.

تدین صدوقی درباره سبک ارایه شده نمایش با تلفیق اسطوره امیرکبیر با قهرمانان زن دفاع مقدس گفت: شهادت امیر کبیر در راه عزت ایران و مقابله با استعمار موجب شده تا نام او به عنوان اسوه آگاهی برای دفاع از میهن باقی بماند. قرار گرفتن دختران داستان در مسیر گذشتن از جان خود برای عزتمندی ایران و مقابله با استکبار موجب کشف تشابهات و خلق اثرشد.

وی خاطرنشان کرد:  در عین حال پیوند خوردن نام  زن به عنوان نماد مادر در دفاع از مام وطن و حفظ استقلال سرزمین ایران از دیگر موضوعاتی بود که مورد توجه قراردارد.

عضو انجمن کارگردان تئاتر درباره ویژگی های فنی نمایش همه دختران امیر کبیر گفت: بخش عمده ای از بازیگرانی که نقش دختران را بازی می کنند نوجوانانی هستند که برای اولین بار است در صحنه تئاتر حرفه ای حضور می یابند  از این رو تلفیق آنها با بازیگران حرفه ای که در نمایش حضور دارند تجربه و ریسک تازه ای بود.

لیلا شخصیت اصلی نمایش همه دختران امیر کبیر معلم دبیرستانی در خرمشهر است که به همراه شاگردان نوجوانش به اسارت نیروهای عراقی درمی‌آیند، دراردوگاه اسرای جنگی با مسئول بازجویی خود ودختران مواجه است که سروانی ایرانی و جزو منافقین است. او در پروسه بازجویی مادرگونه از دختران دفاع می‌کند و شجاعانه تصمیمی تعیین کننده می گیرد.

تدین صدوقی که پیش از اجرای همه دختران امیر کبیر تجربه به روی صحنه بردن 2 کار  مشابه دیگر با عناوین "معجزه ای برای حافظه تاریخ" و "من هنوز اینجام کلاغ های لعنتی" با موضوع دفاع مقدس داشته درباره برنامه  آینده خود در حوزه تئاتر گفت: کار دیگری  با عنوان "سهراب و رستم" در دست تهیه  دارم که نگاهی متفارت به این اسطوره حماسی دارد وبا اینکه در حوزه دفاع مقدس نیست اما به نوعی به عناصر آن پیوند دارد.

سیدعلی تدین صدوقی عضو انجمن کارگردان تئاتر، انجمن منتقدان تئاتر ایران و انجمن جهانی نویسندگان و منتقدان همچنین برنده 2 جایزه نقد برتر سینما متولد 1344 متولد تهران است که طی سالها اخیر در حوزه های نویسندگی، کارگردانی، آموزش و نقدنویسی در تئاتر فعالیت‌دارد.

همه دختران امیر کبیر نمایش اسطوره حماسی زن ایرانی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری