سه‌شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - April 23 2019
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۴
کد خبر: ۵۴۸۸۵
در پی کاهش ذخایر استراتژیک نفت آمریکا و تشدید نگرانی‌‌ها از کاهش عرضه طلای سیاه به خاطر تحریم‌های نفتی علیه ایران، قیمت نفت امروز چهارشنبه پس از ماه‌ها به مرز 80 دلار در هر بشکه رسید.

میهن امروز- به نقل از خبرگزاری رویترز، نفت خام برنت که دیروز را با هر بشکه 78 دلار و 83 سنت به پایان رسانده بود، امروز برای چهارمین دور متوالی افزایش یافت و و به بهای 79 دلار و 6 سنت معامله شد.

این رشد قیمت از اواخر ماه می که مرز 80 دلار را رد کرده بود، بی سابقه است.

معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 35 سنت افزایش با رقم 69 دلار و 60 سنت برای هر بشکه انجام شد.

این شوک قیمت در پی انتشار آمار هفتگی ذخایر نفت آمریکا که نشان از افت شدید سطح ذخایر این کشور بود رخ داده است.

بنا به گزارش موسسه آمریکن پترولیوم (API)، دخایر نفت ایالات متحده با افت 8.6 میلیون بشکه ‌ای در هفته منتهی به هفتم سپتامبر به رقم 395.9 میلیون بشکه رسید.

بازارهای خارج از ایالات متحده نیز همچنان درگیر نگرانی‌ها از اتفاقات ماه‌های آتی و تاثیر تحریم‌های ایالت متحده علیه ایران هستند.

نفت در مرز ۸۰ دلار!

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه 8 می (18 اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی 90 و 180 روزه امضا کرد. دور دوم تحریم‌ها، که در تاریخ 4 نوامبر (13 آبان‌ماه) اجرایی خواهد شد، برای محدود کردن فروش نفت ایران وضع شده است. این در حالی است که بسیاری از قدرت‌های برتر جهان از جمله روسیه و چین با این اقدام مخالفت کرده‌اند.

کارشناسان این حوزه بر این باورند با آغاز دور جدید تحریم‌ها، بازار با آشفتگی‌های جدی‌تری روبرو خواهد شد.

به گزارش شرکت مشاروه JBG آمریکا، «وضعیت نفت ایران کماکان به عنوان یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های بازار به شمار می‌رود، زیرا صادرات نفت این کشور در هفته‌های اخیر دچار افت شده و این امر می‌تواند قیمت‌ نفت را به رقم‌‌های غیر قابل پیش بینی بکشاند.»

به نقل از گوردن گری، رئیس بخش تحقیقات نفت و گاز بانک HSBG، «هرچند ما به صراحت نمی‌توانیم بگوییم که برنت از مرز هر بشکه 100 دلار خواهد گذشت، اما آنچه که در بازار در حال رخ دادن است می‌تواند یک زنگ خطر جدی باشد.»

در پی فشارهای سیاسی ترامپ، کره جنوبی، که یکی از سه مشتری اصلی نفت ایران بود، واردات نفت خود از این کشور را به طور کامل قطع کرده است.

چین و هند، که مشتریان اول و دوم نفت خام ایران هستند، برخلاف رویکرد کره جنوبی، همچنان در مقابل تهدیدات ترامپ برای قطع کامل واردات نفت از ایران مقاومت کرده‌اند.

به عقیده فریدون فشارکی، موسس و رییس هیات مدیره شرکت مشاوره «فکتس گلوبال انرژی»، «در صورتی که تحریم‌ها وجود نداشتند، قیمت نفت اکنون 70 دلار یا حتی کمتر از آن بود. اما اکنون که خطر تحریم‌ها حس می‌شود و بازار در انتظار اتفاقات دو ماه آینده است، به طور قطع قیمت‌ها از آنچه که هست فراتر خواهد رفت.»

«مقصر اصلی این افزایش قیمت‌ ترامپ است. در صورتی که تحریم‌ها به اجرا در بیاید، از دست هیچ کس برای کنترل رشد قیمت‌ها کاری بر نخواهد آمد.»

فشارکی با اشاره به اینکه ایران هم اکنون یکی از بزرگترین تامین‌کنندگان نفت خام دنیا است، گفت: «حذف کامل نفت ایران از بازارهای جهانی قیمت طلای سیاه را از 100 دلار فراتر خواهد برد زیرا جبران این کمبود حتی برای تولید‌کنندگان بزرگ دنیا نیز کار آسانی نخواهد بود.»

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری