سه‌شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - April 23 2019
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۹
کد خبر: ۵۵۰۷۴
دلایل رکوردشکنی بورس؛
طی هفته گذشته بورس ۱۲ درصد بازدهی داشت و روز گذشته نیز در یک ساعت ابتدایی، رشد بیش از ۴ هزار واحدی شاخص را تجربه کرد و به مرز ۱۶۰هزار واحدی نزدیک شد.
میهن امروز- در ماه‌های اخیر با توجه به افزایش بی‌سابقه نرخ ارز، سود صنایع صادرات‌محورافزایش یافته است، ارزش دلاری بازار سرمایه با نرخ دلار۴۹۰۰ تومانی از ابتدای سال جاری ۱۰۸ میلیارد دلار بود که در حال حاضر حدود ۵۶ میلیارد دلار برآورد می‌شود، با فرض حفظ ارزش دلاری ابتدای سال، درحال حاضر بازار سهام با دلار حدود ۷ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است و امکان رشد بیشتر برای بازار سهام همچنان وجود دارد تا حداقل بخشی از کاهش ارزش دلاری بازار سهام جبران شود.

برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند ثروت سپرده‌گذاران بانکی و سرمایه‌گذاران در اوراق بدهی طی چهار سال گذشته صرفا به دلیل سپرده‌گذاری در بانک‌ها افزایش یافته باشد (نه به سبب کار با ارزش افزوده اقتصادی) و می‌شد حدس زد که عاقبت اینگونه سیاست اقتصادی، عدم تعادل و تلاطم‌های شدید اقتصادی در قالب سیال شدن نقدینگی در بخش‌های مختلف اقتصاد و ایجاد تورم است.

در این میان بورس طی هفته گذشته ۱۲درصد بازدهی داشته و روز گذشته نیز در یک ساعت ابتدایی، رشد بیش از ۴ هزار واحدی شاخص را تجربه کرد و به مرز ۱۶۰هزار واحدی نزدیک شد، شاخص سهام آزاد شناور با افزایش ۲۱۶۳ واحدی به رقم ۱۶۸ هزار و ۴۰۹ واحد دست یافت و شاخص بازار اول، اما در حالی با افزایش ۱۳۶۱ واحدی به رقم ۱۱۷ هزار و ۲۸۲ واحد دست یافت.

ابوذر مشایخی کاشناس بورس درباره رشد ۳۰۵۸ واحدی شاخص بورس در روز گذشته به رویداد۲۴  گفته است: نرخ ارز در رشد شاخص‌های بورس طی ماه‌های گذشته تاثیر بسزایی داشت و سرمایه‌هایی که در بخش طلا، مسکن و سکه ورود کرد این روز‌ها در بازار دارایی‌های مالی خود را نشان می‌دهد. بازار دارایی‌ها همیشه با فاصله‌ای اندک و همسو افزایش قیمت دارند.

مشایخی با بیان اینکه عطش تبدیل نقدینگی به دارایی در سراسر اقتصاد کشور شدت گرفته، گفته است: این عطش را ابتدا در صف خرید مسکن و در نیمه دوم سال در بخش ارز و طلا شاهد بودیم و در چند ماه اخیر در صف خرید خوردو و اخیرا نیز در صف خرید سهام می‌بینیم.

او با اشاره به صنایع صادرات‌محور که علت اصلی رشد شاخص‌های بورس در روز‌های اخیر بودند، می‌گوید: صنایع پتروشیمی و صنایع معدنی از جمله صنایعی هستند که در این بازار سود خوبی داشتند؛ ضمنا اکثر شرکت‌هایی که فروش ارزی داشتند نیز موفق عمل کردند.

مشایخی گفته است: صنایع پتروشیمی بیش از ۶۰ درصد ارز خود را در سامانه نیما عرضه کردند هرچند با نرخ ارز آزاد سود بیشتری را کسب می‌کردند، اما با اجبار دولت اقدام به عرضه ارز خود دراین سامانه کردند؛ تولید آن‌ها ۶۰ درصد داخلی و ۴۰ درصد خارجی است که با افزایش نرخ ارز به رقم خوبی دست پیدا کردند.

او در پاسخ به این پرسش که آیا این بازار هیجانی است و احتمال ریزش شاخص‌ها وجود دارد یا خیر؟ افزود: مسلما اینگونه افزایش‌ها مقطعی است و باید انتظار کاهش شاخص‌ها را نیز داشت.

مشایخی با بیان اینکه افزایش شاخص‌های بورس طبیعی است، می‌گوید: بخشی از این افزایش مربوط به بهای دلار شرکت‌های بورسی، معدنی و پتروشیمی است که صادرات قابل توجهی داشتند که در نتیجه تعدیل قیمت‌های ارز روی فروش و در نتیجه حاشیه سود آن‌ها تاثیر داشته است. ضمن آنکه افزایش قیمت‌ها بر روی عدد فروش شرکت‌ها نیز تاثیر داشته است.

منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری